Tablet kontrolowany za pomocą wzroku jeszcze nie trafi na rynek

Tablet kontrolowany za pomocą wzroku jeszcze nie trafi na rynek

Marcin Paterek
02.10.2012 18:23

Tablety do maksimum wykorzystały możliwości płynące z zastosowania interfejsu dotykowego — są wystarczająco duże do wygodnej pracy, a ich obsługa jest intuicyjna nawet dla osób, które wcześniej nie miały z nimi do czynienia. Okazuje się jednak, że na horyzoncie jest już technologia, która pozwoli na obsługę tabletu wyłącznie przy użyciu ruchu gałek ocznych.

Prototypowe rozwiązanie I Beam to efekt współpracy NTT Docomo i Fujitsu. Firmy te stworzyły tablet, który do odczytania pola widzenia człowieka wykorzystuje diodę emitującą promieniowanie podczerwone oraz obiektyw wbudowanej kamerki. Wystarczy tylko poświęcić ok. 30 sekund na kalibrację, by sprzęt był gotowy do pracy. Potem pozostaje już tylko zaznajomienie się z nowym interfejsem, który wymusza zmianę nawyków. Sporym wyzwaniem może być np. powstrzymanie się od odruchu „skanowania” oczami, który powoduje przypadkowe uruchamianie niechcianych funckji. Redaktorzy The Verge twierdzą jednak, że krótki trening wystarczy do wygodnej obsługi przeglądarki internetowej, galerii obrazów, czytnika e-booków, Map Google, a nawet gier.

Na razie NTT Docomo i Fujitsu nie planują wypuszczenia na rynek tabletów obsługiwanych wzrokiem. Przedstawiciele firm zapewniają, że ich celem jest jedynie pokazanie możliwości współczesnej technologii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)