Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla grafika! Poznajcie nasze przykłady

Tak wskazaliście cechy najlepszego komputera dla grafika! Poznajcie nasze przykłady
Piotr Urbaniak

19.01.2019 11:47, aktual.: 28.01.2019 12:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio pytaliśmy was o cechy, jakie powinien mieć najlepszy sprzęt do pracy dla programisty, grafika, architekta, pracownika biurowego, filmowca i innych zawodów. Chcieliśmy poznać waszą opinię o tym, które z poszczególnych parametrów są ważne dla idealnego komputera do poszczególnych zadań. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak tłumnie podzieliliście się z nami swoim doświadczeniem!

Przechodząc do kolejnego etapu podsumowania naszej ankiety, przedstawiamy waszą wizję komputera dla grafika 2D. Przy okazji pokażemy, jak finansowo przedstawia się zakup komputera do grafiki poprzez leasing. Z grubsza – graficy okazali się kolejną grupą zawodową o zaskakująco wysokich wymaganiach. Przy czym o ile restrykcyjne podejście do kwestii monitora jest dla nas całkowicie zrozumiałe, o tyle przydzieleniem najwyższego priorytetu właściwie wszystkim komponentom bazowym – przyznamy – jesteśmy nieco zaskoczeni.

Waszym zdaniem dla grafika najważniejsze są: jakość ekranu, wydajność procesora i prędkość dysku. Niemniej rozdzielczość obrazu i efektywność karty graficznej lądują tylko nieznacznie poniżej, a do tego u szczytu rankingu widnieją też parametry termiczne i kultura pracy. Jednocześnie aż 70 proc. ankietowanych opowiedziało się za sprzętem stacjonarnym, a waga i wymiary, walory estetyczne oraz czas pracy na baterii spadły na dalszy plan. Nasze obserwacje wskazują raczej na duże nasycenie sprzętem mobilnym klasy premium, w tym Macami czy Dellami XPS, ale – jak to mawiają – człowiek uczy się czegoś nowego przez całe życie.

Jaki sprzęt dla grafika 2D w leasing?

Oczywiście jasnym jest, że chodzi tu o specyfikę pracy. Fotograf wykonujący zdjęcia paszportowe nie potrzebuje do ich retuszu stacji roboczej, tak samo jak projektant stron internetowych czy nawet prostszych ulotek reklamowych. W lwiej części przypadków powinien wystarczyć typowy komputer biurowy, wsparty jednak skalibrowanym pod drukarkę monitorem.

Dlatego warto pokłonić się przede wszystkim nad monitorem. Najważniejsze jest, aby wyświetlacz miał odpowiednią liniowość, czyli poprawnie oddawał jasności w kolejnych punktach gradientu, i dobrze radził sobie z reprodukcją barw, o czym świadczy tzw. błąd Delta E. Przy czym istnieje kilka przestrzeni barw, dla których dokonuje się walidacji. System Windows działa w przestrzeni sRGB, ale jest też chociażby szerszy zakres Adobe RGB, często istotny przy druku, i jego odpowiednik w systemach macOS, DCI-P3. Ten ostatni przyjęto również jako standard referencyjny w treściach HDR. Z tym że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Monitory wyświetlające szeroki zakres barw, zwane szerokogamutowymi, wymagają kalibracji i oprofilowania z użyciem kolorymetru. Inaczej kolory w systemie będą przesycane. Jeśli nie tworzycie grafiki z myślą o wydruku i/lub nie dysponujecie wiedzą pozwalającą opanować szeroki gamut, bezpieczniej jest postawić na sRGB, aczkolwiek wówczas nie zawsze daje się uzyskać pożądany efekt – to sztuka kompromisu, a zarazem temat na oddzielny artykuł, nawiasem mówiąc.

Poniżej dwa przykłady monitorów dla grafika 2D

A co z maszynami do bardziej złożonych obliczeniowo zadań, na przykład pracy z RAW-ami czy ogromnymi projektami wektorowymi? Niegdyś dominował pogląd, że podstawą w komputerze grafika są trzy dyski: systemowy, magazyn danych i scratch disk do bieżącej pracy. Obecnie w czasach szybkich nośników PCI Express, które na dodatek – w odróżnieniu od dysków na SATA – potrafią równocześnie prowadzić odczyt i zapis nie jest to konieczne, choć bezpieczną przechowalnię projektów w formie macierzy RAID 1 zawsze warto mieć. No chyba, że ktoś preferuje backup w chmurze albo na nośniku zewnętrznym.

Ponadto warto pokłonić się nad kartą graficzną. Myśląc o tworzeniu i edycji grafiki 2D, nie trzeba kupować modelu z najwyższej półki, ale warto sprawdzić, z jakiej techniki akceleracji korzystają użytkowane narzędzia. Przykładowo, swego czasu pewna część efektów w Photoshopie, choćby dotyczących rozmyć i wyostrzania, była zarezerwowana dla framework'a NVIDIA CUDA. Z czasem jednak Adobe poszło w stronę otwartego standardu OpenCL, który równie dobrze może działać na kartach marki AMD. Za to nie ma co rozwodzić się nad procesorem – im mocniejszy, tym lepszy. Analogicznie przedstawia się kwestia pamięci. Jako że projekty podczas edycji ładowane są właśnie w RAM, żadna ilość pamięci nie będzie zbyt duża.

Poniżej dwie propozycje komputerów dla grafika 2D

Zastrzegamy przy tym, że specyficzne wymagania grafika najlepiej jest zrealizować poprzez samodzielne złożenie zestawu. Właściwie jedynymi gotowcami spełniającymi wymagania są Maki, ale to też tylko dlatego, że inaczej ich w sposób legalny zakupić nie można. Przy czym składaka także można wziąć w leasing, ale już bez rabatu wynikającego z obecnej promocji Intela. Zatem patrząc na nasze propozycje, miejcie na uwadze, że zostały one wyselekcjonowanie jedynie spośród gotowych zestawów i są optymalne wyłącznie wtedy, gdy chcecie skorzystać z leasingu w ofercie promocyjnej przygotowanej przez firmy Intel oraz x-kom.

Czy leasing faktycznie się opłaca? Jak skorzystać?

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, co to jest leasing, jak sfinansować nim zakup komputera, na co zwrócić uwagę i jak policzyć faktyczne korzyści finansowe, polecamy dwie publikacje naszego blogera Damiana Matuszewskiego poświęcone tym właśnie zagadnieniom.

Leasing komputera? To wcale nie jest trudne!Bierzemy komputer w leasing i liczymy, czy to się opłaca (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['cmp', false]); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'wp', 'B9LlROtk5cqwyf466ZeqxsexnF_YFKR5LIXoxxDH_kT.P7', 'qcjkklmrcy', 'djwjwyidwpnboratecxklzfuwrnc'], ['viewable', 'wp', 'B9LlROtk5cqwyf466ZeqxsexnF_YFKR5LIXoxxDH_kT.P7', 'ndqqniggwx', '_gde_isndwl_ndqqniggwx']);

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)