Telekomunikacja Polska nie zostanie podzielona

Telekomunikacja Polska nie zostanie podzielona

Redakcja
23.10.2009 11:20

Podpisane zostało porozumienie pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej, a Telekomunikacją Polską SA.

Porozumienie nakłada na Telekomunikację Polską obowiązek równego traktowania alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych. Aby to zapewnić, w strukturze monopolisty zostanie wyodrębniona część obsługująca usługi dostępu hurtowego, która będzie świadczyć usługi na zasadzie równości innym spółkom z Grupy TP oraz innym operatorom. Wydzielona struktura będzie posiadała własny, niezależny od pozostałych spółek z Grupy TP, system informatyczny.

Telekomunikacja Polska SA ma również obowiązek wybudowania lub zmodernizowania w ciągu 3 lat infrastruktury zapewniającej przyłączenie co najmniej 1,2 miliona nowych łączy szerokopasmowych (w tym 1 milion łączy o przepływności co najmniej 6 Mbit/s). Z 1,2 mln łącz 721 tys. zostanie zmodernizowane i dostosowane. 476 tys. ma powstać w tzw. "białych plamach", czyli w miejscach gdzie aktualnie nie ma jeszcze sieci, która mogłaby dostarczać do klientów internet szerokopasmowy.

Podpisanie porozumienia kończy trwające od listopada 2008 roku rozmowy urzędu z TP SA na temat kształtu rynku internetowego w Polsce. Ugoda oznacza również wstrzymanie dążeń UKE mających na celu podzielenie Telekomunikacji Polskiej na dwie odrębne spółki - obsługującą klientów detalicznych, oraz tą, która zajmowałaby się utrzymaniem i rozbudową infrastruktury. Przed listopadem 2008, Urząd Komunikacji Elektronicznej groził już monopoliście podziałem spółki.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)