Telewizja DVB-T2/HEVC od 28 marca w pierwszych domach. Sprawdź swój TV

Telewizja DVB‑T2/HEVC od 28 marca w pierwszych domach. Sprawdź swój TV

Alert RCB dotyczący telewizji naziemnej
Alert RCB dotyczący telewizji naziemnej
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Karolina Kowasz
Oskar Ziomek
26.03.2022 12:30, aktualizacja: 26.03.2022 15:20

Standard DVB-T2/HEVC już 28 marca stanie się jedyną opcją odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w pierwszych województwach. To początek końca procesu migracji na nowy standard, do którego przygotowania trwały miesiącami. Do odbioru DVB-T2 niezbędny jest właściwy telewizor lub dekoder.

Przełączenie naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC wchodzi na ostatnią prostą. Zgodnie ze zaktualizowanymi informacjami w serwisie telewizjanaziemna.pl, od 28 marca w województwie dolnośląskim i lubuskim nadajniki telewizyjne zaczną działać wyłącznie w nowym standardzie, co dla osób bez dekodera lub posiadających niezgodny telewizor oznacza koniec odbioru cyfrowej TV naziemnej.

Różnica wynika z zastosowanego kodowania sygnału. W przypadku DVB-T2 wykorzystano kodek HEVC (H.265), który jest bardziej efektywny, ale telewizory wyposażone w starsze dekodery niestety sobie z nim nie poradzą. Telewizja DVB-T bazuje bowiem na starszym (i znacznie mniej efektywnym) kodeku MPEG-4 (H.264). Nowy kodek pozwoli przesyłać dane z mniejszym obciążeniem dla sieci, a w konsekwencji - w lepszej jakości. Zmiany będą dotyczyć nie tylko rozdzielczości (w ramach testów DVB-T2 sprawdzano program TVP 4K), ale i jakości dźwięku.

Mapa obrazująca terminy przełączenia TV ze standardu DVB-T na DVB-T2
Mapa obrazująca terminy przełączenia TV ze standardu DVB-T na DVB-T2© telewizjanaziemna.pl

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego i lubuskiego otrzymują już alerty RCB, w których rząd przypomina o zmianie standardu telewizji naziemnej. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie rządowej, gdzie znajdują się także aktualne informacje o możliwym dofinansowaniu do zakupu dekodera DVB-T2/HEVC do starszego telewizora.

Należy podkreślić, że na wydatek może być narażonych wiele osób. Telewizor nie jest sprzętem, który często się wymienia, a obowiązkowy montaż dekoderów HEVC obowiązuje producentów dopiero od kilku lat. Nie oznacza to jednak, że starsze TV na pewno nie są wyposażone we właściwy dekoder. Konkrety można sprawdzić w specyfikacji producenta lub w wyszukiwarce odbiorników przygotowanej przez TVP.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)