Teoria gender odnosi sukces na Facebooku: 70 płci do wyboru dla użytkowników z Wielkiej Brytanii

Teoria gender odnosi sukces na Facebooku: 70 płci do wyboru dla użytkowników z Wielkiej Brytanii

Teoria gender odnosi sukces na Facebooku: 70 płci do wyboru dla użytkowników z Wielkiej Brytanii
27.06.2014 17:10, aktualizacja: 27.06.2014 17:24

W lutym tego roku Facebook zdecydowałsię na poszerzenie listy dostępnych opcji w polu wyboru płcidla swoich użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, wychodząc w tensposób naprzeciw oczekiwaniom postępowych ruchów społecznych (ibudząc oburzenie konserwatystów). Nawet jednak liberałowie bylizaskoczeni – na liście otwieranej po zaznaczeniu pola Customznalazło się ponad 50 pozycji. Teraz podobny ruch największyserwis społecznościowy świata robi w Wielkiej Brytanii. Na Wyspachjednak płci jest najwyraźniej więcej, więc poddanym monarchiizapewniono aż 70 możliwych opcji.

Potrzebę wyjścia poza tradycyjny podział na mężczyzn ikobiety dyrektor Facebooka UK Simon Milner uzasadnił następująco:chodzi tu o pozwolenie ludziom na to, by byli sobą, by czuli sięwygodnie w tym, jak się przedstawiają i jak mówią o kwestiach,które są dla nich istotne –a więc praktycznie w ten sam sposób, jak zrobiła to centrala wUSA, mówiąc o lepszym wyrażaniu tożsamości na Facebooku dziękimożliwości przedstawienia swojego prawdziwego,autentycznego ja.

Lista opcji dostępnych dla Amerykanów zawierała takie pozycjejak Agender, Cis Male, Gender Fluid, Pangender,Transperson, Transmasculine czy Two-Spirit,wydawałoby się praktycznie wyczerpując wszystkie warianty teoriigender. Brytyjczykom to jednak nie wystarczyło. By rozszerzyć listęmożliwych płci, dostosowując ją do społecznej rzeczywistościWielkiej Brytanii, tamtejszy oddział Facebooka we współpracy zorganizacjami Press for Change i Gendered Inteligence, sięgnął potakie opcje jak intersex man,asexual czyhermaphrodite.

Obraz

Podobnie jak w wersjiamerykańskiej, użytkownik będzie mógł wybrać sobie zaimekosobowy używany w odniesieniu do niego przez system, tu jednakliczba opcji jest raczej skromna, sprowadzając się do wariantumęskiego (he/his), żeńskiego (she/her) i neutralnego (they/their).Zastosowano także ten sam mechanizm kontroli dostępnościinformacji o wybranej płci, pozwalający ograniczyć ją do gronanajbliższych znajomych.

Milner przyznał, że zdaje sobiesprawę z tego, że dla wielu Brytyjczyków wprowadzone zmiany mogąwydawać się kontrowersyjne, ale jego zdaniem to wyłącznie efektniezrozumienia intencji serwisu. Na pewno dojdzie do publicznejdebaty w tej sprawie, tak samo jak w wypadku wszystkich postępowychzmian społecznych, ale Facebook jest przekonany, że to słusznazmiana, odzwierciedlająca to, w jaki sposób myśli większośćmieszkańców Wielkiej Brytanii.

Nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) Facebook zdecyduje się na wprowadzenie podobnych zmian poza angielskim obszarem językowym. Problemem może być nie tylko właściwe przełożenie nazw nowych, społecznie rozumianych płci, ale i opór wielu nieanglojęzycznych społeczeństw, przywiązanych do konwencjonalnego, biologicznego rozumienia tego zagadnienia. Póki co liczba biologicznych płci pozostaje bowiem daleko w tyle za wyobraźnią twórców teorii gender i bez znaczących postępów w dziedzinie nanotechnologii szybko się to nie zmieni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)