Testowa wersja Windowsa 9 bez menu Start i Cortany? Wiele na to wskazuje

Testowa wersja Windowsa 9 bez menu Start i Cortany? Wiele na to wskazuje

Testowa wersja Windowsa 9 bez menu Start i Cortany? Wiele na to wskazuje
Tomek Kondrat
03.09.2014 20:23

Testowa wersja Windowsa 9 dla deweloperów powinna pojawić się jeszcze w tym miesiącu. Wraz z zapowiedzianą premierą, część użytkowników ostrzyło sobie zęby na przywrócone menu Start oraz wirtualną asystentkę Cortanę. Życzenia mogą jednak nie zostać spełnione, gdyż przyszłość samego menu okazuje się niepewna.

Do takich informacji dotarł rosyjski portal WinCommunity.ru, który twierdzi, iż Microsoft zrezygnował z przywrócenia klasycznego menu Start. Według doniesień zostało ono ukryte lub całkowicie usunięte z kodu systemu w zależności od wersji, którą dostali do testów niektórzy partnerzy.

350111973146650561

Portal podaje dwie potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszą z nich jest celowe zablokowanie możliwości używania menu Start w wersjach testowych, gdyż szybko mogłoby się okazać, że użytkownicy rozpowszechnią zrzuty ekranu. Byłoby to nie na rękę Microsoftowi, który stara utrzymać wygląd systemu w tajemnicy. Według drugiej koncepcji prace nad menu Start nie zostały zakończone, a sama firma nie chce udostępniać wybrakowanego produktu.

Powrót menu Start został potwierdzony na konferencji BUILD 2014, która miała miejsce w kwietniu bieżącego roku w San Francisco. Menu miało trafić również do wersji 8.1. Od tego czasu Microsoft zmienił zdanie i postanowił zachować nowości dla Windowsa 9, którego premiera będzie miała miejsce w kwietniu 2015 roku.

Nie wiadomo czy menu Start trafi do wersji przedpremierowej Windowsa 9. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że część użytkowników odnajdzie metodę przywrócenia tej funkcji już po wydaniu wersji Preview.

Samo wydanie może nieznacznie różnić się od Windowsa 8. Zmodyfikowany interfejs Metro sam wykryje czy do komputera podłączono klawiaturę i myszkę, po czym zablokuje interfejs kafelkowy. Brak menu Start nie powinien przeszkodzić w poprawnym korzystaniu z systemu. Niejasna pozostaje również kwestia wirtualnej asystentki – Cortany, znanej z Windowsa Phone. Testowa wersja asystentki może nie pojawić się w przedpremierowej wersji systemu Windows, o czym informuje portal Softpedia.

Udostępnienie testowych wersji systemu powinno mieć miejsca już 30 września, kiedy to dostępna będzie wersja dla deweloperów. Wersja publiczna pojawi się miesiąc później.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)