Tetris na weekend: 31 lat, a ta gra wciąż ma się dobrze

Tetris na weekend: 31 lat, a ta gra wciąż ma się dobrze

Tetris na weekend: 31 lat, a ta gra wciąż ma się dobrze
06.06.2015 10:28

Mało która gra tak mocno zakorzeniła się w kulturze popularnej jak Tetris (Тетрис). Pierwszy rozrywkowy program komputerowy, eksportowany przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, trafił na komputery Elektronika 60 6 czerwca 1984 roku i od tamtej pory niezmiennie inspiruje, bawi i uczy. Z tej okazji warto przypomnieć sobie klasycznego Tetrisa lub sięgnąć po jedną z gier, których twórcy również inspirowali się kształtami złożonymi z czterech kwadratów.

Ale najpierw piosenka. Tak się bowiem składa, że wykonanie melodii Korobiejniki zespołu Ozma znalazło się na ścieżce dźwiękowej filmu Kick Ass 2 :-)

Korobeiniki by Ozma - Kick Ass 2 version

99 Bricks Wizard Academy

99 Bricks Wizard Academy pozwala na chwilę oderwać się od układania klocków w pełne rzędy. Gracz wciela się w adepta magii, którego zadaniem jest zbudowanie najwyższej wieży z dobrze znanych elementów. Należy jednak pamiętać, że w tej grze działa prawdziwa fizyka i klocki nie będą się trzymać tylko dlatego, że jeden postawimy na drugim. Wieża w każdej chwili może się rozsypać, zwłaszcza że współuczniowie nie będą siedzieć bezczynnie. W miarę wypełniania kolejnych zadań i pokonywania barier młody czarodziej będzie zdobywał zaklęcia, które pomogą mu bronić swojej konstrukcji.

99 Bricks Wizard Academy Release Trailer

Pobierz na: Android, iOS.

Doptrix i Doptrix Evolution

Doptrix udowodnił że czerpiąc inspirację z Tetrisa wciąż można stworzyć ciekawe i oryginalne tytuły. Swoich sił z grą powinien spróbować każdy miłośnik zagadek logicznych i łamigłówek. Mamy tu co prawda do czynienia z klockami tetromino, ale celem gry nie jest układanie jak największej liczby linii. Na planszy, którą można dowolnie obracać, możemy starać się pozbyć wszystkich klocków korzystając z dostarczonego zestawu, walczyć o przetrwanie lub układać tetromina na planszy, która jest automatycznie odbijana po każdym ruchu gracza. Grze towarzyszy kilka skórek i relaksująca muzyka. Podstawowy wariant gry z planszami 8×8 i 10×10 oraz tylko podstawowymi wyzwaniami jest darmowy. Pełna wersja kosztuje 3,22 zł.

Doptrix

Doptrix Evolution to kontynuacja gry, która niestety nie jest już rozwijana. Znajdziemy w nim te same tryby gry (bez alternatywnego), co w Doptrixie, inny interfejs, inne łamigłówki i skórki. Gra wciąż działa dobrze na większości urządzeń i warto ją przetestować.

Pobierz: Doptrix dla Androida, iOS. Doptrix Evolution dla Androida.

TETRIS

Nazwa Tetris należy obecnie do amerykańskiego holdingu, który udzielił licencji na korzystanie z niej i produkcję gier studiu Electronic Arts. Wielki hit powrócił w nowej odsłonie jako TETRIS dla iOS i Androida. W grze bardzo ciekawie zostało rozwiązane sterowanie klockami, nie mamy bowiem do dyspozycji przycisków obracających, ale możemy wybrać jedną z propozycji umieszczenia tetromina. Dzięki temu gra jest dynamiczna i mnie frustrująca niż wersje z przyciskami ekranowymi.

Poza klasycznym trybem gry, w którym tetromina spadają tak długo, jak jest jeszcze miejsce na planszy, można podjąć wyzwanie i rozwiązywać łamigłówki w Galaktyce. Mamy tu do dyspozycji kilka ciekawych ułatwień, które pomogą w pozbyciu się wszystkich klocków. Przede wszystkim na korzyść gracza działa grawitacja i „luźne” mina spadną, jeśli pod nimi jest wolna przestrzeń. Ponadto można tetromina przechowywać na później w schowku, a jeśli mamy dostatecznie dużo monet, możemy także kupić ulepszenie – tetromino-meteor, tetromino rozpadające się lub zamienić aktualne tetromino na najlepsze pasujące.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz dla: iOS, Android.

TETRIS Blitz!

Rocznicowe wydanie Tetrisa od Electronic Arts, nastawione na akcję, efekty i rozrywkę grupową. W dwuminutowych rozgrywkach można sięgać po różne wzmocnienia i efektowne zakończenia gry, które mają zagwarantować wyższy wynik niż przeciwnik. W grze można konkurować ze znajomymi z Facebooka i losowo dobranymi nieznajomymi, co ma zapewnić graczom chwałę i godziny dobrej zabawy. Niestety trudno nie odnieść wrażenia, że w grze chodzi też o wyciąganie naszych pieniędzy.

Official Tetris Blitz Trailer

Pobierz dla: iOS, Android, Windows Phone.

Klasyka na deser

Dzięki uprzejmości Internet Archives możemy zagrać między innymi w Tetrisa wydanego w 1986 roku przez Spectrum Holobyte na ZX Spectrum. Gra była wydawana w czerwonym pudełku, na którym narysowany był Plac Czerwony.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów Tetrisa jest polski Blockout, w którym gracz układa trójwymiarowe bryły w tunelu. Gra powstała w 1989 roku i była sprzedawana w Europie i Stanach Zjednoczonych. Można w niej ustawić rozmiar planszy, a także wybrać zestaw brył. Grę wciąż można pobrać z jej strony i uruchomić na swoim komputerze z Windowsem lub skorzystać z emulatora w przeglądarce i zagrać w wersję dla DOS-a.

350137449887197121

Kolejną przedziwną odmianą, która dodaje do Tetrisa trzeci wymiar jest Welltris – tu klocki spadają z czterech stron i widzimy je na ścianach studni. Pokrywają jednak płaską powierzchnię dna studni. Gra jest innowacyjna, a przy tym ubrana w prawdziwie rosyjską oprawę graficzną. Jej wydawaniem zajmowała się także firma Spectrum Holobyte, więc na pudełku znajdziemy odpowiednio kiczowatą symbolikę. Studio Infogames podeszło do tematu trochę lepiej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

I jeszcze lampka do tego

Ten artykuł ilustruje zdjęcie lampki, produkowanej na licencji Tetris Holding. Klocki mają metalowe ramki, dzięki czemu wystarczy, że tylko jeden z nich będzie podłączony do zasilania – pozostałe zaczną świecić, jeśli się z nim zetkną.

Tetris Stackable LED Desk Lamp from ThinkGeek

7-częściowy zestaw można ustawiać dowolnie, dzięki czemu lampka nigdy się nie znudzi – podobnie jak gra, na której podstawie powstała. Lampkę można kupić za 40 dolarów w sklepach z gadżetami dla geeków, na przykład ThinkGeek.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Flickers na weekend
Flickers na weekend
Rafał Szramowiat
Firefall na weekend
Firefall na weekend
Rafał Szramowiat
Loadout na weekend
Loadout na weekend
Rafał Szramowiat
Retry? na weekend
Retry? na weekend
Rafał Szramowiat
Komentarze (17)