Tetris na weekend: 31 lat, a ta gra wciąż ma się dobrze

Tetris na weekend: 31 lat, a ta gra wciąż ma się dobrze06.06.2015 10:28
Tetris na weekend: 31 lat, a ta gra wciąż ma się dobrze

Mało która gra tak mocno zakorzeniła się w kulturze popularnej jak Tetris (Тетрис). Pierwszy rozrywkowy program komputerowy, eksportowany przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, trafił na komputery Elektronika 60 6 czerwca 1984 roku i od tamtej pory niezmiennie inspiruje, bawi i uczy. Z tej okazji warto przypomnieć sobie klasycznego Tetrisa lub sięgnąć po jedną z gier, których twórcy również inspirowali się kształtami złożonymi z czterech kwadratów.

Ale najpierw piosenka. Tak się bowiem składa, że wykonanie melodii Korobiejniki zespołu Ozma znalazło się na ścieżce dźwiękowej filmu Kick Ass 2 :-)

Korobeiniki by Ozma - Kick Ass 2 version

99 Bricks Wizard Academy

99 Bricks Wizard Academy pozwala na chwilę oderwać się od układania klocków w pełne rzędy. Gracz wciela się w adepta magii, którego zadaniem jest zbudowanie najwyższej wieży z dobrze znanych elementów. Należy jednak pamiętać, że w tej grze działa prawdziwa fizyka i klocki nie będą się trzymać tylko dlatego, że jeden postawimy na drugim. Wieża w każdej chwili może się rozsypać, zwłaszcza że współuczniowie nie będą siedzieć bezczynnie. W miarę wypełniania kolejnych zadań i pokonywania barier młody czarodziej będzie zdobywał zaklęcia, które pomogą mu bronić swojej konstrukcji.

99 Bricks Wizard Academy Release Trailer

Pobierz na: Android, iOS.

Doptrix i Doptrix Evolution

Doptrix udowodnił że czerpiąc inspirację z Tetrisa wciąż można stworzyć ciekawe i oryginalne tytuły. Swoich sił z grą powinien spróbować każdy miłośnik zagadek logicznych i łamigłówek. Mamy tu co prawda do czynienia z klockami tetromino, ale celem gry nie jest układanie jak największej liczby linii. Na planszy, którą można dowolnie obracać, możemy starać się pozbyć wszystkich klocków korzystając z dostarczonego zestawu, walczyć o przetrwanie lub układać tetromina na planszy, która jest automatycznie odbijana po każdym ruchu gracza. Grze towarzyszy kilka skórek i relaksująca muzyka. Podstawowy wariant gry z planszami 8×8 i 10×10 oraz tylko podstawowymi wyzwaniami jest darmowy. Pełna wersja kosztuje 3,22 zł.

Doptrix

Doptrix Evolution to kontynuacja gry, która niestety nie jest już rozwijana. Znajdziemy w nim te same tryby gry (bez alternatywnego), co w Doptrixie, inny interfejs, inne łamigłówki i skórki. Gra wciąż działa dobrze na większości urządzeń i warto ją przetestować.

Pobierz: Doptrix dla Androida, iOS. Doptrix Evolution dla Androida.

TETRIS

Nazwa Tetris należy obecnie do amerykańskiego holdingu, który udzielił licencji na korzystanie z niej i produkcję gier studiu Electronic Arts. Wielki hit powrócił w nowej odsłonie jako TETRIS dla iOS i Androida. W grze bardzo ciekawie zostało rozwiązane sterowanie klockami, nie mamy bowiem do dyspozycji przycisków obracających, ale możemy wybrać jedną z propozycji umieszczenia tetromina. Dzięki temu gra jest dynamiczna i mnie frustrująca niż wersje z przyciskami ekranowymi.

Poza klasycznym trybem gry, w którym tetromina spadają tak długo, jak jest jeszcze miejsce na planszy, można podjąć wyzwanie i rozwiązywać łamigłówki w Galaktyce. Mamy tu do dyspozycji kilka ciekawych ułatwień, które pomogą w pozbyciu się wszystkich klocków. Przede wszystkim na korzyść gracza działa grawitacja i „luźne” mina spadną, jeśli pod nimi jest wolna przestrzeń. Ponadto można tetromina przechowywać na później w schowku, a jeśli mamy dostatecznie dużo monet, możemy także kupić ulepszenie – tetromino-meteor, tetromino rozpadające się lub zamienić aktualne tetromino na najlepsze pasujące.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz dla: iOS, Android.

TETRIS Blitz!

Rocznicowe wydanie Tetrisa od Electronic Arts, nastawione na akcję, efekty i rozrywkę grupową. W dwuminutowych rozgrywkach można sięgać po różne wzmocnienia i efektowne zakończenia gry, które mają zagwarantować wyższy wynik niż przeciwnik. W grze można konkurować ze znajomymi z Facebooka i losowo dobranymi nieznajomymi, co ma zapewnić graczom chwałę i godziny dobrej zabawy. Niestety trudno nie odnieść wrażenia, że w grze chodzi też o wyciąganie naszych pieniędzy.

Official Tetris Blitz Trailer

Pobierz dla: iOS, Android, Windows Phone.

Klasyka na deser

Dzięki uprzejmości Internet Archives możemy zagrać między innymi w Tetrisa wydanego w 1986 roku przez Spectrum Holobyte na ZX Spectrum. Gra była wydawana w czerwonym pudełku, na którym narysowany był Plac Czerwony.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów Tetrisa jest polski Blockout, w którym gracz układa trójwymiarowe bryły w tunelu. Gra powstała w 1989 roku i była sprzedawana w Europie i Stanach Zjednoczonych. Można w niej ustawić rozmiar planszy, a także wybrać zestaw brył. Grę wciąż można pobrać z jej strony i uruchomić na swoim komputerze z Windowsem lub skorzystać z emulatora w przeglądarce i zagrać w wersję dla DOS-a.

350137449887197121

Kolejną przedziwną odmianą, która dodaje do Tetrisa trzeci wymiar jest Welltris – tu klocki spadają z czterech stron i widzimy je na ścianach studni. Pokrywają jednak płaską powierzchnię dna studni. Gra jest innowacyjna, a przy tym ubrana w prawdziwie rosyjską oprawę graficzną. Jej wydawaniem zajmowała się także firma Spectrum Holobyte, więc na pudełku znajdziemy odpowiednio kiczowatą symbolikę. Studio Infogames podeszło do tematu trochę lepiej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

I jeszcze lampka do tego

Ten artykuł ilustruje zdjęcie lampki, produkowanej na licencji Tetris Holding. Klocki mają metalowe ramki, dzięki czemu wystarczy, że tylko jeden z nich będzie podłączony do zasilania – pozostałe zaczną świecić, jeśli się z nim zetkną.

Tetris Stackable LED Desk Lamp from ThinkGeek

7-częściowy zestaw można ustawiać dowolnie, dzięki czemu lampka nigdy się nie znudzi – podobnie jak gra, na której podstawie powstała. Lampkę można kupić za 40 dolarów w sklepach z gadżetami dla geeków, na przykład ThinkGeek.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)