The Expressive Web — Adobe również promuje HTML5 i CSS3

The Expressive Web — Adobe również promuje HTML5 i CSS3

Redakcja
02.08.2011 14:29

Po Google, Mozilli czy Microsofcie również Adobe uruchomiło witrynę w której promowane są nowości związane opracowanymi HTML5 i CSS3.

Wydawać by się mogło, że z uwagi na wtyczkę Flash Player Adobe jest ostatnią firmą, która chciałaby upowszechnienia się rekomendacji HTML5, które dawały dostęp do treści multimedialnych na stronach internetowych bez wykorzystywania jakichkolwiek zewnętrznych komponentów. Jeśli jednak spojrzeć na HTML5 i CSS3 jako na kolejne rynki do zagospodarowania, to promowanie nowych technologii wydaje się już nie być takim dziwnym. Strona The Expressive Web, stworzona przez zespół Mike'a Chambersa z Adobe jest doskonałym przykładem wykorzystania najnowszych zdobyczy technologicznych wypracowanych na forach i grupach W3C.

Programiści z Adobe postanowili zaprezentować wykorzystanie niektórych modułów CSS3 — animacji, czcionek, gradientów, filtrów styli dla urządzeń (media queries), cieni, przekształceń oraz przejść, a także elementów HTML5 — video, audio oraz canvas. Wśród demonstracji pojawiły się także te, prezentujące możliwości nowych elementów formularzy HTML oraz zestawu funkcji Web Storage, które oferują możliwość składowania danych na podobnej do plików cookie zasadzie.

Na każdej stronie z prezentacjami zostały umieszczone również dane statystyczne, prezentujące udział w rynku przeglądarek, które obsługują daną technologię. Ponadto każda demonstracja posiada odnośniki do specyfikacji technicznych i przykładów. Odwiedzający mogą również skorzystać z porad Adobe w jaki sposób poradzić sobie z brakiem konkretniej technologii w starszych wersjach przeglądarek.

Poza samą stroną opublikowany został wpis blogowy autorstwa Mike'a Chambersa, w którym autor zawarł garść porad dla webmasterów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tworzeniu interaktywnych stron internetowych.

Warto przypomnieć, że wczoraj Adobe udostępniło pierwszą publiczną wersję narzędzia Adobe Edge, służącego do prostego tworzenia animowanych stron internetowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)