Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows — co robię świeżo po formacie

Do dziś pamiętam Mój pierwszy format dysku i instalację Windows - oraz towarzyszący tym czynnościom dreszczyk emocji ;) . Było to jeszcze za czasów, gdy Windows 98 był nowością, a format wykonywało się, wpisując odpowiednią komendę w MS-DOSie (format c:).

Dziś od lat instalacja Windows jest już znacząco prostsza, a formatowanie to po prostu jeszcze jedna z opcji okienkowego instalatora. Bez względu na zmiany samego procesu czy to formatowania, czy instalacji systemu - jedna rzecz pozostaje bez zmian: szereg rutynowych czynności, jakimi potrzebujesz się zająć, by przygotować nowe środowisko pracy.

Z biegiem czasu ilość oraz charakter tych czynności mogą się zmieniać - jednakże czym więcej przeprowadzonych instalacji, tym bardziej pewne stale powtarzane operacje zapadają w pamięć, przekształcając się w nawyk. Ich charakter zależy od indywidualnych preferencji - nierzadko są to niepozorne, drobne czynności, które w codziennej pracy mogą czynić jednak sporą różnicę - stąd też większość z nich wykonuję również na komputerach innych osób.

Dziś dla ciekawości chciałbym przywołać kilka takich czynności, które już dawno weszły Mi w nawyk - z krótkim opisem "z czym to się je" oraz dlaczego warto się tym zająć.

1. Skrót zmiany języków klawiatury

Jeśli dużo piszesz na komputerze, prawdopodobnie zetknąłeś/aś się z dziwnym, występującym od czasu do czasu zjawiskiem - polegającym na zamianie wybranych literek na klawiaturze. Przykładowo wpisujesz "z", a zamiast niej pokazuje się "y" (i odwrotnie). W praktyce potrafi być to dość frustrujące, istnieje na szczęście sposób aby uchronić się przed tą nieprzyjemną niespodzianką.

Otóż okazuje się, że to co początkowo można uznać za błąd - w istocie nim nie jest. Przyczyna tkwi w skrócie klawiszowym, służącym do przestawiania języka klawiatury - to właśnie jego przypadkowe wywołanie (prawdopodobne podczas szybkiego, bezwzrokowego pisania) przestawia literki :) . Na szczęście możemy całkowicie wyłączyć ów skrót, a zrobimy to w następujący sposób (w Windows 7) :

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonkę klawiatury niedaleko zegarka, wybierz opcję "Ustawienia".
 2. Przejdź na zakładkę "Zaawansowane ustawienia klawiszy", zaznacz "Między językami", a następnie kliknij przycisk "Zmień sekwencję klawiszy...".
 3. Ustaw "Przełączanie języka", jak również "Przełączanie układu klawiatury" na "Nieprzypisane" oraz potwierdź, klikając "OK", i w oknie które pozostało "Zastosuj" oraz "OK".

2. Rozszerzenia plików

Domyślnie (tj. świeżo po instalacji) Windows ukrywa tzw. "rozszerzenia typów plików". Są to zwykle trzy literki po kropce wieńczącej nazwę pliku - np. w przypadku piosenki może to być ".mp3", zdjęcia ".jpg", itd. Dzięki rozszerzeniom zyskujemy więc dodatkowy (najbardziej wiarygodny) wskaźnik, z jakiego rodzaju plikami mamy do czynienia - możemy więc uniknąć pomyłki, jak i przykładowo szybciej odnajdywać poszukiwane pliki pośród innych.

Aby włączyć pokazywanie rozszerzeń, możemy postąpić następująco:

 1. Kliknij przycisk Start (menu startowe), w polu wyszukiwania wpisz "Opcje" - jako jedna z pierwszych pozycji powinna pojawić się pozycja "Opcje folderów" - wybierz ją.
 2. Przejdź na zakładkę "Widok", a następnie na przewijanej liście zlokalizuj opcję "Ukryj rozszerzenia znanych typów plików" oraz odznacz ją. Potwierdź, klikając przyciski "Zastosuj" oraz "OK".

3. Pokazywanie wszystkich ikonek koło zegarka

W okolicy zegarka na pasku zadań Windows (w tzw. "tray'u systemowym") odnajdziesz grupę małych ikonek. Zwykle jest ich kilka-kilkanaście - reprezentują one część programów automatycznie ładowanych do pamięci przy każdym uruchomieniu komputera. Warto wiedzieć, iż domyślnie lista ta może być częściowo ukryta - wówczas rzut oka na nią nie tylko nie odzwierciedli prawdziwego stanu rzeczy, co i trudniej będzie dotrzeć do części funkcji, których możemy potrzebować w danym czasie (np. bezpiecznego usuwania sprzętu).

Aby lista pokazywała zawsze wszystkie ikonki, możemy postąpić następująco:

 1. Kliknij małą strzałkę po lewej stronie grupy małych ikonek koło zegarka - powinno pojawić się menu, z którego wybierz opcję "Dostosuj...".
 2. Na samym dole okna które się pojawi, zaznacz opcję "Zawsze pokazuj wszystkie ikony i powiadomienia na pasku zadań". Potwierdź przyciskiem "OK".

4. Automatyczne wyłączanie komputera bez niespodzianek

Standardowo Windows 7 (jak i prawdopodobnie inne wersje) po upłynięciu danego czasu wyłącza monitor, usypia komputer lub wprowadza w stan hibernacji. Nie zawsze jest to działanie dla Nas pożądane - czasem zdarzy się Nam np. na dłużej odejść od komputera, a kiedy wrócimy, potrzebujemy szybko wrócić do pracy. Wówczas oczekiwanie na "wybudzenie" systemu zdecydowanie nie jest Nam na rękę. Podobnie z wygaszeniem ekranu, które czasem może być dezorientujące - szczególnie przy cichym sprzęcie możemy mylnie uznać je za oznakę wyłączonego komputera. Jeszcze innym argumentem za wyłączeniem automatycznego usypiania może być nieco "ospały" (wolniej działający) po wybudzeniu komputer.

Rozwiązaniem jest więc wyłączenie funkcji usypiania/hibernacji - lub odpowiednie przedłużenie czasu, po którym będzie aktywowana. Aby to uczynić:

 1. Kliknij przycisk "Start" (menu startowe), a następnie w polu wyszukiwania ("Wyszukaj programy i pliki") wpisz pierwsze litery słowa "zasilanie" - już po kilku pierwszych literach powinna pojawić się m.in. pozycja "Opcje zasilania" - wybierz ją.
 2. W okienku które się pojawi, powinien być zaznaczony plan "Zrównoważony", a obok niego tekst "Zmień ustawienia planu" - kliknij ów tekst.
 3. W okienku które się pojawi, możesz dostosować czas, po którym zostanie wygaszony ekran komputera - jak i uśpiony cały system. Możesz wprowadzić preferowane zmiany już tutaj oraz potwierdzić je przyciskiem "Zapisz zmiany" - warto jednakowoż dla pewności kliknąć również tekst "Zmień zaawansowane ustawienia zasilania"...
 4. W okienku które się pojawi, znajdziesz przewijaną listę różnych opcji, rozwijanych znaczkiem "plusika". Zlokalizuj i rozwiń pozycję "Uśpienie", a w jej środku "Uśpij po" oraz "Hibernacja po". Wprowadź preferowane wartości. Jeżeli chcesz, aby komputer nigdy nie był usypiany/hibernowany, ustaw liczbę minut na "0". Zatwierdź zmiany przyciskiem "OK", a następnie (w oknie które pozostało) "Zapisz zmiany". Zamknij pozostałe okienko.
 

windows porady

Komentarze

0 nowych
sgj   12 #1 10.07.2017 01:01

1. Jak już wchodzisz w te ustawienia to i możesz usunąć nieużywane układy klawiatury.
3. Serio? Kliknięcie w strzałkę utrudnia dostęp?

Berion   16 #2 10.07.2017 09:22

Mało tych zmian, a do tego strasznie się męczysz. Ja sobie przygotowałem batcha, który przestawia różne ustawienia w rejestrze. :p

Ad2. Skoro już wszedłeś w to menu to trzeba było napisać jeszcze o pokazywaniu plików z atrybutem ukryty i systemowy. ;]

Ad3. Ja tam jestem zadowolony z tego, że wszystko jest ukryte i rozwijane pod strzałką. Dla wybranych programów, które potrzebuję widzieć w tray'u ustawiam "pokaż zawsze".

Autor edytował komentarz w dniu: 10.07.2017 09:25
tidzejm   6 #3 10.07.2017 14:16

@sgj
"3. Serio? Kliknięcie w strzałkę utrudnia dostęp?"

Jedno kliknięcie więcej... :)


@Berion
"Ja sobie przygotowałem batcha, który przestawia różne ustawienia w rejestrze. :p "

Może to przesada, ale obawiam się że z czasem (przy którejś aktualizacji) coś może się zmienić i raz przygotowany zbiór komend może potem nie działać - wymagać aktualizacji. Z drugiej strony nadal takie rozwiązanie byłoby zdecydowanie bardziej atrakcyjne - kiedy wyobrażę sobie, że mógłbym jednym kliknięciem ustawić to wszystko... wow. Chylę czoła, Ja nie mam takiej wiedzy, a póki co bardziej wolę kilka rutynowych kliknięć od researchu nt. większej automatyzacji. Myślę że jednak ciągle nie ufam Windowsowi i obawiam się, że za którymś razem uraczy Mnie nieprzyjemną niespodzianką w formie jakiejś zmiany w rejestrze, którą potrzebowałbym zaktualizować.

Autor edytował komentarz w dniu: 10.07.2017 14:17
wielkipiec   16 #4 10.07.2017 15:27

@sgj: tak

  #5 10.07.2017 17:03

@tidzejm: W windowsie jak wszyją jakieś śmieci do rejestru to zostaje po parę dekad, a w praktyce, do końca świata. No, chyba, że mowa o jakichś ficzerach potrzebnych i lubianych przez userów, wtedy MSFT je wyrzuca.

zakius   7 #6 10.07.2017 18:30

wyłączenie docka, najlepiej z 7+ taskbar tweakerem żeby całkowicie wyłączyć grupowanie
pod strzałką są rzeczy, do których dostęp nie jest potrzebny, lub jest innymi metodami

Berion   16 #7 10.07.2017 18:49

@tidzejm: Działa i będzie działać dopóki MS nie wytnie programu/takiej funkcji systemu. Sukcesem Windowsa jest wsteczna kompatybilność (nie tylko oprogramowania) i będą się tego trzymać wręcz do grobowej deski. Kojarzę tylko jedną zmianę dla explorera pomiędzy Vistą i Siódemką gdzie zmienili nazwę, nazwijmy go umownie, parametru. Niestety nie wszystko można wprowadzić do rejestru z poziomu cmd (brak uprawnień), być może da się via ps (ale tego akurat szczerze nienawidzę i nie chce mi się uczyć tej chorej składni).

Nawet jeśli teoretycznie Cię uraczy to ten nieobsługiwany "wpis" nie zabije Ci systemu, po prostu nic go nie będzie używało. :P

Trudno o taką wiedzę, podczas gdy rejestr jest jednym wielkim burdelem, w którym większość rekordów nie ma żadnej logicznej nazwy i struktury. Po prostu musisz sobie usiąść któregoś razu przed guglem i poszukać "how to coś tam reg cli" (albo regedit bo masz większą szansę, tyle że potem musisz przerobić sobie zawartość pliku *.reg na parametry dla programu REG) albo monitorować zmiany w rejestrze.

Przykład: https://pastebin.com/ErKdkwXW

Autor edytował komentarz w dniu: 10.07.2017 19:02
  #8 10.07.2017 18:54

Drugie to instalacja potrzebnych programów.Przeglądarki www,kodeki,odtwarzacze filmów i muzyki,program pocztowy,program do grafiki np. Gimp.Windows po formacie jest słaby do używania,nawet Win 10.

  #9 11.07.2017 12:53

Myślałem, że świeżo po instalacji Windowsa najpierw instaluję niezbędne sterowniki i potrzebne programy. Zmiany które zaproponowałeś, to kwestia indywidualna w stylu: świeżo po instalacji zmieniam tapetę i przenoszę kosz na inne miejsce - pytanie czy to jest konieczne, czy to jest konieczne zaraz po instalacji? Echte blogi, byleby napisać.

tidzejm   6 #10 11.07.2017 13:29

@Anonim (niezalogowany): Moim zamiarem nie było opisywanie *wszystkich* czynności poinstalacyjnych, lecz drobnych "tweaków", które uznaję za przydatne.

  #11 11.07.2017 14:27

Skrót do zmiany układu klawiatury pozostawiam, bo posługuje się trzema językami, a przy zmianie układu klawiatury w Windows 10 automatycznie zaczyna działać spell check dla tego języka. Bardzo przydatne :)

  #12 11.07.2017 21:53

Ja pierwsze co to wysyłam do rejestru nakaz wyłączenie NumLock, bo nie jestem księgowym. Potem wyłączam ClearType, to co opisał autor wpisu + pokazywanie ukrytych i systemowych. Wyłączam skróty klawiszowe obracania ekranu w sterowniku grafiki. Wywalam pasek języka. Grupowanie na pasku też mnie wkurza. Włączam auto-ukrywanie paska, bo miejsca nigdy za wiele. Aplikuję poprawkę dla Themes i wgrywam ulubioną skórkę. Potem aktualizuję listę sprzętu (pobiera dużo danych z sieci) aby można potem było dodawać nawet archaiczne drukarki bez łączenia z netem. Po sterownikach ląduje na dysku zaraz EMET + jakiś AV jako uzupełnienie. Do filmów MPC-HC, do grafik Irfan, do przeglądania sieci Cent Browser (nadal umożliwia wyłączenie DirectWrite dla czcionek). Potem coś do archiwów plików, coś w stylu Office wedle upodobań, ew. przeglądarka PDFów (Adobe XI lub alternatywa). Następnie Flux obowiązkowo oraz jakiś wygaszacz ekranu + 2 min zwłoki. Edycja planu zasilania (nigdy nie wyłączaj, wygaś monitor po 10 min). Potem czas na Windows Firewall Control oraz wtyczki w przeglądarce. Potem CCleaner oraz Defraggler. Na sam koniec Notepad++ oraz VMware Player. Kolejne godziny umila ściąganie i aplikowanie poprawek systemu, po czym po dopieszczeniu szczegółów leci kopia zapasowa. I tak pół dnia poszło w doope ;o)

tidzejm   6 #13 12.07.2017 14:56

@Marco76 (niezalogowany): "I tak pół dnia poszło"

Pamiętam, jak jeszcze za czasów Windows 98 odkryłem koncept obrazów dysku oraz program Norton Ghost, który miałem obecny na jednej z dołączonych do komputera płyt. Byłem oczarowany! Wystarczyło kilka minut i nie tylko miałem zainstalowany świeży system, co i zainstalowane oraz skonfigurowane wszystko, czego potrzebuję (!!!). To było tak piękne, że aż nie do uwierzenia - ale faktycznie działało. Plus było dość proste w obsłudze.

Od lat nie interesowałem się tym tematem, a mogłaby to być interesująca ciekawostka - ciekawe, czy istnieje dziś jakieś przystępne w obsłudze, darmowe rozwiązanie do obrazów, które w dodatku w celu odtworzenia obrazu można by odpalić / z'boot'ować z pendrive...


"a pierwsze co to wysyłam do rejestru nakaz wyłączenie NumLock"

A wiesz, co ciekawe widziałem takie coś w Moim BIOSie... może i u Ciebie też jest?


"Potem wyłączam ClearType"

A dlaczego go wyłączasz?


"Aplikuję poprawkę dla Themes i wgrywam ulubioną skórkę."

Jakiej poprawki używasz? Ja CustoPack Tools, bardzo ładnie automatyzuje nie tylko niestandardowe skórki, ale i ekrany logowania, kursory, dźwięki... wszystko w jednej paczce, podane "na laiczny sposób" :) .


"do przeglądania sieci Cent Browser (nadal umożliwia wyłączenie DirectWrite dla czcionek)."

Czy masz ochotę podpowiedzieć, co to takiego i dlaczego warto to wyłączać?


"Na sam koniec Notepad++"

Boski program, m.in. to że zapamiętuje niezapisane pliki!!! :D

  #14 12.07.2017 21:18

NumLock: bo Win7 tego z BIOSu nie bierze pod uwagę i trzeba zmienić ustawienie w rejestrze.

ClearType: bo pracuję na monitorze z matrycą PVA i nie cierpię rozmytych czcionek. Systemową zmieniam na Tahoma, bo Segoe UI ma rozmycia już w sobie. Z tego samego powodu wyłączam DirectWrite w przeglądarce.

Skórki: UniversalThemePatcher i wgrywam Zune (pod Win7 jest robiona przez zapaleńców, nie ma oryginalnej). Ekran logowania ogarniam programem Tweakslogon który robi tylko to. Nie lubię kombajnów do wszystkiego, bo często zmieniają rzeczy których wcale nie chcę ruszać.

Zapomniałem jeszcze o jednym - nadal mam napęd DVD i wgrywam też program o nazwie "Wyciszacz napędu CD", pod WInXP wziąłem taki od lapka Toshiba, pod Win7 x64 poszukałem nowszej wersji w sieci.

O ClearType i DirectWrite możesz poczytać w sieci, np tu: http://monter.techlog.pl/?s=cleartype

tidzejm   6 #15 13.07.2017 12:53

@Marco76 (niezalogowany): Dzięki za wyjaśnienia.

Program do wyciszania napędu??? Wow, ekstra :) !

  #16 13.07.2017 15:13

@tidzejm: Prosta aplikacja z ikonką w Panelu Sterowania i Trayu, gdzie są tylko dwa tryby: normalny i cichy. Ten pierwszy wyłącza ingerencję w napęd, ten drugi powoduje ograniczenie maksymalnej prędkości kręcenia płyt przez napęd do czegoś w stylu x4 czy x8, przez co da się oglądać np film z płyty bo napęd CD rozbujany do x52 (lub DVD do x16) nie wyje jak kosiarka. Z napędami DVD też działa. Polecam.

tidzejm   6 #17 18.07.2017 16:35

@Anonim (niezalogowany): " Z napędami DVD też działa."

Dzięki za info, brzmi bardzo interesująco :)