Tim Cook: Apple udostępni więcej API iOS, da więcej wolności deweloperom

Tim Cook: Apple udostępni więcej API iOS, da więcej wolności deweloperom

29.05.2013 17:21, aktualizacja: 29.05.2013 17:40

Wywiad z CEO firmy Apple rozpoczął tegoroczną edycję konferencji AllThingsDigital. Tim Cook był pytany między innymi o plany na przyszłość systemu iOS. Wiemy już, że szykują się spore zmiany wyglądu i zachowania urządzeń mobilnych z jabłkiem, ale to nie wszystko.

Przy okazji premiery Facebook Home, który zresztą nie okazał się wielkim sukcesem, powróciła dyskusja o tym, jaki to system iOS (w porównaniu do Androida) jest zamknięty, nie pozwala na modyfikacje i ogranicza programistów. Tim Cook zdradził jednak, że Apple trochę się „otworzy” i udostępni więcej API zewnętrznym deweloperom. Dzięki temu będą mogli przejąć nieco więcej kontroli nad różnymi elementami systemu, ale nie sprecyzował, czego możemy się spodziewać. Z pewnością, co widać na przykładzie popularności różnych klawiatur ekranowych dla Androida, systemowi iOS wyszłoby na zdrowie dopuszczenie i takich produktów do App Store. Z drugiej strony raczej nie możemy liczyć na zmianę chronionego patentem ekranu blokowania czy jakiekolwiek modyfikacje, które mogłyby sprawić, że dopieszczony interfejs w jakikolwiek sposób straci swoją wartość — w końcu to iPad jest liderem w rankingach zadowolonych użytkowników.

Obraz

Poza tym Cook mówił też, że Apple wciąż jest tą firmą, która wprowadza na rynek nowe kategorie produktów. Koncern raczej nie ma w tej chwili w zanadrzu gotowego towaru, którym za 2 tygodnie (WWDC) postawi Świat na głowie, ale mają niesamowite pomysły i wielką wizję. Google Glass w Ceo Apple'a zbytniego entuzjazmu nie budzi (w przeciwieństwie do Nike Fuel Band), ale firma spod znaku jabłka bada teren pod urządzenia, które możemy nosić — zegarki, opaski, okulary, sensory itp. Jednak Cook uważa, że okulary noszą głównie ludzie, którzy muszą, a młodzi porzucili zegarki naręczne. Później przypomniał, że Apple wypuszcza nowe produkty kiedy są gotowe (oby mapy były jedynym wyjątkiem) i lubi zaskakiwać swoich klientów.

Zapis wywiadu można znaleźć na łamach AllThingsD, na CNBC zaś krótkie podsumowanie rozmowy. Podczas sesji pytań i odpowiedzi padło jeszcze jedno pytanie, na które warto zwrócić uwagę: Czy Apple wprowadzi na inne platformy (Windows Phone, Android) usługi iCloud? Cook odpowiedział, że jego firma nie ma religijnych powodów aby nie portować swoich aplikacji na Androida, o ile będzie to miało sens. Na razie nie ma.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)