Tor Browser 7.0 bardziej anonimowy – ale póki co nie na Windowsie

Tor Browser 7.0 bardziej anonimowy – ale póki co nie na Windowsie

08.06.2017 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tor Browser, przeglądarka, dzięki której możesz pozostaćanonimowym w Internecie (a przynajmniej nie przestaniesz byćanonimowy tak szybko, jak w wypadku innych), doczekała się wydaniaoznaczonego numerkiem 7.0. Bazując na najnowszym Firefoksie 52 ESR,przynosi dodatkowe zabezpieczenia, zwiększające odpornośćprzeglądarki na techniki demaskowania. Nie oznacza to jednak, żemożna sobie śmiało korzystać z Tor Browsera w niepewnymśrodowisku Windowsa – najlepiej by był zamknięty wlinuksowej maszynie wirtualnej, tak jak robi się to w projekcieWhonix.

Nowe wydanie anonimowej przeglądarki przynosi wreszciewyświetlanie stron internetowych w niezależnych, izolowanych wpiaskownicy (sandboksie) procesach (trybe10s). Z tą izolacją to jeszcze nie jest jednak za dobrze –wersja na Windowsa jest jej pozbawiona, ze względu na błędykompilatora w środowisku mingw. By wykorzystać piaskownicę, trzebaskorzystać z wersji linuksowej lub na macOS-a. Deweloperzy TorBrowsera zapewniają jednak, że mają w planach piaskownicę takżena Windowsie.

Druga istotna zaleta Tor Browsera 7.0 to utwardzenie komunikacji zklientem Tora poprzez wykorzystanie w tym celu wyłącznie mechanizmuUnix domain socket, a nie TCP/IP. Cała komunikacja zachodzi więcnie po protokole sieciowym, ale wewnątrz jądra systemu, wpołączeniu z piaskownicą zmniejszając ryzyko wycieku danych.Ponownie – to możliwość dostępna tylko dla użytkownikówLinuksa i macOS-a.

Przy domyślnych ustawieniach (Security: Low), Tor Browser wygląda wciąż bardzo wyjątkowo
Przy domyślnych ustawieniach (Security: Low), Tor Browser wygląda wciąż bardzo wyjątkowo

Pozostałe ulepszenia w zakresie uszczelniania Tor Browseradotyczą już wszystkich wersji. Zadbano o to, by ciasteczka,wywołania widoku źródła strony oraz interfejsu uprawnień byłyizolowane w ramach wyświetlonej w pasku adresowy domeny. Wyłączonoteż lub załatano wiele nowych funkcji Firefoksa, które mogłybyułatwić identyfikację przegądarki, w tym WebGL2, WebAudio,Social, interfejsy syntezy mowy i dotyku oraz właściwośćMediaError.message. Tym samym Tor Browser 7.0 staje się odporny napraktycznie wszystkie techniki zbierania odcisków (fingerprintingu)przeglądarek.

Firefox 52 ESR przyniosł jednak prewne problemy, które dotycząteż użytkowników Tor Browsera. To przede wszystkim koniec wsparciadla starych komputerów z procesorami nie obsługującymi rozszerzeńSSE2. Z kolei na macOS-ie minimalna wersja systemu to 10.9. Nasystemach linuksowych bez Pulse Audio nie będzie z kolei dźwięku.Pojawiają się też problemy z zamieraniem przeglądarki na różnychstronach internetowych, ze względu na błąd w rozszerzeniu NoScript(teraz w wersji 5.0.5)

Oczywiście odświeżono też pozostałe ważne komponenty TorBrowsera – klient Tora (do wersji 0.3.0.7), przycisk TorButton(1.9.7.3), Tor Launcher (0.2.12.2) i HTTPS-Everywhere (5.2.17). Zpełną listą zmian zapoznacie się w informacjacho wydaniu.

Tor Browser 7.0 jest oczywiście dostępny w naszej bazieoprogramowania, w wersjach naWindowsa oraz macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)