TP-Link Archer AX6000. Pierwszy model Chińczyków z WiFi 6 już w sprzedaży

TP‑Link Archer AX6000. Pierwszy model Chińczyków z WiFi 6 już w sprzedaży

TP-Link Archer AX6000. Nowy router TP-Link z WiFi ax (fot. TP-Link)
TP-Link Archer AX6000. Nowy router TP-Link z WiFi ax (fot. TP-Link)
25.09.2019 16:51, aktualizacja: 25.09.2019 17:23

Jeśli tytuł wiele nie mówi, co to za WiFi – według starej nomenklatury mowa o WiFi ax, czyli następcy WiFi ac (WiFi 5). TP-Link wprowadził do sklepów swój pierwszy router z taką klasą sieci bezprzewodowej. Jest szybko i drogo, ale to chyba oczywiste.

Obraz

WiFi ax i prawie 5000 Mb/s

WiFi 802.11ax w routerze Archer AX6000 oferuje według producenta 5952 Mb/s łącznej przepustowości. W paśmie 2,4 GHz do 1148 Mb/s, a dla 5 GHz ma być to do 4802 Mb/s. Nad wszystkim czuwa 8 dwuzakresowych anten. Oczywiście to tylko teoretyczne możliwości, więc realne transfery będą o wiele niższe, choć i tak powinny być bardzo dobre.

Jak czytamy w komunikacje firmy: [quote]„Dzięki OFDMA i MU-MIMO Archer AX6000 zapewnia podłączonym urządzeniom czterokrotnie większą przepustowość i lepsze wykorzystanie pasma radiowego, niż dotychczas dostępne routery w standardzie 802.11ac. Co więcej, wykorzystanie technologii BSS Color pozwala na zmniejszenie zakłóceń generowanych przez inne urządzenia WiFi w sąsiedztwie, poprawiając płynność i stabilność połączeń.”[/quote]

Porządne procesory i WAN 2,5 Gb/s

W urządzeniu zastosowano czterordzeniowy procesor ARM o taktowani 1,8 GHz i dwa procesory pomocnicze (zapewne do obsługi poszczególnych pasm WiFi) oraz 1 GB RAM i 128MB pamięci flash. To powinno zapewnić brak większych problemów z obsługą szybkiej sieci z wieloma aktywnymi urządzeniami klienckimi. RageBoost i Beafforming dodatkowo zwiększą możliwości dotarcia mocniejszego sygnału do sprzętów.

To trochę większa pieśń przyszłości niż powszechność urządzeń WiFi ax, ale dla chcących podłączyć się do bardzo szybkiego łącza internetowego, które miałoby więcej niż obecnie popularne w górnym limicie 1 Gb/s, oddano do dyspozycji WAN w standardzie 2,5 Gb/s. Porty LAN mają już typowe 1 Gb/s, ale jest ich aż 8. Ich ilość sprawia, że raczej można obejść się bez dodatkowego switcha, jeśli mamy więcej sprzętu.

Obraz

Co nieco w temacie NAS

Inne przydatne porty to dwa USB 3.0. Jedno w formie tradycyjnego A, drugie C. Dzięki wydajnemu procesorowi, możliwe że podpinając dyski USB zrobimy całkiem wydajną choć funkcjonalnościami bardzo podstawową wersję domowego serwera NAS. Choć z realnymi prędkościami przesyłania plików z USB, nawet w drogich routerach bywa różnie. A co jak sami mamy porządny NAS? Przydała by się agregacja LAN, ale wydaje się, że TP-Link o niej zapomniał.

TP-Link Archer AX6000 został zaopatrzony w system HomeCare z wbudowanym rozwiązaniem antywirusowym od TrendMicro. Poza tym szereg w zasadzie standardowych już funkcji jak QoS, kontrola rodzicielska, czy coraz częściej pojawiające się w nowych konstrukcjach możliwości zarządzania dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, a nawet Amazon Alexy czy IFTTT.

Nowy router TP-Link można już kupić w cenie około 1449 złotych. Producent udziela na niego trzyletniej gwarancji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)