Trent Reznor z NIN i Apple Music: YouTube zawdzięcza swoją pozycję kradzieżom

Trent Reznor z NIN i Apple Music: YouTube zawdzięcza swoją pozycję kradzieżom

Trent Reznor z NIN i Apple Music: YouTube zawdzięcza swoją pozycję kradzieżom
15.06.2016 13:16, aktualizacja: 15.06.2016 23:18

Trent Reznor, popularny muzyk, znany przede wszystkim z industrialnego zespołu Nine Inch Nails i sporej ilości muzyki do filmów, postanowił się w ostatnim czasie zaangażować w IT. A konkretniej rozpoczął współpracę z Apple nad rozwojem usługi muzycznej Music. Reznor nie zawahał się jednak także skrytykować Google i YouTube, i to nie przebierając w słowach.

Jak zauważa Guardian, trudno stwierdzić, na ile krytyka muzyka pod adresem YouTube jest spowodowana zdeklarowaną przynależnością do obozu Apple. Reznor piastuje tam wysokie stanowisko szefa kreatywnego, nie można zatem mówić, aby komentując podejście Google do muzyki na YouTube, był on całkowicie bezstronny.

Wokalista Nine Inch Nails otwarcie stwierdził, że YouTube, który wciąż dla milionów użytkowników pozostaje podstawowym i często pirackim źrodłem muzyki, funkcjonuje dzięki łamaniu praw autorskich, co z kolei ma szkodzić całej branży – zarówno muzycznej, jak i rynkowi usług w Internecie:

Uważam biznes YouTube za bardzo nieuczciwy. Został zbudowany na darmowych, kradzionych materiałach i dlatego stał się tak duży. Uważam, że żadna darmowa usługa nie jest uczciwa. Budują statystyki i wartość na pracy mojej i moich kolegów.

Nie zmienia to faktu, że ogromna liczba szanujących się artystów publikuje na YouTube swoje materiały legalnie, w ramach platformy Vevo, tego jednak już Reznor zdaje się nie zauważać. Podobnie, jak licznych kontrowersji narosłych wokół samych usług muzycznych, z otwartą krytyką Thoma Yorke'a z Radiohead na czele.

Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu przypadek krytyki YouTube’a, jednak trudno przecenić autorytet Reznora na amerykańskiej scenie muzycznej, a fakt, że jest on ściśle powiązany z Apple z pewnością jeszcze bardziej zaostrzy nastroje na rynku internetowych usług muzycznych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)