Trump przedłuża blokadę na Huawei i ZTE. Kolejny rok wojny handlowej z Chinami

Trump przedłuża blokadę na Huawei i ZTE. Kolejny rok wojny handlowej z Chinami

Huawei nadal zablokowany przez USA /Fot. GettyImages
Huawei nadal zablokowany przez USA /Fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
14.05.2020 14:45

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przedłużył dekret zabraniający współpracy amerykańskich firm z Huawei. Tym samym rozporządzenie zaproponowane przez Departament Handlu o częściowym ułaskawieniu chińskiej firmy zostało odrzucone. Trump nie ma litości dla Chińczyków.

Kilka dni temu Reuters informował o rozporządzeniu zaproponowanym przez Departament Handlu USA. Urzędnicy proponowali częściowe ułaskawienie Huawei. Chodziło im o pomoc chińskiej firmy w budowie infrastruktury sieci 5G, z racji na jej doświadczenie i pracujący w niej szereg ekspertów w tej dziedzinie. Skończyło się na nadziei.

Donald Trump ignorując zalecenia Departamentu Handlu przedłuża rozporządzenie. Przypomnijmy, ogłasza w nim stan wyjątkowy i zakazuje amerykańskim firmom współpracy z firmami uznanymi za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Tym samym tzw. "ban na Huawei" przedłuża się oficjalnie do maja 2021 roku.

Chociaż w samym zakazie nie wymienia się konkretnych firm, został wykorzystany do zablokowania współpracy z firmami Huawei Technologies Co oraz ZTE Corp. Chińskie smartfony nie mogą otrzymać usług Google'a, a amerykańskie urzędy nie mogą zlecić Huawei budowy infrastruktury sieci 5G. Przynajmniej na mocy tego postanowienia.

Dotychczas mimo wszystko Huawei częściowo kontynuował współpracę z amerykanami. Oprogramowanie urządzeń było nadal aktualizowane. Działo się to za pomocą tymczasowych licencji nadawanych przez Departament Handlu. Każde z nich przedłużało umowy o 45 dni. Jutro (15 maja) wygasa ostatnie rozporządzenie. Dotąd ani Huawei, ani Departament Handlu nie poinformował jeszcze, czy umowa zostanie wydłużona.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)