Trump przedłuża blokadę na Huawei i ZTE. Kolejny rok wojny handlowej z Chinami

Trump przedłuża blokadę na Huawei i ZTE. Kolejny rok wojny handlowej z Chinami14.05.2020 14:45
Huawei nadal zablokowany przez USA /Fot. GettyImages
Huawei nadal zablokowany przez USA /Fot. GettyImages

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przedłużył dekret zabraniający współpracy amerykańskich firm z Huawei. Tym samym rozporządzenie zaproponowane przez Departament Handlu o częściowym ułaskawieniu chińskiej firmy zostało odrzucone. Trump nie ma litości dla Chińczyków.

Kilka dni temu Reuters informował o rozporządzeniu zaproponowanym przez Departament Handlu USA. Urzędnicy proponowali częściowe ułaskawienie Huawei. Chodziło im o pomoc chińskiej firmy w budowie infrastruktury sieci 5G, z racji na jej doświadczenie i pracujący w niej szereg ekspertów w tej dziedzinie. Skończyło się na nadziei.

Donald Trump ignorując zalecenia Departamentu Handlu przedłuża rozporządzenie. Przypomnijmy, ogłasza w nim stan wyjątkowy i zakazuje amerykańskim firmom współpracy z firmami uznanymi za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Tym samym tzw. "ban na Huawei" przedłuża się oficjalnie do maja 2021 roku.

Chociaż w samym zakazie nie wymienia się konkretnych firm, został wykorzystany do zablokowania współpracy z firmami Huawei Technologies Co oraz ZTE Corp. Chińskie smartfony nie mogą otrzymać usług Google'a, a amerykańskie urzędy nie mogą zlecić Huawei budowy infrastruktury sieci 5G. Przynajmniej na mocy tego postanowienia.

Dotychczas mimo wszystko Huawei częściowo kontynuował współpracę z amerykanami. Oprogramowanie urządzeń było nadal aktualizowane. Działo się to za pomocą tymczasowych licencji nadawanych przez Departament Handlu. Każde z nich przedłużało umowy o 45 dni. Jutro (15 maja) wygasa ostatnie rozporządzenie. Dotąd ani Huawei, ani Departament Handlu nie poinformował jeszcze, czy umowa zostanie wydłużona.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)