„Turbowentylator” trafia do Chrome, by JavaScript był jeszcze szybszy

Strona główna„Turbowentylator” trafia do Chrome, by JavaScript był jeszcze szybszy
09.07.2015 09:27
„Turbowentylator” trafia do Chrome, by JavaScript był jeszcze szybszy
Piotr Maciejko
Piotr Maciejko
bDUCtPrG

Przeglądarka Chrome zawiera jeden z najlepszych i najbardziej wydajnych silników do uruchamiania kodu JavaScript – V8. Programiści Google nie zamierzają jednak spoczywać na laurach i kontynuują pracę nad zwiększeniem jego możliwości oraz szybkości. Wydajność obsługi kodu JavaScript zależy w znacznym stopniu również od użytego kompilatora. Do tej pory domyślnie używanym był kompilator CrankShaft, jednak wraz z wydaniem wersji Chrome 41, podjęto decyzję o uruchomieniu testowego kompilatora TurboFan, który działa tylko w przypadku wykrycia odpowiedniego rodzaju kodu. Jego twórca – Ben Titzer – zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy, TurboFan stanie się domyślnym rozwiązaniem do obsługi JavaScriptu w przeglądarce Chrome.

bDUCtPqZ

TurboFan był tworzony z myślą o wielu mechanizmach, które zapewniają mu unikalne możliwości. Przede wszystkim potrafi on efektywniej optymalizować kod niż jego poprzednik. Nowy kompilator wspiera elastyczne oraz dynamiczne tryby optymalizacji, poprawiające wydajność obsługi niektórych rodzajów kodu, które sprawiały problemy w przypadku CrankShafta. Mowa m.in. o projekcie Mozilli asm.js, literałach klas oraz pętlach typu for-of.

350138748593530313

Przeprowadzone testy z udziałem TurboFan wykazały, że już na obecnym etapie można odnotować spory wzrost wydajności. Do realizacji testu został wykorzystany benchmark Octane, wedle którego przeglądarka wykorzystująca nowy kompilator, podczas dekompresji zlib, generuje o 29% punktów więcej. Uzyskany rezultat jest obiecujący, jednak na ostateczne wyniki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

bDUCtPrb

Zespół odpowiedzialny za kompilator TurboFan zapewnia, że stanie się on domyślnym rozwiązaniem do uruchamiania JavaScriptu w Chrome już w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wówczas wszystkie aplikacje i strony internetowe napisane w JavaScripcie zaczną działać szybciej bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony programistów. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu Chromium.

Udostępnij:
bDUCtPrX