Twitter Lite: coś więcej niż strona mobilna, to aplikacja progresywna

Twitter Lite: coś więcej niż strona mobilna, to aplikacja progresywna

Twitter Lite: coś więcej niż strona mobilna, to aplikacja progresywna
Oskar Ziomek
06.04.2017 12:26, aktualizacja: 06.04.2017 12:47

Twitter udostępnił dziś nową wersję swojej mobilnej strony. Twitter Lite, bo tak się nazywa, to jednak coś znacznie więcej, niż może się z wydawać na pierwszy rzut oka. Twitter, jako pierwszy duży serwis, udostępnił właśnie progresywną aplikację internetową, a zatem coś pomiędzy aplikacją androidową a mobilna stroną internetową.

Po zatwierdzeniu instalacji webAPK, na pulpicie telefonu pojawi się ikona, przez co będzie z niej można korzystać tak, jak ze zwykłej aplikacji APK. Zasada działania opiera się na jednoczesnym wykorzystaniu połączenia internetowego wraz z lokalnym buforem, dzięki czemu przy zachowaniu czytelności witryny, jej elementy ładują się szybciej, oszczędzając dodatkowo transfer. Na razie możliwości Twittera Lite pod tym względem są jednak ograniczone. Więcej o progresywnych aplikacjach i ich funkcjonowaniu pisaliśmy, gdy nowość trafiła do mobilnego Chrome.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Przy okazji tej premiery, Twitter zdecydował się dodać do aplikacji dodatkową funkcję, jeszcze bardziej oszczędzającą transfer danych. Polega ona na wyłączeniu ładowania zdjęć i miniatur filmów w pełnej rozdzielczości. Obrazki będą zamazane, a dopiero po ich dotknięciu, załadowany zostanie obraz w maksymalnej jakości. Zdaniem Twittera, takie rozwiązanie ma się przyczynić do ograniczenia transferu danych przez aplikację nawet o 70%. Funkcja nie jest domyślnie aktywna. Jeśli zdecydujemy się z niej skorzystać, konieczne będzie jej włączenie w ustawieniach aplikacji, do których dostaniemy się po dotknięciu naszego zdjęcia profilowego.

W progresywnych aplikacjach leży wielki potencjał, zaś Twitter wykorzystuje go jako pierwszy z internetowej czołówki. Pozostaje tylko pytanie, kiedy zabiorą się za to inne serwisy? Myślimy tu w pierwszej kolejności o Facebooku, który ostatnio mało dba o swoich użytkowników. Na mobilne aplikacje serwisu można głównie narzekać, ze względu na ospałe działanie i spore wymagania, zaś użytkownicy Windows Phone'a 8.1 z Messengera i Facebooka mogą korzystać już tylko w formie kiepsko działających stron mobilnych.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)