Tworzenie muzyki: 5 najlepszych programów dla domorosłego kompozytora

Tworzenie muzyki: 5 najlepszych programów dla domorosłego kompozytora

Studio DJ
Studio DJ
Źródło zdjęć: © pixabay.com
20.05.2021 14:23

Tworzenie muzyki bez specjalistycznego sprzętu, bez konsoli, bez keyborda, a nawet bez znajomości nut? To możliwe. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie, by móc poczuć się jak prawdziwy kompozytor.

Jaki DAW jest najlepszy?

DAW, czyli Digital Audio Workstation, to właśnie nazwa oprogramowania do tworzenia muzyki. Nie istnieje jeden klucz, według którego należy wybierać program do komponowania. W tym zestawieniu omówimy 5 aplikacji cieszących się największym uznaniem wśród użytkowników.

Audiotool

Nasze zestawienie rozpoczniemy od darmowego programu Audiotool. Poza tym, że posiada on naprawdę sporo funkcji – nie ustępuje pod tym względem zbyt mocno płatnemu oprogramowaniu, jego zaletą jest fakt, że działa on z poziomu przeglądarki. Czy można sobie wyobrazić przyjemniejsze rozwiązanie na początek przygody z tworzeniem muzyki?

Audiotool
Audiotool© dobreprogramy.pl

Poza dostępem do aplikacji z poziomu przeglądarki oraz faktem, że jest ona darmowa, dużym plusem Audiotoola jest duża baza wiedzy – zarówno w formie porad w samym programie, jak i tutoriali tworzonych przez użytkowników. Wokół oprogramowania wyrosła całkiem spora społeczność, dzięki czemu łatwo jest się rozwijać korzystając z projektów i porad innych osób.

Sam program ma naprawdę dużo funkcji i potrzeba trochę czasu, by je wszystkie opanować. Wygodne jest natomiast łączenie poszczególnych modułów w sieci, które sprawiają, że nasza praca jest uporządkowana i efektywna.

Warto podkreślić, że Audiotool to narzędzie skierowane przede wszystkim do twórców muzyki elektronicznej. Nie brakuje jednak twórców, którzy starają się wychodzić poza te gatunki i tworzyć muzykę rockową. Z pewnością nie jest to najlepsze narzędzie do tego typu zabawy można próbować.

ACID Music Studio/ACID Pro

Magix Software oferuje osobom chcącym zacząć przygodę z tworzeniem muzyki dwa programy. ACID Music Studio dla amatorów i ACID Pro dla osób nieco bardziej wprawionych.

ACID Pro
ACID Pro© dobreprogramy.pl

Oprogramowanie ACID bazuje na wykorzystaniu pętli (loops), czyli kilkutaktowych fragmentów dźwięków, które składane razem tworzą pełne utwory.

ACID Music Studio i ACID Pro są programami, które najlepiej sprawdzą się do tworzenia muzyki opartej na samplach, czyli krótkich fragmentach z innych utworów. Dzięki temu dobrze sprawdzi się na przykład przy tworzeniu utworów rapowych.

Za ACID Pro zapłacić trzeba około 800 złotych, podczas gdy nieco uboższa wersja ACID Music Studio dostępna jest za około 250 złotych.

Darmowa wersja próbna ACID Pro oraz ACID Music Studio dostępne do pobrania na naszej stronie.

Reason

Reason to program dobrze znany osobom, które tworzą muzykę od dawna. Zadebiutował on bowiem na rynku w 2000 roku. Kiedyś bardzo popularny, dziś stracił na znaczeniu.

Winę za utratę popularności z pewnością ponosi zamknięty charakter aplikacji. Jeszcze kilka lat temu nie obsługiwała ona żadnych zewnętrznych wtyczek, przez co użytkownicy zmuszeni byli do korzystania z solidnych wbudowanych narzędzi. W tym samym czasie programy konkurencyjne mogły się szczycić otwartym charakterem, co umożliwiało personalizację i przystosowanie narzędzi do indywidualnego trybu pracy.

Reason
Reason© dobreprogramy.pl

Reason przyjął formę wirtualnego racka, w którym użytkownik wykonuje połączenia kablami między poszczególnymi modułami. Z pewnością jest to forma ciekawa, która wielu osobom przypadnie do gustu.

Najnowsza dostępna wersja oprogramowania Reason kosztuje obecnie około 1200zł.

Trial, który pozwala na testowanie Reason przez 30 dni dostępny tutaj.

Ableton Live

Ableton Live to jeden z najbardziej rozbudowanych DAW-ów, które są dostępne na rynku. Dzięki temu pozwala tworzyć naprawdę złożone kawałki.

Jest jednak pewien minus – nauka obsługi tego programu może zająć sporo czasu. Szczególnie wówczas, gdy chcemy skorzystać z pełni jego potencjału.

Ableton Live
Ableton Live© dobreprogramy.pl

Najnowsza wersja Ableton Live 11 oferuje 17 instrumentów i 74 efekty. Ponadto społeczność chętnie dzieli się opracowanymi przez siebie efektami, dzięki czemu mamy naprawdę szerokie pole do popisu.

Głównym minusem jest cena. Po wykorzystaniu miesięcznej wersji próbnej, musimy sięgnąć do kieszeni. Program występuje w trzech wersjach – Intro, Standard i Suite, których ceny na stronie producenta to 79, 349 i 599 euro, czyli około 350, 1500 i 2600 zł w polskich sklepach.

Program dostępny jest zarówno na system operacyjny Windows jak i na macOS

30-dniowy trial Ableton Live dostępny do pobrania tutaj.

FL Studio

FL Studio (w przeszłości Fruit Loop) to propozycje DAW-a od Image Line. Oprogramowanie to ma bardzo przyjazny interfejs, miły dla oka, kolorowy, wyglądający wręcz jak aplikacja do zabawy.

Bo właśnie taka jest geneza FL Studio. Początkowo była to propozycja przede wszystkim dla osób, które chciały się muzyką bawić, a nie komponować poważne utwory. Z czasem jednak program przeszedł daleką drogę i uległ profesjonalizacji.

Image Line FL Studio
Image Line FL Studio© dobreprogramy.pl

Nie jest to bezsprzecznie najlepszy program do tworzenia muzyki na rynku. Jest jednak bogato wyposażony i bardzo popularny, co pozwala w łatwy sposób znaleźć w sieci materiały szkoleniowe, dzięki którym w szybkim czasie można zacząć komponować dobrze brzmiące kawałki.

Cena FL Studio waha się między 350 a 1000 zł w zależności od wybranej wersji. Największą zaletą, która wpływa na to, że jest to program często wybierany jest fakt że wystarczy zakupić go raz, aby dostać pewność dożywotnich aktualizacji od producenta. Dzięki temu zawsze będziesz korzystać z najnowszego oprogramowania. Warto wspomnieć, że od jakiegoś czasu FL Studio działa również na komputerach z macOS.

Darmowy trial FL Studio dostępny jest w tym miejscu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)