Tymczasowy profil zaufany dla seniorów. Podpowiadamy, jak założyć Profil 80+

fot. Pexels
fot. Pexels

16.01.2021 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

”Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80. roku życia. By ułatwić proces rejestracji udostępniona zastała nowa usługa – tymczasowy profil zaufany dla seniorów 80+” poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez 3 miesiące od rejestracji. W celu jego utworzenia nie trzeba mieć dostępu do konta w odpowiednim banku oraz w celu weryfikacji tożsamości nie ma konieczności udawania się do urzędu. Wszystko odbywa się przez internet i jedynym warunkiem jego założenia jest posiadanie ważnego, polskiego dowodu osobistego lub paszportu.

Jedyną trudnością dla osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu, może być konieczność wideo rozmowy przez internet. W tym celu wystarczy smartfon, tablet lub laptop, ale MRPiT zachęca, by w razie problemów skorzystać z pomocy bliskich.

Ponadto, aby ułatwić seniorom rejestrację na szczepienia, powołano grupę specjalistów, którzy przez siedem dni w tygodniu będą do dyspozycji osób starszych i pomogą im zarejestrować się na szczepienie za pośrednictwem internetu.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158035766515686]

Jak założyć Profil 80+?

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób przebiega proces zakładania tymczasowego profilu zaufanego:

na stronie GOV.pl wybierz "Załóż profil zaufany", a następnie "Załóż tymczasowy profil zaufany"; system zapyta, czy masz ukończone 80 lat - jeśli odpowiedź będzie twierdząca, zostaniesz poprowadzony przez dalszy proces; wybierz datę i godzinę rozmowy z urzędnikiem; ustal i wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło do logowania do profilu zaufanego;w nazwie użytkownika możesz wpisać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (-), ale nie wpisujemy polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych; hasło musi mieć min. 8 znaków, w tym jedną dużą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę lub jeden znak specjalny - podobnie, jak w przypadku nazwy użytkownika, wielkość liter ma znaczenie;podaj swoje dane: pierwsze imię, drugie, nazwisko i numer PESEL;podaj dane do kontaktu – adres e-mail i numer telefonu komórkowego (w przypadku braku adresu e-mail, konieczne będzie jego założenie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z naszego poradnika);przeczytaj klauzulę informacyjną dot. przetwarzania danych osobowych i potwierdź to, klikając w zaznaczone pole, a następnie wybierz "Dalej"; zapoznaj się raz jeszcze z wszystkimi podanymi przez ciebie danymi, w celu sprawdzenia ich poprawności - jeśli musisz wprowadzić zmiany, wybierz opcję "Wstecz"; jeśli wszystko się zgadza, wybierz "Dalej";na podany numer telefonu komórkowego dostaniesz SMS z kodem, którym potwierdzisz wysłanie wniosku - wprowadź kod w zaznaczone na stronie internetowej miejsce, wybierz "Dalej" i gotowe.

Na koniec, w celu weryfikacji tożsamości, konieczna będzie również wideo rozmowa z urzędnikiem. Jej termin ustaliśmy w czasie zakładania tymczasowego profilu zaufanego. Dla osób powyżej 80 roku życia urzędnik będzie mieć zarezerwowane 30 min (15 min w przypadku osób młodszych).

Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii, a usługa dla wszystkich grup wiekowych została uruchomiona w kwietniu 2020 roku. W związku z rozpoczęciem internetowej rejestracji na szczepienia na COVID-19, warto przypomnieć o tej usłudze seniorom i osobom, które na co dzień nie korzystają tak często z internetu.

*Źródło: PAP *

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)