uBO Scope: rozszerzenie do sprawdzania prywatności w Internecie

uBO Scope: rozszerzenie do sprawdzania prywatności w Internecie

uBO Scope: rozszerzenie do sprawdzania prywatności w Internecie
14.09.2017 16:50

Niektórzy twierdzą, że korzystając z Internetu nie możemy już liczyć na prywatność. Chyba, że zainteresujemy się metodami pozwalającymi ukryć naszą aktywność. Jednakże większość użytkowników nie przejmuje się tymi słowami, a wręcz sami udostępniają masę danych o sobie, głównie za pomocą portali społecznościowych. Teraz jednak wszyscy mogą sprawdzić, ile dana strona internetowa zbiera danych – powstało odpowiednie rozszerzenie do przeglądarki internetowej.

Rozszerzenie nazywa się uBO Scope, dostępne jest dla osób korzystających z Google Chrome lub Firefoksa. Obserwując ruch internetowy, potrafi obliczyć poziom prywatności, a dokładniej poziom jej braku. uBO Scope podaje wynik podczas odwiedzania witryn w Internecie i co z pewnością wielu ucieszy, działa także jeśli posiadamy rozszerzenie blokujące reklamy.

uBO Scope sprawdza, z jakimi serwerami łączy się odwiedzona strona internetowa. Wybierane są połączenia z serwerami innych firm o innej domenie niż odwiedzona strona, które mogą być wykorzystywane do wyświetlania reklam czy także do śledzenia użytkownika. Rozszerzenie wyłapuje te połączenia, dostarczając informacji o nazwie domeny, a także podaje wynik, o czym za moment. Zgromadzone przez rozszerzenie dane są zapisywane, ale gromadzone lokalnie. Nie ma więc bez obaw o naruszanie prywatności przez samo rozszerzenie.

Obraz

Łączny wynik dla danej witryny wyświetlany jest na ikonce uBO Scope. Bardziej szczegółowe informacje zobaczymy po kliknięciu na ikonkę rozszerzenia. Poszczególne domeny reprezentowane są przez kwadraty, im dany kwadrat ma bardziej czerwony kolor, tym osiągnął wyższy wynik. Mniej punktów to oczywiście kolor jaśniejszy. Z kolei kolor szary oznacza, ze połączenie zostało zablokowane przez używany bloker reklam. Dodatkowo wynik został podzielony na dwie części – pierwsze pokazuje aktualną ocenę, druga przedstawia ocenę bez uwzględnienia blokowanych treści.

Zadaniem rozszerzenia jest podniesienie świadomości użytkowników, jak wiele danych mogą gromadzić odwiedzane strony internetowe i to nie tylko te uważane powszechnie za nie szanujące prywatności.

uBO Scope dostępny jak na Google Chrome oraz Firefoksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)