Ubuntu 11.10 — ewolucja popularnej dystrybucji

Ubuntu 11.10 — ewolucja popularnej dystrybucji

Redakcja
13.10.2011 14:05, aktualizacja: 13.10.2011 15:03

Firma Canonical wydała kolejną wersję Ubuntu 11.10. W nowej wersji nie dokonały się rewolucje na miarę poprzedniego wydania.

W nowej wersji zaktualizowano menadżera Compiz oraz autorski interfejs Unity. Główną zmianą jest możliwość filtrowania treści (dokumentów, muzyki czy aplikacji) ze względu na np. oceny, kategorię, rozmiar czy typ pliku. Udostępniony został nowy przełącznik aplikacji, pozwalający przełączać się nie tylko pomiędzy aplikacjami, ale również — dzięki podglądowi — pomiędzy poszczególnymi oknami programów. Na sam koniec warto zaznaczyć, że cały interfejs Ubuntu oparty został o bibliotekę GTK w wersji 3.2. Do domyślnego zestawu aplikacji trafił Déja Dup, dzięki któremu w prosty sposób można skonfigurować mechanizm kopii zapasowej. Z dystrybucją pożegnał się klient poczty Evolution oraz menedżer GDM — zostały one zastąpione przez odpowiednio: Thunderbirda oraz LightDM. Ponadto usunięte zostały Synaptic oraz Pitivi. Można już bez obaw zainstalować środowisko Gnome 3.2 wraz z powłoką Gnome Shell.

Zreorganizowane zostały wskaźniki systemowe. Dodane zostało menu urządzenia - łączące w sobie funkcje kontroli sesji oraz skróty do najpotrzebniejszych miejsc w systemie. Sporo zmian zaszło również w Centrum Oprogramowania. Odświeżono wygląd aplikacji — uproszczono dostęp do najpopularniejszych aplikacji czy kategorii. Ponadto pojawiła się zapowiadana rok temu funkcja do synchronizacji aplikacji oraz ich ustawień pomiędzy różnymi komputerami. Do skorzystania z tej funkcji niezbędne jest potrzebne konto w usłudze Ubuntu One. Domyślnie włączone zostało repozytorium backports, pozwalające zainstalować najnowsze wersje aplikacji, niedostępne w oficjalnie wspieranych katalogach.

Ubuntu 11.10 jest pierwszą wersją systemu, którą możemy zainstalować na komputerach posiadających procesory oparte o architekturze ARM. Wydano obrazy dedykowane urządzeniom posiadającym SoC Nvidia Tegra 2 (Toshiba ac100) oraz dla systemów wbudowanych bazujących na Freescale i.MX53. Póki co oficjalnie architektura ARM będzie wspierana jedynie przez społeczność, a nie przez Canonical.

Przed premierą systemu uruchomiony został serwis, gdzie znajdują się porady dla programistów, narzędzia ułatwiające tworzenie aplikacji oraz informacje, jak można wygodnie korzystać z dostępnych w Ubuntu interfejsów programistycznych. Udostępnione zostały narzędzia przeznaczone dla zespołów lokalizacyjnych, ułatwiające tworzenie obrazów Ubuntu z dostosowanych do specyfiki danego kraju.

Wiele zmian zaszło również w rozwijanej równolegle dystrybucji Kubuntu. Główną nowością jest zaktualizowana wersja środowiska graficznego KDE 4.7, w skład którego wchodzi pakiet KDEPIM. Dzięki zestawie aplikacji opartym o serwerze Akonadi zintegrowane zostanie zarządzanie pocztą, kontaktami czy kalendarzem. A to wszystko z możliwością synchronizacji danych z chmurą (np. Google). Pojawił się również duet Muon Software Center oraz Muon Package Manager, które są odpowiednikami Centrum Oprogramowania oraz menedżera pakietów Synaptic.

Wiele zmian pojawiło się w serwerowych edycjach Ubuntu. Canonical wyraźnie stawia w tym wypadku na chmurę. Pojawił się pakiet Orchestra, zawierający w sobie narzędzia ułatwiające tworzenie i późniejsze zarządzanie instancjami. Pojawiła się aplikacja Juju w wersji Technical Preview, dzięki której będzie można szybko uruchomić usługi jak na przykład infrastrukturę chmury OpenStack. Dotychczasowa edycja Ubuntu Cloud została rozbita na Ubuntu Cloud Guest oraz Ubuntu Cloud Infrastructure. Pierwsza adresowana jest dla klientów chmur takich jak Amazon EC2, druga dostarczona jest z zainstalowaną już chmurą OpenStack.

Ze szczegółową listą zmian można zapoznać się na stronach producenta. Stabilną wersję Ubuntu 11.10 przeznaczoną dla użytkowników domowych można pobrać z naszego portalu z działu SYSTEMY -> Linux. Obrazy Kubuntu oraz poszczególnych edycji serwerowych można pobrać ze strony producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (107)