Ubuntu 17.10 obsłuży każdą nową drukarkę, ułatwi logowanie do hotspotów

Ubuntu 17.10 obsłuży każdą nową drukarkę, ułatwi logowanie do hotspotów07.09.2017 15:55
Ubuntu 17.10 obsłuży każdą nową drukarkę, ułatwi logowanie do hotspotów

Ubuntu 17.10 przyciąga uwagę przede wszystkim za sprawąporzucenia pulpitu Unity i zastąpienia go nieco zmodyfikowanym GNOMEShellem. Nie oznacza to jednak, że niczego innego tam nieznajdziemy. Deweloperzy Canonicala intensywnie pracują nadnowościami w samym systemie operacyjnym – i to takimi, które mogąznacząco ulepszyć doświadczenie użytkownika.

Format paczek z oprogramowaniem snap będzie miał jeszcze większe znaczenie w Ubuntu. Wzasobach jego sklepu jest już niemal tysiącaplikacji, a wciąż dodawane są kolejne, ostatnio wgrano tam systemowymonitor GNOME. Co jednak najważniejsze, możliwe będzie zarządzaniesnapami bez konieczności posiadania konta w usłudze Ubuntu One.Demon snapd otrzymał wsparcie dla uwierzytelniania poprzezPolicyKit, co pozwoli na użycie w tym celu tej samej parylogin/hasło, co stosowana do logowania się do systemu.

Rozszerzono wsparcie dla bezprzewodowego drukowania bezsterowników, wprowadzone w Ubuntu 17.04. Po dodaniu obsługi QPDF7.0 i filtrów CUPS 1.17.0, możliwe stało się wykorzystanie językawydruku PCLm,używanego przez producentów drukarek zrzeszonych w stowarzyszeniuMopria (obecnie Canon, HP, Samsung, Xerox, Lexmark i Konica Minolta)do drukowania po Wi-Fi Direct. Ubuntu obsługiwać więc będziewszystkie znane standardy bezprzewodowego druku. To w praktyce konieckłopotów z drukarkami pod Linuksem, przynajmniej tymi nowszymidrukarkami.

Zmiany w NetworkManagerze pomogą w korzystaniu z punktówdostępowych Wi-Fi, wykorzystujących portale logowania (captiveportals). W domyślnej instalacji systemu znalazł się mechanizmwykrywania takich portali. Jeśli wykryte zostanie, że dostęp doWi-Fi oferowany jest poprzez taki właśnie portal, Network Managerwyświetli jego stronę logowania. Proces wykrywania wykorzystujepołączenie z serwerami Ubuntu, jeśli ktoś jest z tegoniezadowolony, będzie mógł wyłączyć wykrywanie w ustawieniachprywatności.

GNOME Shell Connectivity Checker

Oczywiście trwa też integracja nowych wersji komponentówsystemowych i najważniejszych aplikacji. Nowe Ubuntu docelowobazować ma na najnowszym kernelu4.13, z GNOME 3.26, LibreOffice 5.4.1 i Chromium 60.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)