Ubuntu 19.10 udostępnia prywatne pliki bez zgody użytkownika

Ubuntu 19.10 udostępnia prywatne pliki bez zgody użytkownika06.11.2019 13:45
(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)

Błąd w Ubuntu 19.10 prowadzi do automatycznego współdzielenia zawartości folderów z multimediami w sieci lokalnej, donosi omg! ubuntu!. Nie jest wymagana zgoda użytkownika. Winę ponosi funkcja, którą omyłkowo pozostawiono aktywną.

Problem jest o tyle dotkliwy, że może prowadzić do ujawnienia prywatnych danych przy połączeniu z firmową lub prywatną siecią Wi-Fi. Genezę czerpie z wprowadzonej w Ubuntu 19.10 funkcji udostępniania multimediów, napędzanej przez serwer multimedialny Rygel. Ten powinien być domyślnie nieaktywny, ale wskutek błędu jest inaczej.

Jak wynika z raportów, wystąpienie błędu wymaga jeszcze jednego czynnika: uruchomienia Ubuntu 19.10 w sesji innej niż GNOME Shell. Wówczas rygel startuje automatycznie w momencie logowania, bez żadnej informacji zwrotnej i działa niewidoczny w tle.

W efekcie cała zawartość folderów ~/Photos, ~/Videos oraz ~/Music staje się widoczna w sieci lokalnej. Dotyka to zwłaszcza osób, które mają w bezpośrednim otoczeniu konsole do gier czy inne urządzenia o charakterze streamera, które wprost listują wszystkie odnalezione multimedia.

Wchodząc wgłąb, chodzi o błędną konfigurację systemd. Oczywiście sam menedżer nie zawinił. Robi to, co mu nakazano. Łatka pojawiła się w poniedziałek w repozytoriach, ale nie dla już aktywnych instancji systemu. W tym drugim przypadku sugerowane rozwiązanie jest inne. Otóż zaleca się usunięcie paczki rygela przez sudo apt remove rygel.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)