Ubuntu 20.04 po twojemu, czyli "zremiksuj" sobie domyślną tapetę

Ubuntu 20.04 po twojemu, czyli "zremiksuj" sobie domyślną tapetę

Urocza, prawda? ;), fot. Shutterstock.com
Urocza, prawda? ;), fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
13.03.2020 17:28

Premiera Ubuntu 20.04 LTS zbliża się coraz większymi krokami i jeśli nic niespodziewanego nie stanie na przeszkodzie, to system pojawi się już 23 kwietnia. Z tej okazji Canonical postanowił zrobić małą akcję promocyjną. Efektem jest udostępnienie domyślnej tapety w formie grafiki wektorowej tak, aby każdy mógł ją zremiksować po swojemu.

Tym razem twarzą Ubuntu, jak już doskonale wiadomo, została fossa madagaskarska. Z Wikipedii dowiecie się, że jest to największy ssak drapieżny na Madagaskarze. Natomiast udostępniona tapeta jest w wektorowym formacie SVG, z podziałem na warstwy. Tak więc bawić się nią można wedle uznania; zmienić barwy w gradiencie, przesunąć zwierzaczka, zmodyfikować kontury i czego tylko dusza zapragnie.

Archiwum z plikiem znajdziecie pod tym adresem. Do pobrania jest jakieś 27,5 MB. Przy czym w środku znajdują się także formaty rastrowe PNG oraz JPG.

Obraz

Ubuntu 20.04 LTS – co, gdzie, kiedy?

Jak już zostało powiedziane, Ubuntu 20.04 ma zadebiutować 23 kwietnia. Będzie oparte na jądrze Linux 5.4 (nie 5.5) oraz GNOME 3.36. Oprócz funkcji wynikających bezpośrednio z nowego jądra i środowiska graficznego, takich jak, odpowiednio, kompatybilność z exFAT czy ulepszone ustawienia preferencji, twórcy zapowiedzieli całkiem imponujący zestaw usprawnień.

Są to zarówno kwestie kosmetyczne, w tym na przykład dodanie skórki pośredniej pomiędzy jasną i ciemną w Yaru, czy rezygnacja z Amazon Web Launcher, jak i bardziej zakulisowe. W tym drugim przypadku warto wymienić m.in. poprawione wsparcie dla systemu plików ZFS i porzucenie Pythona 2. Ale też ponoć wyższą wydajność w grach i obsługę konfiguracji z wieloma monitorami w GDM. Wydaje się, że istotnie mamy na co czekać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)