Ubuntu dostępne w Windows Store, choć na razie nie dla wszystkich

Ubuntu dostępne w Windows Store, choć na razie nie dla wszystkich

Ubuntu dostępne w Windows Store, choć na razie nie dla wszystkich
Mariusz Błoński
11.07.2017 10:59

Przed dwoma miesiącami, podczas konferencji Build 2017, przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli, że do Windows Store trafią Ubuntu, SUSE i Fedora. Teraz spełnili, częściowo, swoją obietnicę. Ze sklepu można pobrać Ubuntu. Na razie jednak aplikacja dostępna jest jedynie na wersjach Windows z szybkiego pierścienia aktualizacji od kompilacji 16190. Pozostali użytkownicy najnowszych Okienek będą mogli skorzystać z Ubuntu po zainstalowaniu Windows 10 Fall Creators Update.

Trzeba będzie jeszcze pamiętać o tym, że opensource'owego systemu nie zainstalujemy jak każdej innej aplikacji z Windows Store. Jeśli będziemy chcieli z niego skorzystać najpierw musimy przejść do Panelu Sterowania, który najszybciej znajdziemy wpisując jego nazwę z wyszukiwarce na pasku zadań. Następnie musimy przejść do menu Programy i w Programy i funkcje kliknąć Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Po zalogowaniu się jako administrator należy zaznaczyć opcję Podsystem Windows dla systemu Linux, zatwierdzić nasz wybór i zrestartować system. To samo możemy uzyskać, wpisując w PowerShell (znajdziemy w wyszukiwarce na pasku zadań) komendę Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux.

Główną korzyścią z zainstalowania Ubuntu (a w przyszłości zapewne SUSE i Fedory) w ten właśnie sposób ma być szybsze i bardziej stabilne pobieranie, możliwość zainstalowania obok siebie wielu dystrybucji Linuksa oraz możliwość ich jednoczesnego uruchamiania.Microsoft zapewnia, że osoby, które już w tej chwili korzystają z Ubuntu zainstalowanego obok Windows będą mogły bez przeszkód pobrać i zainstalować Linuksa z Windows Store. Obie instalacje będą od siebie odizolowane. Oczywiście korporacja zachęca, by podstawową wersją uczynić tę zainstalowaną z jego sklepu. Ubuntu z Windows Store można będzie uruchamiać za pomocą kafelka lub też z linii poleceń.

Obecna w Windows Store wersja Ubuntu to 16.04 LTS (build 20170619.1). Oferuje ona dostęp do basha, ssh, gita, apt, dpkg. Jak informowaliśmy przed kilkoma miesiącami, podsystem Windows dla Systemu Linux działa nieźle, zatem jest spora szansa, że po Windows 10 Fall Creators Update zyskamy w pełni działającą z poziomu Windows dystrybucję Ubuntu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)