Ubuntu Karmic Koala już oficjalnie

Redakcja

29.10.2009 15:40, aktual.: 29.10.2009 18:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sponsor projektu, firma Canonical wydała kolejną wersję systemu operacyjnego Ubuntu.

W nowej wersji Ubuntu pojawiło się Centrum oprogramowania Ubuntu, które zamieniło applet "Dodaj/usuń programy". W przyszłych wersjach program ma zostać zintegrowany z repozytoriami serwisu Launchpad.net oraz ma pełnić funkcję katalogu oprogramowania. Zabraknie również komunikatora Pidgin, który został zastąpiony przez alternatywnego Empathy. W tej wersji nie będzie także pakietów z PHP 5.3, których w wyznaczonym czasie nie udało się skompilować wraz z patchem Suhosin.

Karmic Koala podczas czystej instalacji będzie instalował nową wersję bootloadera GRUB2. Programiści związani z dystrybucją nadal pracują nad przyspieszeniem startu systemu, usplash został zastąpiony przez xsplash. Większość skryptów startowych została już przepisana tak, aby wykorzystywała potencjał programu UpStart, który ma w przyszłości zastąpić wysłużonego już SystemV. Uruchomiono również proces wycofywania interfejsu HAL z dystrybucji. Jego rolę będzie pełnić pakiet DeviceKit oraz udev.

Domyślną przeglądarką Ubuntu został Firefox w wersji 3.5. Pakiet biurowy OpenOffice został zaktualizowany do wersji 3.1.1. Razem z Ubuntu dostarczony jest klient usługi Ubuntu One, która pozwala użytkownikowi na tworzenie kopii zapasowych plików na serwerach Canonical. Wraz z nową wersją systemu aktualizacji poddano środowisko graficzne GNOME do wersji 2.28. W repozytoriach znajduje się domyślna przeglądarka Gnome - Epiphany, która pracuje teraz na silniku WebKit (wcześniej wykorzystywała silnik Gecko). Przepisano applet kontroli poziomu dźwięków w którym teraz można wyciszyć pojedynczą aplikację bez wyciszania wszystkich. Ubuntu pracuje na jądrze Linux w wersji 2.6.31.

Razem z Ubuntu zostały udostępnione również bliźniacza dystrybucja Kubuntu. W Kubuntu podstawowym środowiskiem graficznym zostało KDE w wersji 4.3.2. Zintegrowany został interfejs pakietu biurowego OpenOffice. W dystrybucji pojawił się wreszcie odtwarzacz multimedialny Amarok w wersji 2.2 oraz program do nagrywania płyt K3B. Co ciekawe z powodu braku miejsca na CD została usunięta przeglądarka Firefox, w zamian za to Kubuntu oferuje uproszczony instalator przeglądarki, który pobierze i skonfiguruje program z internetu.

Ubuntu Karmic Koala można pobrać za darmo z naszego vortalu z działu SYSTEMY -> Linux. Tym razem nie wszyscy użytkownicy będą mogli zamówić bezpłatny nośnik do domu, o czym pisaliśmy przedwczoraj.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)