Ucieczka z Google Play: przegląd niezależnych sklepów z aplikacjami na Androida

Ucieczka z Google Play: przegląd niezależnych sklepów z aplikacjami na Androida

Ucieczka z Google Play: przegląd niezależnych sklepów z aplikacjami na Androida
Przemysław Kreft
04.11.2016 10:40

Oficjalny sklep z aplikacjami dla Androida bije rekordy popularności. Google Play może pochwalić się liczbą aplikacji przekraczającą 2,4 mln. Jeśli dodamy do tego łatwą instalację za jednym dotknięciem i system weryfikacji, który (przynajmniej teoretycznie) ma usuwać ze sklepu szkodliwe aplikacje, otrzymamy sklep idealny, prawda? Dla większości użytkowników, zwłaszcza z nieco mniejszym doświadczeniem, odpowiedź jest twierdząca. Wiele osób szuka jednak zaawansowanych lub oryginalnych narzędzi dla swojego urządzenia, których nie ma co szukać w Google Play. Na szczęście, na oficjalnym sklepie świat się nie kończy. Poznajmy najciekawsze, niezależne miejsca, z których pobierzemy nowe aplikacje dla systemu Android.

Przygotowanie urządzenia

Każdy smartfon i tablet działający pod kontrolą systemu Android ma domyślnie włączone zabezpieczenie przed instalowaniem aplikacji spoza Google Play. W celu pozbycia się tego ograniczenia musimy przejść do ustawień naszego urządzenia i wybrać sekcję bezpieczeństwo. Zaznaczamy pole Nieznane źródła i akceptujemy wybór.

Obraz

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które dotyczą wszystkich sklepów z aplikacjami (także Google Play):

Sprawdzajmy uprawnienia aplikacji: jeżeli aplikacja podczas instalacji chce uzyskać dostęp do podejrzanie dużej ilości ustawień i funkcji, przyjrzyjmy się jej bliżej. Prosty przykład: aplikacja „latarka” nie powinna prosić o dostęp do połączeń głosowych czy wiadomości SMS.

Sprawdzajmy rekomendacje użytkowników: to najprostszy sposób na uniknięcie niebezpiecznej lub bezwartościowej aplikacji. Oczywiście nie warto zrażać się jednym negatywnym komentarzem – kilkanaście to już jednak oznaka potencjalnych kłopotów.

Unikajmy podejrzanych opisów: dziwnie krótkie lub przepełnione błędami opisy również powinny wzbudzić naszą czujność. Nie powinniśmy instalować aplikacji, o której prawie nic nie wiemy, w celu „przetestowania”.

Amazon Appstore

Gigant handlu internetowego nie ograniczył dostępu do swojego sklepu z aplikacjami tylko do użytkowników swoich urządzeń marki Kindle. I bardzo dobrze. Dzięki temu możemy korzystać z naprawdę bogatej oferty gier i aplikacji. Bardzo często znajdziemy tutaj oferty specjalne i promocje, dzięki którym pobierzemy popularne, płatne aplikacje całkowicie za darmo. Przed zakupem w Google Play warto zatem zajrzeć do sklepu Amazonu.

Obraz

Amazon Appstore możemy obsługiwać zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i za pomocą aplikacji Amazon Underground. W celu pobrania aplikacji otwieramyna naszym urządzeniu stronę amazon.com/underground i pobieramy ją, wybierając przycisk Get Amazon Underground. Uruchamiamy pobrany plik i wybieramy opcję Instaluj.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Obsługa Amazon Underground jest dość intuicyjna i przypomina poruszanie się po Google Play. Instalacja wybranej aplikacji odbywa się za pomocą jednego przycisku. Nie zabrakło również systemu rekomendacji. Przeszkodą może okazać się jedynie brak polskiej wersji językowej. Warto dodać, że Amazon kładzie spory nacisk na jakość i stara się dbać o jak najwyższe standardy w swoim sklepie. Ogranicza to nieco dostępną ilość aplikacji, jednak zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

GetJar

GetJar to niezależny sklep z darmowymi aplikacjami mobilnymi. Platforma została założona w 2004 roku na Litwie. Znajdziemy na niej ponad 850 tys. aplikacji. Sklep wyróżnia się dużą przejrzystością i czytelnym podziałem na kategorie, co ułatwia szybkie znalezienie ciekawych aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

GetJar obsługujemy za pomocą strony internetowej. Wystarczy wejść na naszym urządzeniu na getjar.com. Co ważne, serwis nie wymaga rejestracji. Po wybraniu aplikacji pobieramy ją po prostu na nasz telefon za pomocą przycisku Download. Następnie wystarczy uruchomić instalator.

GetJar oferuje również możliwość szybkiego dzielenia się informacjami przez media społecznościowe. Co ciekawe, GetJar może okazać się interesującym miejscem dla początkujących twórców. Swoje aplikacje mogą oni wgrywać do serwisu za darmo.

F-Droid

Coś dla fanów otwartego kodu źródłowego. F-Droid to sklep z aplikacjami oferujący darmowe oprogramowanie rozwijane na zasadzie open source. Platforma jest bardzo prosta, ale czytelna. Zarządzaniem zajmuje się angielska organizacja non-profit.

F-Droid możemy obsługiwać zarówno za pomocą serwisu f-droid.org, jak i dedykowanej aplikacji. Polecamy korzystanie z F-Droid za pomocą drugiej opcji.Aplikacja jest przejrzysta i oferuje najważniejsze funkcje. W celu jej zainstalowania przechodzimy na główną stronę projektu i wybieramy pole Download F-Droid.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto zwrócić uwagę na szczególną specyfikę oferowanych aplikacji. F-Droid skupia się głównie na darmowych aplikacjach, które z reguły zapewniają całkowity brak reklam, szpiegowania i innych zależności.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aptoide

Aptoide to niezwykle rozbudowany serwis stanowiący bardzo ciekawą alternatywę dla sklepu od giganta z Mountain View. Rozbudowana biblioteka aplikacji zawiera niemal 700 tys. pozycji, co pozwala na znalezienie wielu interesujących tytułów.

Obsługa sklepu może być prowadzona z poziomu interfejsu webowego lub dedykowanej aplikacji. Obie opcje są godne polecenia. Oprawa graficzna serwisu stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest on intuicyjny w obsłudze. Aplikacja oferuje mechanikę bardzo zbliżoną do Google Play. W celu zainstalowania Aptoide na naszym urządzeniu, otwieramy aptoide.com i wybieramy opcję Install Aptoide.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto zwrócić uwagę na funkcje, które wyróżniają Aptoide na tle konkurencji. Poza możliwością instalacji w trybie root, użytkownicy znajdą tu na przykład opcję planowania instalacji i aktualizacji. Miłośnicy mediów społecznościowych docenią z kolei możliwość integracji z Facebookiem i Twitterem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

SlideME

SlideME to niezbyt duży, alternatywny sklep z aplikacjami dla systemu Android. Znajdziemy tu zarówno darmowe, jak i płatne pozycje. Twórcom przyświeca idea udostępniania aplikacji każdemu, niezależnie od urządzenia, kraju czy innych ograniczeń. W związku z tym w SlideME możemy znaleźć często niszowe aplikacje, które nie miały szans przebić się do Google Play.

Serwis najlepiej obsługiwać za pomocą aplikacji. Żeby pobrać ją na nasz smartfon lub tablet, odwiedzamy stronę slideme.org i wybieramy przycisk Download. Sama aplikacja nie jest zbyt rozbudowana i obsługuje się ją intuicyjnie.

Obraz

Użytkownicy SlideME mogą korzystać z systemu rekomendacji. Szczególnie w przypadku mało znanych aplikacji warto zapoznać się z komentarzami i ocenami innych użytkowników.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Galaxy Apps

Jak na giganta świata urządzeń mobilnych przystało, Samsung wyposaża swoich użytkowników we własny sklep z aplikacjami. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że dedykowana aplikacja jest preinstalowana na urządzeniu (seria Galaxy i Gear).

W Galaxy Apps znajdziemy z jednej strony aplikacje specjalnie dedykowane do urządzeń południowokoreańskiego giganta, a z drugiej rozbudowaną bazę popularnych pozycji. Znajdziemy tu także system rekomendacji, który bierze pod uwagę naszą aktywność i preferencje.

W celu korzystania z Galaxy Apps musimy założyć konto. Sama aplikacja jest bardzo przejrzysta i obsługuje się ją intuicyjnie. Proces instalacji wybranej aplikacji odbywa się jednym dotknięciem ekranu. Równie wygodnie możemy korzystać ze strony internetowej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podsumowanie

Rozbudowany i otwarty świat Androida sprawia, że nie jesteśmy skazani na rozwiązania jednego producenta. Jeżeli sklep Google Play nie przypadł nam do gustu – czy to ze względu na niedopasowaną do naszych potrzeb ofertę, czy z powodu ograniczeń dotyczących udostępnianych aplikacji – warto wypróbować którąś z opisywanych alternatyw. W internecie znajdziemy wiele interesujących platform z aplikacjami dla systemu Android. Szczególnie, gdy wybieramy płatną aplikację lub grę, warto rozejrzeć się w sieci. Być może będzie ona dostępna poza Google Play w dużo niższej cenie, a nawet za darmo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)