UE: Uber nie jest firmą IT, to korporacja taksówkowa

UE: Uber nie jest firmą IT, to korporacja taksówkowa

UE: Uber nie jest firmą IT, to korporacja taksówkowa
12.05.2017 11:26, aktualizacja: 14.05.2017 13:45

Uber, znany ostatnio przede wszystkim ze swoich problemów, nie jest firmą IT, to jedna z wielu firm taksówkowych. Takie zalecenia traktowania Ubera wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli zalecenia zostaną przyjęte przez sąd, to Uber nie będzie mógł już omijać wielu przepisów.

Trybunał Sprawiedliwości został poproszony przez hiszpański sąd o pomoc w rozwiązaniu sporu pomiędzy Uberem, a Elite Taxi – organizacją zrzeszającą kierowców taksówek w Barcelonie. Całość przypomina wiele innych podobnych spraw. Elite Taxi uważa, że Uber to nieuczciwy konkurent i nie ma prawa świadczyć usług, ponieważ kierowcy nie posiadają wymaganych licencji i pozwoleń. Wspomniane pozwolenia są natomiast wymagane od kierowców, którzy pracują w firmach transportowych.

Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunał Sprawiedliwości UE, został poproszony o odpowiedzenie na kilka pytań, jeszcze przed ogłoszeniem rozstrzygnięcia sporu. Jego zadaniem było określenie modelu biznesowego Ubera – pojawia się sporo wątpliwości by traktować Ubera jako typową firmę IT. Potwierdzają to zalecenia rzecznika generalnego, według niego działalność Ubera jest bliższa firmie świadczącej usługi transportowe.

Według Macieja Szpunara kierowcy, którzy jeżdżą dla Ubera, nie prowadzą własnej działalności. Zauważa on, że to do Ubera należy kontrola nad wieloma czynnikami świadczenia usługi. Firma narzuca warunki swoim kierowcom, wypłaca premie finansowe, tym którzy mają lepsze wyniki, a przez wgląd do wyników poszczególnych kierowców, może usnąć z platformy tych najmniej efektywnych.

Wymienione przykłady działalności, zdaniem Macieja Szpunara, oznaczają, że nie można uznać Ubera za firmę będącą tylko pośrednikiem, pomiędzy kierowcą a pasażerem. W związku z tym, biorąc pod uwagę świadczone usługi, Ubera powinno się uznawać za firmę transportową.

Zaleceń rzecznika generalnego nie można uznać za wiążące dla sprawy. Jednakże, takie opinie mają często wpływ na podjęcie decyzji przez sąd i można je uznać za najbardziej prawdopodobne rozwiązanie. Jeśli więc faktycznie Uber zostanie uznany za firmę transportową, a nie firmę IT, to będzie musiał zmienić wiele aspektów swojej działalności.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy oświadczenie firmy Uber w sprawie opinii rzecznika generalnego:[frame]Zapoznaliśmy się z ogłoszoną dziś niewiążącą opinią i czekamy na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które powinno ukazać się w tym roku. Uznanie za firmę transportową nie będzie miało żadnego wpływu na to, jak nasza działalność jest regulowana w większości krajów Unii Europejskiej. Utrudni to jednak bardzo potrzebne reformy przestarzałych regulacji, które uniemożliwiają milionom Europejczyków bezpieczne zamawianie przejazdów za pomocą jednego kliknięcia. Biuro Prasowe Ubera[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)