Uniwersalny pakiet biurowy Office Mobile nie będzie darmowy dla każdego

Uniwersalny pakiet biurowy Office Mobile nie będzie darmowy dla każdego

Uniwersalny pakiet biurowy Office Mobile nie będzie darmowy dla każdego
Redakcja
16.07.2015 11:20

Zbliżająca się premiera Windows 10 oznacza przygotowanie nie tylko systemu, ale także dodatkowych aplikacji w nim zintegrowanych i dostępnych w oficjalnym sklepie Microsoftu. Z pakietu biurowego w formie aplikacji uniwersalnych zniknęło oznaczenie wersji testowej, firma ponadto wyjaśniła, na jakiej zasadzie będziemy mogli z niego korzystać – nie wszystkie opcje będą darmowe.

Pierwsze informacje o takiej edycji Office dla systemu Windows pojawiły się jeszcze w styczniu. Korporacja obiecała wtedy, że stworzy specjalną wersję dostosowaną nie tylko do komputerów, ale również tabletów i smartfonów. Później zagadka ta została rozwiązana, okazało się bowiem, że programy wchodzące w jego skład to aplikacje uniwersalne, które dostosowują się do urządzenia, na którym pracują. Znajdziemy je w sklepie dostępnym w Windows 10 i choć na jego łamach nadal posiadają dopisek „Preview”, po zainstalowaniu niczego takiego już nie zaobserwujemy.

350139071638824897

Ostatnie wersje nie posiadają już żadnych nowych funkcji, mają być za to stabilniejsze, jeszcze szybsze i oferować wysoki komfort pracy. Dopisek „Mobile” ma natomiast sugerować, do jakich zastosowań zostały przygotowane. Całość oferuje również integrację z innymi usługami Microsoftu, takimi jak choćby chmura OneDrive. Przy okazji wydania nowej kompilacji systemu Windows 10 firma potwierdziła swoje zamierzenia co do zasady działania uniwersalnego pakietu biurowego. Wyświetlanie plików i większość opcji edycyjnych będzie dostępna za darmo, ale tylko dla posiadaczy urządzeń z ekranami 10,1” i mniejszymi. Dodatkowo taką darmową edycję Worda czy Excela będziemy mogli wykorzystać jedynie w zastosowaniach niekomercyjnych.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykorzystanie wszystkich opcji edycyjnych lub zastosowania komercyjne, będziemy musieli wykupić subskrypcję na Office 365 – nie ma więc możliwości na wykorzystanie uniwersalnego Office za darmo na komputerach desktopowych i laptopach, np. tych, które otrzymają bezpłatną aktualizację do systemu Windows 10. Z drugiej strony w ich przypadku używanie wersji mobilnych i tak mija się z celem. Subskrybenci Office 365 mogą przecież zainstalować pełną, desktopową wersję pakietu biurowego tworzonego przez Microsoft. Żadnych opłat nie będzie wymagał natomiast OneNote, który jest i pozostanie darmowy.

Przypominamy, że pakiet Office nie jest jedynym możliwym wyborem. W przypadku komputerów stacjonarnych i innych urządzeń niezaklasyfikowanych do wykorzystania darmowej wersji uniwersalnej zachęcamy do sięgnięcia po np. LibreOffice. To pakiet darmowy i otwartoźródłowy, stworzony przez społeczność i przyjęty już przez administrację niektórych krajów i miast. Znajdziemy w nim procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, aplikację do tworzenia prezentacji, a także wiele innych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)