uPacjenta i wyciek danych. Włamywacze mieli dostęp do wyników badań pacjentów

uPacjenta i wyciek danych. Włamywacze mieli dostęp do wyników badań pacjentów

fot. adamkaz/Getty Images
fot. adamkaz/Getty Images
14.11.2020 15:21

13 listopada 2020 r. serwis upacjenta.pl poinformował o tym, że miało miejsce włamanie do serwisów teleinformatycznych firmy. W wyniku tego wyciekły prywatne dane pacjentów.

Incydent miał miejsce 3 listopada 2020 r. Jak wyjaśnia zarząd portalu uPacjenta w komunikacie do klientów, doszło do nielegalnego dostępu do bazy danych firmy RIOT Agency, będącej dostarczycielem usług teleinformatycznych.

Informacje, do których dostały się niepowołane osoby mogą obejmować:

  • imię i nazwisko
  • PESEL
  • informacje o stanie zdrowia (choroby, wyniki badań)
  • dane kontaktowe

Właściciele portalu uPacjenta już prowadzą działania wraz z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Jednocześnie użytkownicy serwisu zostali ostrzeżeni przed potencjalnymi próbami włamania na ich konta.

Nie wiemy, jaka była skala incydentu i ile rekordów padło łupem włamywaczy. Warto jednak uważać, oszuści z tymi danymi mogliby próbować na przykład wyrobić duplikat karty SIM.

W wyniku zaistniałej sytuacji uPacjenta zaleca zmianę hasła zarówno na portalu, jak i adresie mailowym - szczególnie jeśli poszkodowani używali tego samego hasła w wielu miejscach. Serwis zaleca również ostrożność wobec podejrzanych wiadomości.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)