50. urodziny Billa Gatesa

Strona główna Aktualności

O autorze

Dziś, 28. października, Bill Gates - jedna z najbardziej znanych postaci światowego biznesu - obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny.

Bill Gates był jednym z pionierów przemysłu komputerowego. Razem z Paulem Allenem założył 30 lat temu niewielka grupę programistyczną, która skupiła się na oprogramowaniu nowego mikrokomputera MITS Altair. Znani jako Albuquerque Group (z pewnością większość widziała stare zdjęcie jedenastu pracowników późniejszego Microsoftu) ewoluowali do dzisiejszego potentata na rynku systemów operacyjnych i rozwiązań biurowych. To Bill Gates jest autorem nazwy Microsoft (która pierwotnie pojawiała się w korespondencji między nim a Allenem jako Micro Soft lub Micro-Soft) oraz architektem sukcesu korporacji.

Dziś Gates aktywnie uczestniczy w wyznaczaniu kierunków rozwoju firmy oraz wraz ze swoją żoną Melindą prowadzi fundację pomagającą potrzebującym (Melinda także pracowała w Microsoft, była m.in. odpowiedzialna za zapomniany już projekt Microsoft Bob, po którym pozostał piesek towarzyszący wyszukiwaniu w Windows i Asystent pakietu Office). Bill i Melinda mają troje dzieci i mieszkają w posiadłości niedaleko Seattle, w którym wychowywał się Bill, a które znajduje się nieopodal Remond, głównej siedziby Microsoft.

Nie ulega wątpliwości, że jak każda osoba publiczna, postać Billa Gatesa rodzi wiele kontrowersji. W kontaktach Bill Gates jest jednak otwarty i sympatyczny (co autor miał okazję sprawdzić osobiście). Jego rozległa wiedza na tematy z branży komputerowej sprawia, że można z nim dyskutować godzinami zatracając zupełnie poczucie czasu. Imponująca jest jego zdolność predykcji kierunków rozwoju branży (choć nie ulega wątpliwości, że sam te kierunki wyznacza) oraz bardzo szerokie spojrzenie na problemy, które rozwiązuje lub może rozwiązywać przemysł komputerowy. Zdaniem Billa Gatesa najbliższa przyszłość będzie należała do sztucznej inteligencji i automatyzacji zadań przez komputery.

Jubilatowi życzymy wszystkiego najlepszego!

© dobreprogramy
s