USA do UE: jak najszybciej rozwiążcie sprawę Suna

USA do UE: jak najszybciej rozwiążcie sprawę Suna

Redakcja
26.11.2009 15:10

Przejęcie firmy Sun przez Oracle od początku budziło sprzeciw Komisji Europejskiej, która wcześniej w tym miesiącu negatywnie zaopiniowała takie porozumienie. Do całej sprawy włączył się teraz senat Stanów Zjednoczonych, który wzywa jedną z ważniejszych instytucji UE do szybkiego rozwiązania sporu i niedopuszczenia do upadku właściciela projektu MySQL.

List adresowany do odpowiednich przedstawicieli Komisji Europejskiej podpisała ponad połowa amerykańskich senatorów. Pomysłodawcami akcji są dwaj politycy: republikanin Orin Hatch oraz demokrata John Kerry. Ich zdaniem, sprawa powinna się ostatecznie zakończyć jak najszybciej, by zminimalizować straty jakie w tym czasie ponosi firma Sun. Umowa pomiędzy Sun i Oracle została ogłoszona siedem miesięcy temu i do tej pory nie ma jej efektów. Dalsze opóźnienia ze strony Komisji Europejskiej mogą skutkować utratą wielu miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Dlatego właśnie czujemy się upoważnieni do wysłania petycji z prośbą o szybszą decyzję - przyznaje w oficjalnym oświadczeniu senator Kerry.

W liście wysłanym do europejskich urzędników pojawiło się również stwierdzenie, że cała sprawa była już pozytywnie rozpatrzona przez amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości oraz że opóźnienie ze strony UE może mieć charakter czysto polityczny.

Florian Mueller, były udziałowiec MySQL, jest jednak zdania, że petycja, pod którą podpisali się amerykańscy politycy jest niczym innym jak tylko próbą lobbowania kierowaną przez Oracle. Oracle nie było w stanie ugrać wiele w sporze z Komisją Europejską, więc poprosiło kilku przyjaciół, by zajęli się sprawą od strony politycznej. Jestem jednak przekonany, że nic to nie zmieni. Senatorowie powinni raczej wysłać list do Larry'ego Ellisona by pozbył się udziałów MySQL. To na pewno przyspieszyłoby decyzję europejskich urzędników.

Spór trwa więc w najlepsze i póki co nie widać sposobu na szybkie jego zakończenie. Szkoda jedynie, że na całej sprawie najbardziej ucierpieć mogą Ci, którzy obecnie niewiele mają do powiedzenia – Sun oraz MySQL.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)