Uwaga na Fix-PC. Kolejny fałszywy antywirus zbiera swoje żniwo

Uwaga na Fix‑PC. Kolejny fałszywy antywirus zbiera swoje żniwo

Uwaga na Fix-PC. Kolejny fałszywy antywirus zbiera swoje żniwo
Redakcja
05.02.2014 12:47, aktualizacja: 06.02.2014 21:31

Nieświadomi użytkownicy to bardzo łakomy kąsek dla twórców wszelkiej maści szkodliwego oprogramowania. Wystarczy zaserwować im komunikat straszący kontrolą policyjną i rzekomym wykryciem nielegalnego oprogramowania, aby ci płacili haracz za jego usunięcie, niemający nic wspólnego z praworządnością. Podobne do nich są aplikacje wyglądające na prawdziwe, a jednak działające w służbie takich samych rzezimieszków i mające na celu wyłudzenie pieniędzy. Na kolejny tego typu twór natrafili pracownicy firmy ESET. Aplikacja o szumnej nazwie Fix-PC pozwala rzekomo na przyśpieszenie komputera, przyśpieszenie internetu, a także wykrywanie wirusów. Tak naprawdę sama okazuje się niechcianym oprogramowaniem.

Obraz

Wykryte zagrożenie zostało przez oprogramowanie ESET oznaczone jako Win32/AdWare.FakeAV.Q i samo z siebie na szczęście nie czyni w systemie żadnych szkód. Informuje jednak ono użytkownika o tym, że znaleziono na jego komputerze szkodliwe oprogramowanie i jest w stanie je usunąć. Aby było to możliwe należy aktywować aplikację za jak mogłoby się wydawać kilkadziesiąt groszy. Dotyczy to jednak tylko płatności PayPal, zaś ta zawarta w programie opiera się na wiadomości SMS o koszcie bagatela ponad 30zł brutto (o czym informacji żadnej oczywiście nie znajdziemy). Jak widać, twórcy tego oprogramowania postawili sobie za cel całkiem sprytne wyłudzanie środków od nieświadomych użytkowników. W takiej sytuacji znacznie lepszym wyborem będzie skorzystanie chociażby z darmowego oprogramowania do usuwania malware. Popularnych antywirusów, czy też opisywanego kilka dni temu Malwarebytes Anti-Malware.

Programów tego typu znaleźć można naprawdę wiele i informowanie o każdym przypadku rzecz jasna nie ma sensu. Uczulamy użytkowników, aby zachowali ostrożność: lepiej przed ich instalacją sprawdzić opinie innych użytkowników w internecie, lub po prostu zrezygnować i wybrać coś cieszącego się dużą popularnością. Tak naprawdę żadna, nawet najlepsza aplikacja nie zastąpi zdroworozsądkowego podejścia do pracy przy komputerze i korzystania z globalnej sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)