Użytkownicy kontra eksperci. Fundamentalne różnice w poglądach na bezpieczeństwo

Użytkownicy kontra eksperci. Fundamentalne różnice w poglądach na bezpieczeństwo

Użytkownicy kontra eksperci. Fundamentalne różnice w poglądach na bezpieczeństwo
24.07.2015 12:41

Od 22 do 24 lipca w Ottawie będzie trwać Sympozjum na temat Polityki Użytkowej oraz Bezpieczeństwa znane także jako SOUPS. Podczas sponsorowanego między innymi przez Microsoft, Google czy Uniwersytet w Carleton wydarzenia, zostanie przedstawiony raport z badania opinii w kwestii bezpiecznego korzystania z Internetu. Wnioski są o tyle ciekawe, że wśród badanych byli zarówno przeciętni użytkownicy, jak i eksperci, a ich odpowiedzi zostały porównane.

Wśród 525 ankietowanych znalazło się 231 specjalistów ds. bezpieczeństwa i 294 przeciętnych internautów, którzy nie przejawiali bardziej szczegółowej wiedzy czy zainteresowania kwestiami zabezpieczenia się przed atakiem i kradzieżą danych. Zapytano ich o 3 rzeczy, które które są według nich najważniejsze dla bezpiecznego korzystania z Sieci.

W przypadku ekspertów lista najczęściej udzielanych odpowiedzi rozpoczyna się od regularnego instalowania aktualizacji – stwierdziło tak 35% z nich. Drugą najczęstszą odpowiedzią było używanie unikalnego hasła (25%), następnie korzystanie z dwustopniowej weryfikacji (20%), używanie silnego hasła (19%) oraz korzystanie z menedżera haseł (12%).

Obraz

Zaskakującym może być w jak małym stopniu, mimo mnóstwa przeprowadzanych kampanii informacyjnych, te odpowiedzi pokrywają się z udzielonymi przez zwykłych użytkowników. Najczęściej udzielanymi przez nich odpowiedziami były używanie antywirusa (aż 42%), silnego hasła (31%), częste zmienianie hasła (21%), a także odwiedzanie tylko znanych stron (21%) oraz nieudostępnianie informacji osobistych (17%).

Jak widać najpopularniejsze odpowiedzi ekspertów i użytkowników pokrywają się w zasadzie tylko w kwestii używania silnych haseł. Jednak i tutaj występuje zasadnicza różnica – 73% specjalistów wykorzystuje menedżera haseł, którego istnienia przeciętny internauta zdaje się nie dostrzegać. Ciekawe jest również to, że zaledwie 7% ekspertów uznało tak priorytetowe dla użytkownika korzystanie z antywirusów za jedno z trzech najważniejszych zabezpieczeń.

Wnioski można uznać za niezbyt optymistyczne a fakt, że odpowiedzi użytkowników są tak odległe od tych udzielonych przez ekspertów ds. bezpieczeństwa również daje wiele do myślenia. Na przykład częstym komentarzem internautów do cenionej przez ekspertów aktualizacji oprogramowania są wątpliwości, a nawet obawa, że kolejna wersja oprogramowania może narażać na niebezpieczeństwo. Z pełnym raportem z badań można zapoznać się na stronie usenix.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)