Użytkownicy Yanosika! Wasze smartfony są częścią systemu lokalizatorów

Użytkownicy Yanosika! Wasze smartfony są częścią systemu lokalizatorów

Pomiar prędkości z depositphotos
Pomiar prędkości z depositphotos
08.07.2018 11:38, aktualizacja: 09.07.2018 09:31

Yanosik to jedna z najpopularniejszych w Polsce aplikacji dla kierowców. Dzięki przemyślanemu systemowi wzajemnego powiadamiania się kierowców o wydarzeniach na drogach, licznik w sklepie Google Play przekroczył granicę 5 mln pobrań. Zapewne niewielu użytkowników zdaje sobie jednak sprawę, że ich urządzenia wykorzystywane są w zupełnie innej usłudze producenta Yanosika.

Na trop związków pomiędzy Yanosikiem i notiOne trafiła Zaufana Trzecia Strona.notiOne to znaczniki wyposażone w moduł Bluetooth Low Energy, sprzedawane w cenie 99 złotych i służące lokalizacji przedmiotów, miejsc czy osób. Co ciekawe, breloki czy zawieszki notiOne nie są wyposażone w moduł GPS ani procesor basebandowy. Jak zatem łączą się z siecią? Jak nietrudno się domyślić, muszą się łączyć przez wspomniany Bluetooth z innymi urządzeniami i to one wysyłają lokalizację.

Aktualna oferta lokalizatorów notiOne. Znacznie tańsze niż nadajniki GPS lub GSM.
Aktualna oferta lokalizatorów notiOne. Znacznie tańsze niż nadajniki GPS lub GSM.

Jak dowiadujemy się na stronie notiOne, tymi urządzeniami jest milion telefonów z zainstalowaną współpracującą aplikacją. To tu na scenę wchodzi Yanosik – aplikacja, podobnie jak notiOne, należy do Neptis S.A. A to, w połączeniu z ogromną bazą użytkowników oraz pełnym SDK notiOne, jakie eksperci z Z3S odnaleźli w aplikacji, pozwala twierdzić, że ów milion telefonów to po prostu smartfony użytkowników Yanosika. Ponadto dokładność lokalizacji oferowana przez znaczniki notiOne jest zauważalnie niższa, jeśli w pobliżu nie znajduje się żaden smartfon z Yanosikiem i dostępem do Internetu.

Spółka Neptis S.A., zapytana o wspomniany milion użytkowników, niechętnie podzieliła się informacjami, zasłaniając się poufnością umów z partnerami. W końcu jednak jeden z przedstawicieli potwierdził, że notiOne działa dzięki użytkownikom Yanosika, zaś jeśli komuś to nie odpowiada, pozostaje mu możliwość wyłączania dostępu do Bluetooth. Przypominamy, że Yanosika używa się najczęściej w samochodach – wyłączanie całego modułu uniemożliwiające połączenie smartfonu z samochodowym komputerem pokładowym nie jest tu więc żadnym rozwiązaniem. Przedstawiciel powołał się na konkretne punkty regulaminu aplikacji Yanosik:

1.4. Usługi świadczone za pośrednictwem Aplikacji polegają w szczególności na: (…) innych usługach, które są dostępne za pośrednictwem Aplikacji.

2.4. W celu korzystania z opcjonalnych funkcjonalności Aplikacji niezbędne może się okazać uruchomienia funkcji bluetooth w Urządzeniu mobilnym.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (283)