VEGAS Pro 14 – już jest obiecana aktualizacja od nowego właściciela

VEGAS Pro 14 – już jest obiecana aktualizacja od nowego właściciela

22.09.2016 01:15

Obiecana wersja 14 programu VEGAS Pro, jeszcze kilka dni temu znanego jako Sony Vegas Pro, jest już dostępna. Nowy właściciel nie próżnował. Programy należące niegdyś do Sony zyskały obsługę nowych kamer i kodeków, a także kilka innych nowości.

Przypomnę, że programy z rodziny Sony Creative Software w maju przejęła firma MAGIX. Nowy właściciel od razu obiecał po wakacjach wydać aktualizację i słowa dotrzymał.

Obraz

Zacznijmy od obsługi sprzętu. VEGAS Pro zyskał możliwość pracy z nowymi kamerami i sprzętem Blackmagic Design, a współpraca ze starszymi modelami kamer, jak RED ONE, EPIC, SCARLET czy WEAPON została poprawiona. Program poradzi sobie z materiałami HFR (High Frame Rate) i UDH w formacie HVEC, co znacznie poszerza zastosowania programu. Ponadto można korzystać z materiałów zakodowanych przez ProRes 422 bez instalacji QuickTime'a. Zaktualizowana została też część odpowiedzialna za współpracę z systemami wideo firmy AJA.

Innych ulepszeń też nie brakuje. Przede wszystkim, jeśli VEGAS Pro zostanie uruchomiony na komputerze z odpowiednią kartą graficzną, będzie można powiększyć materiały HD do rozdzielczości 4K. Wykorzystane do tego zostaną dynamiczne algorytmy powiększania, skalowania i usuwania przeplotu. Program zyskał także nowy tryb pracy, w którym przejeżdżając kursorem nad klipem można „z grubsza” oznaczyć początek i koniec potrzebnego fragmentu. To pozwala szybko przygotować szkic projektu, który zostanie potem precyzyjnie zmontowany. Oczywiście nie mogło obejść się bez nowych ikon i lekkiego liftingu interfejsu.

VEGAS Pro jest dostępny w trzech wersjach, różniących się ceną i możliwościami.

Obraz

VEGAS Pro 14 Edit to wydanie podstawowe, nadające się przede wszystkim do montażu wideo w różnych scenariuszach. Program kosztuje 1699,00 zł brutto.

VEGAS Pro 14 kosztuje 2599,00 zł brutto. Zawiera wszystkie możliwości niższej wersji, a także zestaw profesjonalnych filtrów NewBlueFX i doskonałe narzędzie NewBlueFX Titler Pro Express do renderowania napisów. Tu znajduje się również profesjonalny system stabilizacji obrazu proDAD Mercalli V4. To wydanie odziedziczyło po poprzedniku także DVD Architecta, który umożliwia przygotowywanie płyt DVD i Blu-ray do wydania.

VEGAS Pro 14 Suite, kosztujący 3499,00 zł brutto, zawiera sporo elementów umożliwiających tworzenie efektów specjalnych. Przede wszystkim, jeśli ktoś potrzebuje możliwości pracy z greenscreenem, powinien sięgnąć po tę odmianę VEGAS Pro. Znajduje się tu ceniony system kluczowania Boris FX BCC Key & Blend. Możliwe jest także śledzenie ruchu i montaż z wykorzystaniem ścieżek, przy czym pomoże Boris FX BCC Match Move. Możliwa jest także praca z obiektami trójwymiarowymi – za atrakcyjne napisy 3D odpowiada NewBlueFX Titler Pro 3, zaś manipulacje modelami można wykonywać z użyciem systemu Boris FX BCC 3D Objects. MAGIX ma pod ręką sprawdzone i znane w branży wtyczki i widać, że zamierza z nich intensywnie korzystać. Wiele z nich można dokupić osobno, ale w pakiecie bardziej się opłacają.

Wersja testowa VEGAS Pro 14 pozwala sprawdzić możliwości wszystkich trzech wersji. Programu można używać przez 30 dni.

Obraz

Jeśli nowe wcielenie VEGAS Wam nie odpowiada, zawsze można sięgnąć po jego duchowego spadkobiercę. Sony Creative Software nie został z pustymi rękami i niezależnie rozwija programy Catalyst Browse i Catalyst Production Suite. Programy są dostępne dla Windowsa i macOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)