VidCutter 5.0: łatwe cięcie i łączenie filmów

VidCutter 5.0: łatwe cięcie i łączenie filmów

VidCutter 5.0: łatwe cięcie i łączenie filmów
21.11.2017 18:30, aktualizacja: 21.11.2017 19:23

W naszej bazie programów pojawił się bardzo prosty, darmowy i otwartoźródłowy program do cięcia filmów – VidCutter 5.0. Można z jego pomocą powycinać interesujące ujęcia z długiego filmu z dokładnością do klatki, a także połączyć kilka ujęć w jeden dłuższy film, z pominięciem mniej interesujących fragmentów. Czynności te wymagają tylko kilku kliknięć.

Obraz

VidCutter pozwala załadować jeden film na raz, odtworzyć go (także na pełnym ekranie) i zapoznać się ze szczegółami. Wśród informacji znajdziemy między innymi pozycje kluczowych klatek i ich liczbę w załadowanym filmie. Warto zwrócić uwagę też na możliwość przełączenia się na ciemny interfejs w wersji dla Windowsa – być może w tej szacie graficznej praca będzie przyjemniejsza.

Obraz

Po załadowaniu filmu program wygeneruje miniatury na pasku poniżej podglądu (można go ukryć) i można przystąpić do pracy. Wystarczy oznaczyć punkty rozpoczęcia się i zakończenia kolejnych klipów, korzystając z odtwarzania lub ręcznego przesuwania głowicy i przycisków pod podglądem filmu. Co ciekawe, kolejne fragmenty mogą nachodzić na siebie. I tak po zakończeniu pracy zostaną wyeksportowane jako osobne pliki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po wybraniu kilku fragmentów filmu wyeksportowane zostaną do osobnych plików z odpowiednią nazwą (zawierającą fragment EDIT_xx, gdzie xx to numer klipu w ustalonej kolejności) oraz jeden film, składający się z tych wybranych fragmentów. Można to zmienić w ustawieniach i usuwać składane fragmenty. Do eksportowanych klipów można dołożyć pliki „z zewnątrz”, można też zmieniać ich kolejność przed eksportem, przeciągając je na bocznym panelu. Dzielenie dłuższego filmu można rozłożyć na kilka etapów. Postęp prac należy wtedy zapisać jako projekt i otworzyć go po ponownym uruchomieniu programu.

Obraz

VidCutter 5.0 to nowa wersja narzędzia, dostępnego dla Windowsa, macOS-a i Linuksa. Program powstał z wykorzystaniem bibliotek Qt i Pythona, za przetwarzanie multimediów i odczytywanie informacji odpowiadają biblioteki FFmpeg, MediaInfo i odtwarzacz MPV.

W tej wersji wprowadzony został mechanizm SmartCut, pozwalający przyciąć filmy z dokładnością do klatki. Początek i koniec filmu zostanie w tym przypadku przekodowany i ponownie połączony ze „środkiem”, z poszanowaniem klatek kluczowych oryginalnego filmu. Proces ten wydłuży kodowanie filmów, ale w pewnych sytuacjach warto skorzystać ze SmartCut. Wspomniana wyżej możliwość przejrzenia rozmieszczenia klatek kluczowych to także nowość w tej wersji. Ponadto program przeszedł drobne zmiany kosmetyczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)