VLC 2.0 coraz bliżej, będzie na Androida, iOS i odtworzy Blu-ray

VLC 2.0 coraz bliżej, będzie na Androida, iOS i odtworzy Blu‑ray

27.01.2012 14:10

Wydana została wersja 2.0 RC1 jednego z popularniejszych odtwarzaczy multimediów na wielu platformach — VLC. To niechybnie znak, że wersja 2.0 nadchodzi wielkimi krokami. Oznacza to, że już wkrótce VLC będzie można odtworzyć płyty Blu-ray, a dla Windows będzie dostępna również w pełni 64-bitowa wersja programu.

Wydanie 64-bitowej wersji odtwarzacza dla Windows to prawdopodobnie najważniejsza zmiana, zaraz obok planowanych portów VLC dla Androida, iOS i OS/2. Niestety wersja 2.0 VLC nie będzie wspierać Windowsa XP bez SP2, Windowsa 2000 i Windowsa 2003. Wersja dla Mac OS X będzie wymagała maszyny obsługującej Quartz Extreme (czyli wyprodukowanej w tym stuleciu ;)). Napisom i informacjom wyświetlanym na filmie (OSD) będzie można w wersji 2.0 VLC nadawać konkretny rozmiar i będą one włączone do wyjścia wideo programu (X11, OpenGL lub Direct3D, zależnie od systemu). Dla Windowsa 7 i Visty zostało zbudowane również wyjście oparte o Direct2D, a już istniejąca obsługa OpenGL została poprawiona i wzbogacona między innymi o wyjście 9- i 10-bitowe.

Ponadto w programie znalazła się cała gama nowych filtrów wideo, obsługa nowych formatów plików (SID audio, obrazy WMVP, WMVP2 i wiele innych), oraz możliwość odtwarzania wielu plików z archiwum RAR. Obsługa Blu-ray jest możliwa dzięki włączeniu do projektu libbluray, ale wciąż ma status eksperymentalnej i raczej taka pozostanie w wersji stabilnej odtwarzacza. Warto również wspomnieć o tym, że licencja bibliotek libVLC i libVLCcore zmieni się z GPLv2 na LGPLv2.1. Pełna lista zmian znajduje się w repozytorium projektu.

VLC 2.0 RC1 można pobrać z naszego portalu w wersjach dla Windows, Linux i Mac OS X. Należy pamiętać, że nie jest to jeszcze wersja stabilna programu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)