W 2018 będzie można zameldować się przez Internet, bez chodzenia do urzędu

W 2018 będzie można zameldować się przez Internet, bez chodzenia do urzędu

27.12.2017 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z początkiem 2018 roku w Polsce miał być zniesiony obowiązek meldunkowy. Tak się jednak nie stanie i uciążliwe zasady związane z podawaniem adresu wciąż będą w mocy. Dostaniemy jednak ułatwienie w postaci możliwości zmiany adresu zameldowania przez Internet.

Wchodząca w życie z 1 stycznia 2018 roku nowelizacja ustawy o ewidencji ludności (Dz.U. z 2017 r. poz. 2286) umożliwi nam wypełnienie formalności związanych z meldunkiem bez wychodzenia z domu. W jednym wspólnym rejestrze PESEL zostaną zgromadzone informacje o miejscach zamieszkania wszystkich obywateli Polski i cudzoziemców, przebywających na terenie naszego kraju. Informacje te będą się znajdować także w lokalnych rejestrach mieszkańców.

Elektroniczne rejestry to spore ułatwienie dla mieszkańców, choć wielu z nas wolałoby w ogóle nie musieć zmieniać adresu zameldowania bądź zgłaszać pobytu czasowego. Niemniej jednak możliwość skorzystania z systemu ePUAP jest wygodniejsze niż podróż do właściwego urzędu gminy i wypełnianie papierowego formularza.

Do cyfrowego zgłoszenia trzeba będzie dołączyć dokument (cyfrowy lub skan papierowego) poświadczający prawo do lokalu lub nieruchomości, w której zamierza się zameldować. Możliwe jest też zameldowanie się na podstawie oświadczenia właściciela lokalu, potwierdzającego pobyt w nim osoby i zgodę na meldunek. Mowa tu o umowach cywilnoprawnych, odpisach z ksiąg wieczystych, decyzjach administracyjnych i orzeczeniach sądów. Co ciekawe, jeden formularz będzie załatwiał dwie sprawy – wymeldowania się spod starego adresu i zameldowanie pod nowym.

Zachowanie obowiązku meldunkowego jest zdaniem rządu korzystne przy działaniach administracji rządowej i samorządowej. Chodzi tu zarówno o statystyki, jak i bezpieczeństwo publiczne i zabezpieczenie społeczne. Obowiązek meldunkowy może też ułatwić postępowania sądowe, choć ma sporo wad, szczególnie w oczach osób młodych, wyjeżdżających z rodzinnego miasta na studia.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)