W przyszłym roku będziemy mogli drukować samochody

W przyszłym roku będziemy mogli drukować samochody

W przyszłym roku będziemy mogli drukować samochody
Karolina Kowasz
17.09.2014 17:24

Drukowanie 3D staje się coraz popularniejsze i powoli pojawia się w każdej dziedzinie życia. Wkroczyło także na pole konstrukcji maszyn i motoryzacji, obiecując tanią produkcję lekkich i ekologicznych pojazdów. Najnowsza propozycja w tej dziedzinie to samochód o nazwie Strati, który możemy sobie samodzielnie wydrukować w niecałe dwie doby.

3D-printed Car by Local Motors - The Strati

Strati zaprezentowano w zeszłym tygodniu podczas Internation Manufacturing Technology Show w Chicago. Pojazd został zaprojektowany i wydrukowany przez firmę Local Motors z Arizony. Osoby obecne na IMTS mogły obejrzeć cały proces powstawania auta. Co prawda projekt pochłonął lata, ale wydrukowanie i złożenie samochodu zajęło firmie zaledwie 44 godziny. Dla porównania, zeszłoroczny projekt Jima Kora o nazwie Urbee 2 potrzebował aż 2500 godzin drukowania wnętrza i karoserii, co daje ponad 104 dni ciągłej pracy drukarek.

Pojazd jest oczywiście elektryczny. Jest w stanie jechać z prędkością 65 kilometrów na godzinę i może przebyć dystans 290 kilometrów na jednym ładowaniu. Fanom ochrony środowiska na pewno spodoba się to, że to większość części jest zdatna do ponownego użycia i można je poddać recyklingowi. Posiadacze drukarek 3D będą za to mogli sami drukować sobie części do Strati jeżeli będą chcieli zmienić jego wygląd, wielkość i inne parametry. Cały projekt składa się z zaledwie 49 części, przy czym jedna z nich to całe nadwozie. Mechaniczne elementy, takie jak silnik i zawieszenie, a także akumulator, zostały zapożyczone z różnych źródeł, między innymi z samochodu Renault Twizy.

Chicago IMTS 2014, Strati 3D printed car test drive, designed by Michele Anoe' for Local Motors

Nie wiadomo na razie ile wyniesie cena samochodu, na pewno uplasuje się między osiemnastoma a trzydziestoma tysiącami dolarów. Jay Rogers z Local Motors jest przekonany, że firmie uda się wprowadzić drukowane samochody do oferty już w przyszłym roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)