WebAPI w praktyce — Mozilla prezentuje monitor telefonu w HTML5

WebAPI w praktyce — Mozilla prezentuje monitor telefonu w HTML5

06.06.2012 14:25, aktualizacja: 06.06.2012 14:50

Mozilla od dłuższego czasu pracuje nad własnym systemem operacyjnym, wykorzystującym technologie webowe. Podczas Mobile World Congress w lutym mogliśmy zobaczyć system w akcji. Oczywiście komunikacja czy gra w Cut the Rope to nie wszystko — trzeba jeszcze jakoś monitorować działanie telefonu. Tu na scenę wchodzi WebAPI.

WebAPI to zestaw interfejsów programistycznych, dzięki którym aplikacje webowe mogą uzyskać dostęp do sprzętu. WebAPI zostało przekazane do W3C celem standaryzacji niecały rok temu, zaś na blogu Paula Rougeta, jednego z deweloperów pracujących w Mozilli, pojawiła się demonstracja WebAPI w praktyce.

Aplikacja wykorzystana w demonstracji została napisana w HTML5, ale za pośrednictwem WebAPI uzyskuje dostęp do komponentów sprzętowych testowego telefonu firmy HTC. Aplikacja uruchomiona została w mobilnej wersji Firefoksa, ale uzyskała dostęp do stanu baterii, współrzędnych odczytanych przez GPS, ustawień wibracji, akcelerometru, czujnika zbliżeniowego oraz aparatu. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie przepaści między aplikacjami natywnymi na urządzeniu, a tymi webowymi, z których korzystać ma system Boot to Gecko.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)