WhatsApp prosi o odnowienie konta i 6‑cyfrowy kod? To oszustwo, nie daj się nabrać

Uważaj na podejrzane wiadomości na WhatsAppie, fot. Oskar Ziomek
Uważaj na podejrzane wiadomości na WhatsAppie, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

31.03.2021 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy WhatsAppa powinni zwrócić szczególną uwagę na wiadomości, w których są proszeni o "odnowienie swojego konta". To nic innego jak próba oszustwa, w której ktoś chce zmusić nieświadomego odbiorcę do przesłania mu 6-cyfrowego kodu weryfikacyjnego, który używany jest podczas logowania do aplikacji. WhatsApp nie wysyła takich próśb, a 6-cyfrowy kod potrzebny jest tylko przy pierwszym uruchomieniu komunikatora w danym smartfonie.

Na problem zwraca uwagę WABetaInfo na Twitterze, od którego dowiadujemy się najczęściej o nowościach w testowych wydaniach WhatsAppa; także tych, do których dostęp ma tylko wąskie grono testerów wewnętrznych. Tym razem we wpisie zobaczyliśmy ostrzeżenie i zachętę do blokowania i zgłaszania WhatsAppowi wszystkich kont, z których ktoś kontaktuje się z użytkownikiem i próbuje zdobyć dostęp do 6-cyfrowego kodu, podszywając się na przykład pod pomoc techniczną komunikatora.

Co ważne, na podobne wiadomości nie należy reagować nawet wtedy, kiedy kod weryfikacyjny faktycznie zostanie wysłany do właściciela WhatsAppa. Jak czytamy w pomocy na stronie komunikatora, taka sytuacja to następstwo próby zalogowania się na konto danego użytkownika. Włączając WhatsAppa po raz pierwszy, ktoś inny może przez przypadek (lub w przypadku oszusta – intencjonalnie) wprowadzić numer telefonu innej osoby, a wówczas to do niej zostanie wysłany kod weryfikacyjny.

Oszuści kontaktujący się z ofiarą zdają się sugerować, ze otrzymany kod jest niezbędny do "odnowienia swojego konta". W rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca, a jest to jedynie argument, by zdobyć kod od użytkownika, a później zalogować się na jego konto. Jeśli taki dostęp zdobędzie, od tego momentu uzyska dostęp do kolejnych wiadomości, które będą wysyłane do użytkownika.

Warto więc raz jeszcze podkreślić, że 6-cyfrowy kod weryfikacyjny WhatsAppa to ciąg cyfr, który po pierwsze powinien zostać jawny tylko dla użytkownika, a po drugie jest konieczny tylko przy logowaniu do aplikacji. Nie należy go nikomu podawać. Jeśli wcześniej popełniono taki błąd i stracono dostęp do konta, można je jednak odzyskać. O szczegółach można przeczytać na stronie WhatsAppa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)