WhatsApp zapłaci rekordowe 267 mln dolarów kary. Złamali zasady RODO

WhatsApp zapłaci rekordowe 267 mln dolarów kary. Złamali zasady RODO
Źródło zdjęć: © Photothek via Getty Images | Thomas Trutschel

03.09.2021 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WhatsApp otrzymał 267 mln dolarów kary. To druga najwyższa kara w historii Unii Europejskiej, która została nałożona ze względu na nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych. To pokazuje, że warto dbać o RODO.

WhatsApp musi zapłacić 267 mln dolarów kary. Taka była decyzja Irlandzkiej Komisji do spraw Ochrony Danych (IDPC). Do tej pory w Unii Europejskiej wyższą karę ze względu na problemy z przestrzeganiem zasad ochrony danych osobowych zapłacił tylko Amazon. W czerwcu Luksemburg nałożył na firmę karę w wysokości około 885 mln dolarów.

Zdaniem irlandzkiej komisji doszło do poważnych naruszeń i braków w informowaniu użytkowników na temat wykorzystania ich danych osobowych. Były one nieodpowiednio przekazywane między aplikacją WhatsApp a innymi podmiotami, które podobnie jak popularny komunikator, należą do Facebooka.

- Nierespektowanie przepisów transparentności może być szkodliwe dla innych podstawowych zasad ochrony danych - przekazała IDPC.

Jak donosi agencja AFP, rzecznik WhatsAppa poinformował, że firma nie zgadza się z podjętą decyzję i uważa, że kara jest niewspółmierna do winy.

Postępowanie w sprawie WhatsAppa trwa od 2018 roku. Początkowo mówiono o ukaraniu firmy karą w wysokości 30-50 milionów euro. Z czasem jednak stwierdzono, że ze względu na skalę nieprawidłowości, należy karę wyraźnie podnieść. Musiała być "skuteczna, odstraszająca i proporcjonalna".

Agencja AFP zwraca uwagę, że rośnie liczba skarg przeciwko wielkim firmom. W Irlandii pojawiają się skargi na to, że służby są pobłażliwe wobec nich. Zdaniem tamtejszych aktywistów jest to związane ze strachem przed utratą korzyści, które płyną z podatków odprowadzanych przez gigantów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)