WICT 2012: Polska nie podpisze ITR, będą konsultacje

WICT 2012: Polska nie podpisze ITR, będą konsultacje

14.12.2012 15:28, aktualizacja: 17.12.2012 12:24

Wczoraj w Dubaju ważyły się losy nowych Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych. Po analizie gotowego tekstu okazało się, że mimo że cele wydają się jasne, państwa należące do ITU mają różne wizje brzmienia poszczególnych zapisów. Reprezentanci Polski od początku zabiegali o umieszczenie w preambule odniesień do Deklaracji Praw Człowieka i jasne zaznaczenie, że zapisy w ITR nie dotyczą Internetu. Wiele stanowisk było całkowicie przeciwnych, pojawiały się propozycje przemycające możliwości cenzury i narodowej kontroli globalnej sieci. Nowa wersja regulacji została przegłosowana wczoraj wieczorem… ale wciąż nie wszyscy ją popierają.

Minister Boni, który od kilku dni jest w Dubaju, zarezerwował sobie jeszcze prawo do konsultowania tych ustaleń z obywatelami. Polska była jednym z pierwszych i nielicznych krajów, które już wcześniej konsultowały zmiany i dzięki temu stanowisko w tej sprawie zostało doprecyzowane w listopadzie. Przyjechaliśmy do Dubaju nie tylko z mandatem polskiego rządu, ale i z mandatem polskiego społeczeństwa — zaznaczył. Pełne wystąpienie można znaleźć na stronie MAC.

Obraz

Polska jest jednym z tych państw, które uważają, że regulacje nie powinny obejmować Internetu. Tym większą konsternację wywołało przyjęcie w środowy wieczór rezolucji dotyczącej… właśnie rozwoju Internetu. Procedura przyjmowania jej również wzbudziła niepokój wielu państw i wywołała zamieszanie. Wątpliwości budził również zapis o bezpieczeństwie sieci — reprezentacja Polski chce mieć pewność, że chodzi tylko o sprawy techniczne, a nie o powiedzmy ochronę społeczeństwa przed szkodliwymi treściami z Zachodu.

ITR w obecnym kształcie nie poparły także między innymi Stany Zjednoczone (stanowisko szerzej opisał The New York Times), Wielka Brytania (BBC), Australia (Financial Review), Kanada i część krajów Unii Europejskiej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)