Widzisz taki numer? Lepiej nie oddzwaniaj

Widzisz taki numer? Lepiej nie oddzwaniaj

To może być "wangiri"
To może być "wangiri"
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
12.10.2022 16:13, aktualizacja: 13.10.2022 15:10

Jeśli wśród nieodebranych połączeń widzisz próby kontaktu z kierunkowego +373, +93, +223 lub innych "trudnych do zidentyfikowania", lepiej odruchowo nie oddzwaniaj. To może być oszustwo znane jako wangiri. Atakujący liczą na połączenie zwrotne, by naliczyć dodatkowe opłaty.

Wangiri to oszustwo znane także pod nazwą "one call". Atakujący celowo kontaktują się z zagranicznych numerów w taki sposób, by odebranie połączenia nie było możliwe. Innymi słowy puszczają sygnał i liczą, że potencjalna ofiara odruchowo oddzwoni, by sprawdzić, jaką rozmowę telefoniczną przegapiła.

Jeśli użytkownik to zrobi - sporo zapłaci, bo na tym właśnie polega wangiri. Zagraniczne numery są zarejestrowane jako płatne, więc jeśli ofiara nie blokuje takich połączeń u operatora, szybko zwiększy swój rachunek, a oszuści się wzbogacą. Telefon odbierany jest często od razu, a w słuchawce odtwarzany dźwięk oczekiwania na połączenie - by dzwoniący nie zorientował się, że połączenie zostało już nawiązane.

Przykładowe, nieodebrane połączenie zza granicy
Przykładowe, nieodebrane połączenie zza granicy© dobreprogramy

W redakcji często odnotowujemy podobne ataki, które realizowane są między innymi z numerów telefonów z Mołdawii (+373), Afganistanu (+93), Mali (+223), Białorusi (+375), Włoch (+39) czy Azerbejdżanu (+994). Warto podkreślić, że ta lista nie wyczerpuje tematu. Podobne telefony można otrzymać także z innych numerów. Z naszej obserwacji te są jednak najczęściej spotykane.

Połączenia tego typu są celowo wykonywane w nocy lub w godzinach pracy, aby zmniejszyć szanse na odebranie. Zwykle są realizowane z numerów z nietypowymi numerami kierunkowymi i tylko raz. Jedyną rzeczą, którą zawsze możemy zrobić przez próbą oddzwonienia, jest wyszukanie konkretnego numeru w internecie - są szanse, że jeśli numer należy do legalnej firmy, znajdziemy go wśród wyników wyszukiwania. W przypadku, jeśli to oszustwo, prawdopodobnie zostało już w przeszłości zgłoszone.

Luis CorronsSecurity Evangelist w firmie Avast

Oczywiście nie można co do zasady założyć, że każde połączenie zza granicy jest fałszywe, zwłaszcza, jeśli oczekuje się kontaktu od zagranicznych klientów lub po prostu posiada rodzinę zamieszkałą w innych krajach. Warto jednak być wyczulonym na takie sytuacje, by przez przypadek nie paść ofiarą wangiri.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)