Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Microsoftu przygody z Javą

Zakładając chwilowo, że mam jakichkolwiek „stałych czytelników”, przypuszczam, że dość prędko dostrzegli oni, że nie przepadam za Javą. Jestem świadom tego, jaki problem usiłowała rozwiązać, twierdzę jednak, że boleśnie widocznym jest to, że cierpi ona na przypadłości pioniera: przed Javą nie istniało nic podobnego (a na pewno nie na taką skalę), zaoferowane rozwiązania były technicznie eleganckie i bezkonkurencyjne, lecz wciąż było to niejako pierwsze podejście. Mimo wielu nowych iteracji i niezwykle długiej drogi przebytej przez Javę, jej specyfika niezmiennie mnie denerwuje. Dostaję ciężkiej, plamistej cholery widząc ładowanie NetBeansa i Eclipse’a, notorycznie napotykam na małe, acz rozwścieczające niedoróbki (zwane „decyzjami projektowymi”), a przebywanie w tym samym pomieszczeniu z komputerem zawierającym jakiekolwiek oprogramowanie korzystające ze Swinga skraca mój lifespan o wiele miesięcy. Nie wspominając o pulpitowym JRE, które już niemal na pewno zostało stworzone przez bandę lobotomizowanych małp na cracku, nieumiejących napisać żadnej poprawnie działającej aplikacji, tworząc koszmar wdrożeniowca, zanieczyszczający dziewicze połacie świeżo zainstalowanych systemów lepkim szlamem absolutnie nieinstalowalnego oprogramowania.

Będąc dwukrotnie młodszym, niż obecnie, natknąłem się na cudo o nazwie C#. Było to jeszcze w czasach .NET Frameworka 1.1, ale natychmiast odkryłem, że jest to Java zrobiona poprawnie. Przeczytana w Linux+ recenzja, opisująca (przy okazji Mono) C# jako „nową, ulepszoną Javę i górę pieniędzy wydaną na marketing” jest oczywiście słuszna. Ponadto, C# do niedawna nie wywiązywał się ze swoich obietnic o wiele bardziej, niż Java: projektowa przenośność była marnowana brakiem implementacji wirtualnej maszyny na środowiska inne, niż Windows (zresztą nie wszystkie), a przyrośnięcie do technologii Microsoftu bywało straszną kulą u nogi. Nie pomagała certyfikacja ECMA.

Skąd w ogóle Microsoft wytrzasnął C#? Ten produkt jest zaskakująco dobry jak na myśl projektową owej firmy. Zdając się na nich w całości, oczekiwałbym raczej czegoś w stylu Visual Basic.NET, a tu taka niespodzianka. VB (zarówno .NET, jak i legendarne 6.0) poszło w odstawkę, a postawiono właśnie na C#. Czy taki wynalazek może wziąć się znikąd? Oczywiście, może. Można było zlecić stworzenie produktu od zera ludziom z zewnątrz, a następnie przejąć do niego wszystkie prawa (a autorów rozstrzelać). Ale Microsoft nie wymyślił C# w jedną noc. Wszak chodził wokół Javy od bardzo dawna. I mimo, że C# uchodzi za „Javę od Microsoftu”, w istocie istnieje prawdziwa Java od Microsftu i nie jest nią C#. Co więcej, takich „Jav” jest więcej. Ach, no i oczywiście jakimś cudem znowu doskonale to pamiętam.

Moja ukochana Java prędko urosła do rangi cudownego dziecka. W ogóle, w latach 90tych ludzie o wiele bardziej i o wiele łatwiej ekscytowali się oprogramowaniem. Netscape niemalże doprowadził do wytrenowania bojówek pseudokibiców, a Java zarażała swoją nazwą poboczne technologie, wedle powszechnego przekonania, że wszystko z Javą w nazwie jest skazane na sukces. Efektem tej urokliwej mentalności było nazwanie LiveScriptu – JavaScriptem. A ma on z Javą tyle wspólnego, co krzesło z krzesłem elektrycznym. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że Javą zainteresował się również Microsoft. Należy w tym momencie pamiętać, że Microsoft z owych czasów dość bezkompromisowo stosował politykę „embrace-extend-extinguish”, więc Java od Microsoftu nie mogła być taką po prostu zwykłą Javą.

Pod koniec grudnia 1996, pakiet Microsoft Visual Studio, „ostateczne” IDE dla Windows, wzbogaciło się o nowego kolegę. Na świat przyszedł Visual J++. Już sama nazwa sugeruje, co tu się dzieje. Programista początku lat 90tych miał następujący wybór: albo C++ albo jakiś horror, niemal zupełnie do niego niepodobny. Taki krajobraz sprzyjał przekonaniu, że Java to taki lepszy C++. Więc nazwa „J++” miała podkreślać, że oto połączono zalety Javy z wiarygodnością C++. To pierwsze znaczenie. Istnieje jednak drugie, bardziej niepokojące. Otóż rodzi się pytanie, na ile (i na jak długo), owa „lepsza Java” pozostanie zgodna z Javą prawdziwą. Pytanie wcale niepozbawione sensu, ponieważ migracja projektów była niemożliwa: kod Javy wymagał ręcznego przeniesienia klas, a wrzucenie kodu J++ w kierunku kompilatora javac skutkowało błędami już w pierwszych liniach. To wszystko nie był dobry znak.

Powierzchownie wszystko było w porządku: IDE umożliwiało stworzenie pliku wykonywalnego lub apletu, uruchamianego jako komponent dokumentu HTML. Wynika z tego, co jest cwanym zabiegiem, konieczność instalacji Internet Explorera. Oraz maszyny wirtualnej Javy. Od Microsoftu. Visual Studio mocno tego pilnował. Nawet, gdy nie instalowaliśmy żadnych komponentów J++, Internet Explorer lądował w systemie. Blokującym błędem był również brak maszyny wirtualnej Javy. Jej instalacja była obowiązkowa. Oczywiście, był to pierwszy krok do uniemożliwiania instalacji „prawdziwej Javy”, ten od Sun Microsystems. Skoro już wciskamy własną przeglądarkę, czemu nie wcisnąć własnego środowiska uruchomieniowego? Co nam pan zrobi?
Jak przeciągnąć programistów nauczonych Javy w stronę Microsoftu? Wiemy już, że trzeba stworzyć „prawie Javę”. Ale co to znaczy? Krok pierwszy to zaimplementować 80% referencyjnej biblioteki klas. To już jest dobry start. Kolejny krok to koniecznie zawrzeć w brakujących 20% jedną, ale całkiem istotną część konkurenta. Na przykład takie RMI. Po co komu RMI? Przecież mamy własny most do zdalnego wywoływania procedur, nazywa się DCOM. Się przeszkoli, sypnie przykładowym kodem i nikt za RMI nie będzie tęsknił, tylko grzecznie pisał kod z DCOM. Będziesz pan zadowolony. A jak ktoś będzie chciał odpalić program używający RMI? No cóż – potrzebuje Javy od Suna. Niezgodnej z maszyną od Microsoftu, która oczywiście nie może funkcjonować w systemie równolegle. Skutkiem ubocznym będzie utrata międzyplatformowości kodu, bo VM jest upośledzony i inny od tego np. na Uniksach, ale to nie problem. Windowsa sobie pan kupi i wszystko będzie OK. Macie serwery na procesorze Alpha? Nie szkodzi, zrobiliśmy Windows NT dla tej architektury. Obiecujemy całkowicie porzucić wsparcie dla tego systemu, jak tylko go kupicie!

Microsoft oczywiście miał szereg wymówek, dlaczego nie chce dołączać Javy do swojego systemu. Szczególnie zabawny, z perspektywy czasu, jest niezwykle arogancki ton przedstawicieli firmy, wyrażony słowami „good luck, it won’t work in Internet Explorer”. No ale to, wedle norm z 1996, jeszcze nie jest wystarczająco bezczelne. Należy podjąć kolejne kroki rozwalające zgodność z Javą, na innych polach. Dlatego też J++ oferował możliwość „odblokowania potencjału systemu Windows” poprzez możliwość odwoływania się do Win32. Przypominam, że cały sens JVM (i .NET, o którym za chwilę) polega na tym, że kod odwołuje się wyłącznie do wirtualnej maszyny. To maszyna martwi się, jak zaimplementować funkcjonalność języka w systemie. Kod ma być ten sam. Tymczasem J++ pozwalał stworzyć kod przenośny między platformami… aż do pierwszego wywołania Win32. Oczywście, dzięki temu często rozwiązywało się jakiś doraźny problem. Przekreślało to jednak przenośność kodu. O to właśnie chodziło Microsoftowi.

Ostatnim krokiem obrzydzania Sunowskiej Javy była… optymalizacja środowiska. To jest ciekawy detal, zaskakująco prędko zapomniany. Microsoft stworzył najszybszą maszynę wirtualną Javy na rynku. Stan ten utrzymywał się kilka lat – Sun nie umiał ich przegonić. Dlatego dużo interaktywnych stron Web (w praktyce serwujących aplet), aby utrzymać wysoką wydajność i dostępność, wybierało MSJVM. A skoro już serwują to na Windowsie, to można by użyć DCOM. A jakiś tam brak doimplementować wywołaniem WinAPI... i czarodziejsko lądowało się w kleszczach Visual Studio, tylko dlatego, że szyld na drzwiach wejściowych miał napisane „Java”.

Takie akcje oczywiście nie zawsze pozostają bezkarne. Sun prędko zorientował się, że nadchodzi katastrofa. Jeżeli soft pisany w Javie masowo „rozjedzie się” ze standardem i zacznie powoływać na jego cudzą, zbastardyzowaną wersję, Sun utraci kontrolę nad swoim produktem. Zalety Javy zmienią się w dodatku trampolinę dla popularności Windowsów. Sun zostanie bez oferty dla programistów, a wkrótce potem – dla całego rynku IT. Microsoft tylko udawał, że kocha Javę. W międzyczasie wszak dusił Netscape’a, który przypadkiem wygadał się, że chce stworzyć chmurowy pulpit niezależny od systemu, a Windows to nic ponad „zbiór kiepsko napisanych sterowników”. Słynne słowa o odcięciu dopływu powietrza Sun potraktował z pełną, i zasadną, powagą.

Dlatego trzeba było nacisnąć wielki czerwony przycisk z napisem „POZEW”. Swoją drogą i to jest zabawne. Obecnie właścicielem Javy jest Oracle. Oracle, jak powszechnie wiadomo, nie ma klientów. Oracle ma zakładników. I nie zatrudnia żadnych programistów, a jedynie armię prawników, zdolnych wywalczyć odszkodowania nawet, gdy Oracle przestanie oferować jakikolwiek produkt. Pozwy są plagą Javy i to, co rozpętano 20 lat temu, prawdopodobnie nie skończy się już nigdy.

Istotnie, rok po wydaniu J++ i kilka miesięcy po udostępnieniu przełomowego Internet Explorera 4.0, z wbudowanym MSJVM, Sun Microsystems pozwał Microsoft za niekompletną implementację standardu przy jednoczesnej sprzedaży produktu używającego zastrzeżonej i chronionej standardem nazwy „Java”. Pół roku później, zarzut żerowania na standardach celem osaczenia i wrogiego przejęcia klientów stał się jednym z najważniejszych na długiej liście aktów monopolistycznych, w głośnym procesie „Stany Zjednoczone versus Microsoft Corporation”.

Był to w praktyce pozew o przyszłość Javy. Długi, męczący, ciągnący się przez 4 lata i pełen wzajemnych nieuprzejmości zakończył się ugodą. Bardzo korzystną dla Sun Microsystems. Javę z MSJVM i przede wszystkim całą hecę z J++ uznano na niespełniającą standardów i celowo złośliwą implementację. Maszyna MSJVM miała zostać usunięta ze wszystkich produktów Microsoftu. A środowisko uruchomieniowe J++ nie mogło kopiować nowych funkcji, wprowadzanych do Javy przez Suna. Albo Microsoft stworzy maszynę Javy zgodną ze standardem albo J++ ma pozostać odrębnym, różnym od Javy językiem programowania. Microsoft musiał się zgodzić, bo alternatywą było przyznanie wprost „my wcale nie chcemy rozwijać J++, używamy go, żeby kraść wam klientów!”. Dzięki owej ugodzie rozwój J++ ustał. Ostatnią wersją był Visual J++ 6.0, należący do IDE98. Nowe Visual Studio nie nadchodziło, bo przeżywało przemianę w środowisko .NET, a tam miejsca na J++ nie będzie na pewno. Stąd też problem z rozjeżdżającym się standardem został zażegnany. Natomiast z maszyną MSJVM było trudniej. Teoretycznie, miała ona zniknąć z powierzchni Ziemi. I faktycznie, zniknęła z Centrum Pobierania bardzo szybko. Co więcej, zobowiązano się do niedodawania Javy do nowego Windows XP, a następnie wycofania z obiegu kilku wersji Microsoft Office, Internet Explorera oraz systemów Windows 98 i Windows Millennium Edition. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na MSDN Imagine można pobrać MS-DOS 6.22, ale nie Windows 98? No więc właśnie dlatego!

Microsoft był jednak ociężałą bryłą i często wydawało się, że jego niedopatrzenia to przejaw okrutnego poczucia humoru. Zainstalowane kopie Internet Explorera, napotykające aplet Javy na stronie internetowej, wyświetlały okno „Instalowanie na żądanie” z prośbą o doinstalowanie MSJVM. Wyrażenie zgody przeprowadzało skuteczną instalację owego oficjalnie uznanego za „nielegalne” oprogramowania. A miało to miejsce tylko na nowych instalacjach Windows XP. Przecież w użytku były miliony komputerów z już zainstalowanym MSJVM…

To jednak nie jest wystarczający trolling. Większą hecą był Service Pack 1 do Windows XP. Ponieważ Microsoft świadczył wsparcie techniczne (i aktualizacje zabezpieczeń) dla już istniejących kopii Javy, pakiety serwisowe aktualizowały w systemie również Javę, gdy była zainstalowana, ale tylko jako element systemu (samowolne instalacje się nie liczą). Trwała wtedy kiepsko udokumentowana wojenka, czy należy pozwalać ludziom instalować stare MSJVM na XP, czy może podrzucić im jej zaktualizowaną wersję, czy może zachować się po ludzku i wrzucić do Service Packa 1 wersję od Suna. Oryginalny Windows XP, ze względu na toczące się postępowanie, Javy nie miał. (Or did it? Moja kopia nie ma, ale podobno były takie, co miały… )

Zdecydowano się na wariant drugi, wzbogacając XP, wraz z Service Packiem 1, o antyczną Javę od Microsoftu, w wydaniu z poprawkami. Wtedy sąd apelacyjny powiedział, że taka akcja nie przejdzie. Że prawidłowym rozwiązaniem jest dostarczać Javę od Suna. Biedny sędzia nie wiedział, że takie coś nie mieści się w głowie nikomu w Microsofcie. Dlatego w roku 2003, Service Pack 1 przepakowano, celem ponownego usunięcia Javy. Na zawsze. That sort of thinking got us into this mess. Teraz mamy moje JVM od Oracla… Czy była to wystarczająca nauczka dla Microsoftu, aby nie stosować polityki „embrace-extend-extinguish”? Oczywiście, że nie. Zdumiewającym jest jednak, że śmieszki z Redmond nie tylko nie przestali forsować własnych interpretacji standardów. Robili to dalej z samą Javą. To jest niezła niespodzianka. Zanim ją wyjaśnimy, warto zwrócić uwagę na to, co podczas wojen o Javę, stało się z Visual Studio.

Microsoft odkrył potencjał Web Service’ów. Wiele złego można powiedzieć o (zapomnianym już dziś nieco) DCOM RPC, ale podstawowe jego założenie, czyli możliwość uruchamiania wspólnego kodu i wywoływania procedur na obszarze należącym do wspólnej przestrzeni nazw („domenie”) jest idealnym scenariuszem dla rozproszonych aplikacji. Niestety, DCOM (RMI zresztą też) w wielu przypadkach bardzo kiepsko się skaluje. Bywa też szalenie niebezpieczny. Dlatego kiepsko się nadaje do wykorzystania w internecie. A Internet w owym czasie czynił pierwsze kroki na drodze oferowania oprogramowania jako usługi. Stąd też pojawił się plan udostępnienia oprogramowania jako zbioru komunikujących się ze sobą mikrousług, do których da się subskrybować. Bez wykorzystania ActiveX czy innych okropności. Komunikacja przebiegałaby obiektowo i z wykorzystaniem XML. Mocne słowa. Mocne i zachęcające – brzmi to bowiem jak naturalny krok w branżowej ewolucji, znaczący rozwój podstaw projektowych, zaoferowanych kilka lat wcześniej przez Javę. Pierwszy raz usłyszeliśmy o owej nadchodzącej potędze w 2000 roku. Nosiła ona wtedy nieznośną nazwę „Next Generation Windows Services”. Następnie przemalowaną ją na nieco bardziej strawną - .NET Framework.

Co oferował .NET w roku 2000? Cóż, nic. Należało więc pójść drogą Javy i przylepiać etykietki do produktów, które już istnieją. Dzięki temu usługa profilu Hotmail zmieniła się w .NET Passport, MSN Messenger, w .NET Messenger Service, a budowany w pośpiechu Whistler, czyszczący backlog projektowy Windows 2000, miał nosić dumne miano „Windows.NET 1.0” (poważnie).

Naturalnie, nowych wspaniałych serwisów nie można było pisać w Javie. Potrzebny był więc nowy język (i środowisko uruchomieniowe). Ze swej natury (i ze względu na autora, który stworzył również J++), musiał on być podobny do Javy. Tak powstał C#. Poprawnie zrobiona Java. .NET Framework został zaś poprawnie zrobioną maszyną wirtualną. Dzięki niej C#, podobnie jak Java, był niezależny od systemu operacyjnego. Tak długo, jak na ów system wydano maszynę wirtualną (CLR). Widać tutaj wojnę inżynierów z marketingowcami: stworzono coś uniwersalnego, a następnie wydano tylko dla Windows (oraz FreeBSD! Pewnie mi nie wierzycie!). Zmieniło się to 15 lat później.

C# zadebiutował w spóźnionym Visual Studio 7.0, nazwanym (a jakże!) Visual Studio.NET. Dzięki niemu, w połączeniu z nową wersją ASP (ASP.NET) możliwe było tworzenie nowej generacji usług Web. Tym razem nie trzeba było się uciekać do podłych sztuczek, by przyciągnąć programistów Javy. C# nie był celowo błędną implementacją JVM, aczkolwiek zachowano go „w duchu” swojej starszej siostry. Udało się wzbudzić zainteresowanie branży oferując wysokiej jakości produkt, a nie ładnie opakowaną podróbkę. Javowcom łatwo było się nauczyć nowego języka, a tworzone aplikacje mogły pracować albo na pulpicie, albo w przeglądarce WWW, bez konieczności doinstalowania żadnych koszmarków. Microsoft najwyraźniej raz na zawsze rozwiązał swój kompleks względem Javy i uniknął wszelkich problemów prawnych…

Postanowiono jednak zastosować niebezpieczną grę, którą Steve Ballmer nazwał kiedyś „ujeżdżaniem niedźwiedzia”. Gdy udaje się mocno trzymać niedźwiedzia, da się dotrzeć na nim do celu. Jeżeli jednak z niedźwiedzia się spadnie, jedynym losem jest pożarcie. Na polu usług sieciowych, niedźwiedziem był Sun, ze swoją Javą. Microsoft mógł trzymać się niedźwiedzia i biec razem nim, bo tracąc równowagę narażał się na pozwy i śmierć. Tą śmiercią zginął J++. Tym razem należało jechać na niedźwiedziu, dziergać swoje ASP.NET, gdy Sun buduje swoje JSP. Idąc na wojnę z Sunem, Microsoft spadłby z niedźwiedzia i jego C# zostałby ususzony w kolejnej nieczystej batalii patentowej. Dlatego nie wolno drażnić niedźwiedzia, nie wiercić się i grzecznie jechać na jego grzbiecie.

Microsoft, co w dalszym ciągu mnie zdumiewa, postanowił rozdrażnić niedźwiedzia i podejść do Javy ponownie. Podczas, gdy przeprawy sądowe zakończyły się wątłą ugodą, a nowy C# zaoferował atrakcyjne dla programistów rozwiązanie o konkurencyjnej funkcjonalności, zaprezentowano światu język J#.

Borze iglasty, dlaczego. C# był przecież na tyle zrozumiały dla Javowców, że istnienie języka-mostu było niepotrzebne. Nieuzasadnione i ryzykowne. Czy był to przejaw arogancji? Nagłe zwątpienie, że C# jednak nie jest „wystarczająco dobry” dla programistów rozwiązań Suna? A może jest to kolejny dowód na to, że od swego powstania, Microsoft jest zbiorem wiecznie walczących ze sobą, wrogich obozów o agresywnie odmiennych poglądach?

J# został całkowicie zignorowany. Pojawił się w Visual Studio 2003 i odszedł w Visual Studio 2008. Myślę, że od początku biła od niego aura „ależ jest to nieziemsko zły pomysł” i nabrała się na niego grupa jeszcze mniejsza, niż rycerze żenady od Silverlighta. J# wymagał nawet oddzielnego środowiska uruchomieniowego! Sam .NET Framework, jakimś cudem, nie wystarczał. Schizofreniczny język był w dodatku reklamowany jako kontynuacja przeklętego J++. Przecież to jest jawne proszenie się o kłopoty! Niczym osoba skazana za molestowanie seksualne, J# na każdym kroku musiał informować użytkownika „this is not endorsed by Sun Microsystems, Inc.”. Tymczasem Sun nawet nie zareagował na nowe, dziwne podchody wokół Javy. Być może oceniono, że inicjatywa umrze na tyle szybko, że nie warto się o nią sądzić. Racja. Ale Microsoft też nieco na tym skorzystał, sondując niejako, jak bardzo w dobie C#, Sun będzie się ich dalej czepiać.

Nikt nie zna żadnego programisty J#, ponieważ tacy ludzie, podobnie, jak posiadacze licencji na WinRARa, zwyczajnie nie istnieją. Pożegnanie ze środowiskiem uruchomieniowym J# nastąpiło w roku 2007, gdy Visual Studio, Windows i MSDN raz na zawsze przestały oferować cokolwiek związanego z Javą. Nastąpiły czasy powszechnie panoszącej się maszyny JVM dostarczanej przez Oracle. Na temat owego odrażającego, niechlujnego nowotworu, toczącego niegdyś wszystkie laptopy, a dziś instalowanego dobrowolnie (!!) przez rzesze masochistów, już niegdyś pisałem.

Epilog

Być może uda mi się dotrwać do czasów, których runtime Javy nie przewala się przez komputery w moim pobliżu. Wszak strony napisane w JSP nie wymagają ode mnie skażenia oślizłym JRE, a potrafią być doskonałe, o wiele lepsze, niż niejedna strona w PHP. Pozostaje mi jedynie czekać, aż to nastąpi. I patrzeć z oddali, jak Microsoft ujeżdża kolejnego niedźwiedzia…

Cheers!

 

programowanie inne

Komentarze

0 nowych
Frankfurterium   10 #1 01.06.2017 15:29

W czasie lektury pod monitorem uzbierała mi się spora kałuża jadu, ale to jedno trzeba przyznać - Java na komputerach osobistych/przeglądarkach to ślepy zaułek i lepiej, żeby rychło wyginęła. Za to na serwerze (z nastawieniem na JVM, niekoniecznie sam język) - niech króluje nam na wieki ;-)

  #2 01.06.2017 18:25

Przed Java taką rolę pełnił Smalltalk.

Mk13   16 #3 01.06.2017 18:38

Lol, Java od Oracle u mnie w Windows 7 jest (skąd?), nie ma jej na systemowej liście programów i aby ją odinstalować trzeba ściągnąć kolejny program od Oracle. Idealnie.

wielkipiec   16 #4 01.06.2017 18:41

@Mk13: to jest dokładnie to, co mam na myśli, przedstawiając powody dla mojej nienawiści wobec JRE.

  #5 01.06.2017 20:42

@Frankfurterium: to spór przeniesiemy na Scala Vs F# :D

Xyzz   5 #6 01.06.2017 22:14

Mój kontakt z Javą jako desktopowego użytkownika końcowego:

Java na Windowsy dodawała (lub jeszcze dodaje) jeszcze od siebie jakiś śmieciowy toolbar. Instalował się on z opóźnieniem ("że to niby nie Java dodała to badziewie" ). Dało się to odznaczyć, ale ustawienie to potrafiło się magicznie zmienić przy aktualizacji.
Kolejny gwóźdź do trumny - skopany i upośledzony autoupdater używający autostartu i własnej usługi w tle (jakby się tego nie dało rozwiązać harmonogramem zadań w Windowsie).
I jeszcze jeden - wiele równolegle zainstalowanych JRE w różnych wersjach (oczywiście aktualizowała się tylko jedna - reszta pozostawała dziurawa jak ser szwajcarski).
I jeszcze jeden - JRE zbundlowane w programach - "nie do ruszenia, nie do aktualizacji, tylko 6.51 bo program przestanie działać".
I ostatni - była kiedyś moda na aplikacje w Javie uruchamiane przez wtyczkę w przeglądarce. W administracji publicznej zestaw IE + Windows XP + antyczna wersja Javy ciągle ma się dobrze.

Używałem jeszcze z konieczności ~1,5 roku temu zestawu Linux + OpenJDK + Eclipse, ale tam nie było tak źle (aktualizacja z repozytoriów, 0 wyżej wymienionych mankamentów). Ba, działało to nawet względnie szybko (jak na Javę - oczywiście).

I jeszcze takie humorystyczne motto:
"W Javie nie ma nic szybkiego oprócz szybkiego zużycia zasobów systemowych."

aphazel   8 #7 01.06.2017 22:19

Visual J++ począwszy od wersji 6 i kolejne zawsze miałem zainstalowane razem z Visual Studio. W życiu nie napisałem w tym ani jednej linii kodu ;D

kwantowykotek   3 #8 01.06.2017 23:17

Jak mawiał mój profesor, prawdziwe programowanie skończyło się na assemblerze :D

  #9 01.06.2017 23:40

Pisałem w C#, natomiast main lang to Java. W dużym skrócie: C# to skopiowana i poprawiona/zmieniona Java. Co do IDE... Niestety ociężałością i ciągłymi crashami wciąż przoduje Visual Studio. Dużo czasu spędziłem z tym narzędziem, ogólnie korzysta się wygodnie, ale jednak zawsze coś się musi wywalić, zawsze :/

  #10 02.06.2017 06:11

Może nie ma pan kwalifikacji umysłowych, żeby poznać Javę? Nie wszystko da się zrozumieć i należy się z tym pogodzić, a nie mówić, że jest złe. W biznesie rządzi Java i .NET. Jeśli Java jest zła to co z PHP, który jest zbieraniną funkcji, bez architektury, gdzie brak jest nawet najmniejszego pomysłu, żeby to nazwać platformą. Java jest genialna, .NET/C# jest zerżniętym/ukradzionym pomysłem, który siłą rzeczy jest dobry jak pierwowzór.

  #11 02.06.2017 13:19

Czytanie tego tendencyjnego i dość płytkiego artykułu " skraca mój lifespan o wiele miesięcy".

mktos   11 #12 02.06.2017 13:55

Przyznam, że raczej słyszałem o jeździe na tygrysie, a nie na niedźwiedziu; jak to mówi stare chińskie przysłowie: "Kto raz wsiadł na tygrysa, nie może już z niego zsiąść."

Swoją drogą kiedyś nawet napisałem program w J#. Już teraz nie pamiętam jaki był tego powód, pewnie coś w stylu "bo mogę".

yuwo   10 #13 03.06.2017 08:46

Dobrze się czytało. Może bardzo stałym czytelnikiem nie zostanę, ale co jakiś czas będę zaglądał, co nowego skleciłeś.

Co do samej Javy, to w firmie mieliśmy program, gdzie każda jego aktualizacja wymagała aktualizacji Javy na kompach. I to do konkretnej wersji, niekoniecznie najnowszej. Tragedia. Przychodzisz do pracy i nic nie działa. Informatycy i programiści chyba chcieli czuć się potrzebni :-)

biomen   8 #14 03.06.2017 12:37

Ostatnio jakoś mam "szczęście" do przebywania wśród osób pośród których panuje osąd jakoby Java miała zdechnąć już lada moment już chwilkę. Bo coś, bo tamto, bo ma zdechnąć i już. Jakaś dziwny układ gwiazd musi chyba panować przeciągu ostatnich kilkunastu dni.

A z drugiej strony patrzę na oferty pracy i tam Java rozprzestrzenia się jak choroby weneryczne u hipisów. Złoty wiek, dosłownie.

Podsumowując te enigmatyczne rozmyślania: o tym czy Java zdechnie zadecyduje rynek a nie aspekt techniczny.

mikolaj_s   15 #15 04.06.2017 19:23

Masz bardzo osobisty stosunek do tej technologii. Ale artykuł całkiem ciekawy.
Twoje doświadczenia są typowe dla użytkowników Windowsa :)
Mnie dziwi narzekanie na Javę i jej mityczną powolność, podczas gdy coraz więcej oprogramowania działa na JavaScripcie na desktopie i jakoś niewiele osób na to narzeka mimo, że programy w JS działają jeszcze wolniej i zżerają więcej zasobów.
Sam C# ma przewagę na Javą w tym, że Microsoft trzyma mocno .NET i nie waha się rozwijać go inwestując oraz nie obawiając się o niekompatybilność wsteczną. Ale ma to swoje minusy. Ta konieczność posiadania całej masy wersji .NETu. :)

A propos jego wydajności to trudno było aby Sun był w stanie konkurować na tym polu z samym twórcą systemu operacyjnego. Widziałem kiedyś benchmarki, których teraz nie mogę znaleźć gdzie Java na Windows była prawie dwa razy wolniejsza niż na Linuksie.
Co do IDE napisanych w Javie to jak znajdę coś napisanego w C++ co będzie mieć te same możliwości jak IDEA czy Eclipse i będzie równie wydajne to się przestawię. To, że teoretycznie można napisać wydajniejszy program w C++ niż Javie nie znaczy, że łatwo to zrobić. Najlepiej jak masz opory nie używaj, bo skoro ktoś napisał w Javie to miał jakiś ku temu powód. Faktem jest, że Java nadaje się głównie na serwery, ale czasem jakiś program mało popularny, który się nie opłaca dłubać w językach natywnych pisze się w Java i to i tak dużo lepiej niż aplikacje w JS. Chociaż ja i tak nie narzekam na takiego Atoma na ten przykład.
Ostatnio Java trochę odżyła. Przyszły znaczące zmiany wraz z wersją 8, a już za pasem mamy wersję 9. Więc wieści o śmierci Javy są nieco przedwczesne i lekko przesadzone. :)

wielkipiec   16 #16 04.06.2017 20:25

@mikolaj_s: "coraz więcej oprogramowania działa na JavaScripcie na desktopie i jakoś niewiele osób na to narzeka"

niedawno czytałem o tym fajną opinię, podrzucam link: https://josephg.com/blog/electron-is-flash-for-the-desktop/

:)

  #17 05.06.2017 13:49

@wielkipiec: Na Visual Basic i Delphi też tak narzekali?

ajp.c0.pl   5 #18 05.06.2017 17:47

Świetnie się czytało !! :D
Dzięki za poszerzenie wiedzy :)

Pablo_Wawa   9 #19 05.06.2017 19:01

Ciekawy artykuł. Niestety Java wciąż trzyma się mocno - jest czasami potrzebna. I to nie tylko do gierek internetowych czy czatu, ale także przy używaniu podpisu cyfrowego (np. kwalifikowanego) czy SODiR OFF-line (https://www.pfron.org.pl/pl/obsluga-dofinansowan-i/aplikacja-sodir/2950,Wersja-9...)

kostek135   8 #20 05.06.2017 21:51

Jak się odfiltruje personalny crap-content, to nawet ciekawy artykuł.

  #21 11.06.2017 17:58

"Tak powstał C#. Poprawnie zrobiona Java."
OMG - czlowieku, ogarnij sie.

  #22 11.06.2017 18:05

"Nastąpiły czasy powszechnie panoszącej się maszyny JVM dostarczanej przez Oracle. Na temat owego odrażającego, niechlujnego nowotworu, toczącego niegdyś wszystkie laptopy, a dziś instalowanego dobrowolnie (!!) przez rzesze masochistów, już niegdyś pisałem."

OMG - czlowieku, ogarnij sie.

  #23 11.06.2017 18:07

" I patrzeć z oddali, jak Microsoft ujeżdża kolejnego niedźwiedzia…"

Raczej patrzec jak MS ze swoim C# umiera - goscie widza ze to kona w meczarniach, wiec zaczeli otwierac kod itd... ale to nie pomoze C# czeka slusznie to co J# - smierc i zapomnienie.

  #24 11.06.2017 18:13

Ech art. ciekawy, ale autor, to typowy user z kompleksem małego Windowsa. :)
Pozdrawiam

Kotletor   8 #25 05.07.2017 14:35

Bardzo ciekawy artykuł, bardzo dobrze oddający rzeczywistość :) Co do MS, sami się w tym pogubili. Celowo zrezygnowali z uniwersalności .NET, i .... sami sobie narobili forków a to do WindowsRT, a to do WindowsPhone, a to do desktopowych windowsów, osobno 32bit osobno 64bit. Dopiero teraz to czyszczą, w momencie kiedy powstało MONO, i kiedy MS odpuścił sobie politykę "wszystko na windows, reszta świata zdycha". Po kolei budują .NET od nowa, implementując w otwartym .NET Core kolejne funkcjonalności. Szkoda że tak późno, tak samo jak późno zabrali się za MS SQL Server dla Linux. Sam wolę otwartą i wolną (???) wersję .NET , niż javę która w bardzo kulawy sposób korzysta z RAM, odkładając na stercie masę nieużywanego, w dodatku nieusuwalnego śmiecia, chociaż w Java8 jest już całkiem dobrze ...... jak na javę. Szkoda tylko że nie padło ani słowo na temat IBM-owskiej implementacji javy. Tak się składa że to co niegdyś mi działało jak burza na OS/2 Warp v4 pod javą IBM na CPU Intel 120MHz, to samo działało dosyć kulawo na "najszybszej javie" od MS pod win95 lub win98, a nawet pod XP na PentiumII 200MHz, z większą ilością RAM. Ot taka ciekawostka przyrodnicza :) Nie mam zielonego pojęcia czemu nikt nie pamięta o implementacji pełnej javy IBM, za to wszyscy pchają się w dosyć mulastą implementację od SUN, obecnie Oracle.
A co do JSP, no cóż. NPAPI dostało soczystego kopa, i teraz to już tylko HTML5 i JS. Swoją drogą na strony web bardzo dobrą technologią jest Flash, niestety dziecko zostało wylane z kąpielą, a tą kąpielą jest Adobe które nie ma zielonego pojęcia (nadal) co zrobić, aby Flash Player nie przypominał skarpet spawacza z comiesięcznymi fixami bezpieki. Czy tak mały produkt potrzebuje aż tylu fixow? uech szkoda po prostu słów.

Kotletor   8 #26 05.07.2017 14:42

@papulos (niezalogowany): "Jeśli Java jest zła to co z PHP, który jest zbieraniną funkcji, bez architektury"

PHP to jest faktycznie zbieranina, i autor PHP jasno to definiuje. Podobną zbieraniną jest Perl, i jedyna bolączką Perla było to, że plugin PHP do przeglądarki był, a pluginu Perla nie było (już jest). Za to poważną wadą Perla jest implementacja, z brakiem natywnego mechanizmu zrzucania p-kodu, aby dawało się go szybko uruchamiać. w java tworzenie pkodu do pliku jest obowiązkiem (plik *.class), inaczej nie odpali.

C# osobiście traktuję jako poprawioną javę, ale on do tej pory miał taką wadę, że działał wyłącznie na windowsach. Gdyby nie to, to moim zdaniem java byłaby pokonana raz na zawsze. Niestety wydajność javy to mit, bo sama wydajność bierze się z jak największego użycia bibliotek wbudowanych, lub bibliotek których natywnym językiem jest C/C++ lub inny kompilowany.

  #27 18.09.2017 23:29

Nie nazwałbym C# poprawioną Javą. On i jak i cały .Net nie ma jednej zalety Javy - nie działa w pełni na wielu platformach. Pełny .Net nadal jest tylko na Windowsy. Java jest w pełnej formie na przynajmniej kilku systemach.

Stąd też C# to Java bez multiplatformowości, a więc to gorsza Java.

  #28 28.09.2017 21:46

@Pablo_Wawa: Nawet czateria zrezygnowała z Javy i apletów Javy, wybrali HTML5 i Node/JavaScript.