Wieloplatformowość Silverlight - fakt czy mit?

Wieloplatformowość Silverlight - fakt czy mit?

Wojciech Cybulski
24.11.2009 21:28, aktualizacja: 25.11.2009 12:42

Podczas niedawnej konferencji PDC Microsoft poinformował opinię publiczną o liście nowości, które planuje wprowadzić do Silverlight 4. Niestety, rozbudowywanie możliwości Silverlight o funkcje takie jak wsparcie dla interfejsu COM sprawia, że technologia ta coraz mniej przypomina multiplatformowe rozwiązanie godne rywalizować z Adobe Flash czy AIR.

Silverlight od początku był promowany jako technologia działająca niezależnie od platformy czy przeglądarki. Użytkownicy mieli możliwość skorzystania z wtyczek dla Windows i Mac OS X, zaś dla Linuksa stworzono projekt Moonlight. Jednak wraz z wydawaniem kolejnych wersji Silverlight idea wieloplatformowości ulegała systematycznemu wypaczeniu. Dobrym przykładem są tutaj elementy HTML, które w Silverlight na Windows są renderowane przez przez silnik Internet Explorer, zaś na Mac OS X - przez silnik Safari. Zabójcza dla zgodności między platformami wydaje się także zapowiedź dodania obsługi interfejsu COM, który znacznie poszerza możliwości programistów oferując dostęp do szeregu systemowych API - ma jednak tę wadę, że działa wyłącznie w systemie Windows. Niestety, Mac nie oferuje wsparcia dla interfejsu COM, intensywnie analizujemy możliwość uzyskania tych funkcji na komputerach Apple - powiedział przedstawiciel Microsoftu. O Linuksie nie ma nawet co wspominać, bo nie jest tajemnicą, że Moonlight pozostaje o jedną generację do tyłu za matczynym projektem.

Programiści korzystający z Silverlight 4 będą więc mogli wykorzystać pełnię jego możliwości wyłącznie w systemie Windows. Zespół tworzący Silverlight wyraźnie zmienił podejście do rozwoju tej technologii - zachowanie pełnej zgodności między poszczególnymi platformami najwyraźniej nie jest już najwyższym priorytetem...

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)