WiFi Analyzer: jak ustawić domowy router z aplikacją na Androida?

WiFi Analyzer: jak ustawić domowy router z aplikacją na Androida?

WiFi Analyzer: jak ustawić domowy router z aplikacją na Androida?
Oskar Ziomek
22.11.2017 16:35

W dobie stale rosnącego zapotrzebowania na wyższe prędkości Internetu, nie bez znaczenia pozostaje router, który z coraz większymi transferami musi sobie radzić i jego ustawienia, które przez wielu traktowane są po macoszemu. Tymczasem zmiana niektórych z nich może pozytywnie odbić się na stabilności połączenia, a więc i odczuwalnej satysfakcji z jakości działania Internetu.

Można chyba dość bezpiecznie założyć, że jeśli lubimy używać tych czy innych elektronicznych gadżetów, znakomita większość z nich korzysta z Internetu poprzez połączenie Wi-Fi. Przewód pozostaje oczywiście w użyciu, ale w typowym gospodarstwie domowym tak czy inaczej prędzej znajdziemy więcej sprzętów bezprzewodowych: drukarkę, smartfony domowników, laptopy i wszystkie smartrzeczy.

Jeśli mieszkamy w bloku lub innym (z punktu widzenia zasięgu anten routera) zatłoczonym miejscu, warto przeanalizować eter, by wybrać właściwe parametry pracy dla naszego urządzenia. Nie trzeba być jednak sieciowym ekspertem, by zmienić chociaż podstawowe ustawienia domowego punktu dostępowego Wi-Fi. Pomocna w tym wszystkim okaże się aplikacja na Androida: Wi-Fi Analyzer.

Walka o kanał

Jednym z czynników, który wpływa na zasięg i stabilność bezprzewodowego połączenia są zakłócenia pochodzące z innych sieci, a więc mówiąc wprost: generowane przez routery sąsiadów. Z pomocą przychodzi tu możliwość zmiany kanału, na którym nadawany jest nasz sygnał: w obrębie częstotliwości 2,4GHz lub 5GHz, jeśli posiadamy router wyposażony także w takie anteny. Wybranie kanału, na który nakłada się jak najmniejsza liczba sygnałów powinno poskutkować lepszymi osiągami podczas korzystania z Wi-Fi.

Aby takowy znaleźć, wystarczy wziąć do ręki smartfon z zainstalowaną aplikacją WiFi Analyzer. Jeden z ekranów (które można przełączać gestem przesunięcia na boki) to wykres siły odbieranych sygnałów WiFi właśnie z zaznaczeniem kanałów, na których działają. Każda sieć otrzymuje unikalny kolor, aby wykres był bardziej czytelny. Teraz wystarczy już tylko spojrzeć, czy na tym samym kanale, na którym pracuje nasza sieć, nie ma zbyt wielu innych – może istnieje możliwość przełączenia się na mniej popularny?

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli tak, zapamiętajmy jego numer, a później sprawdźmy jak zmienić ustawienia naszego routera. Wszystko zależy tu od producenta, ale najczęściej konieczne będzie odwiedzenie z poziomu przeglądarki internetowej lokalnego adresu IP, dzięki któremu połączymy się z aplikacją obsługującą ustawienia urządzenia.

Analizując poszczególne sieci w aplikacji należy jeszcze zwrócić uwagę na możliwość tworzenia wykresu ich zasięgu, co oczywiście może zmieniać się w czasie. Warto skorzystać z tego podglądu, a następnie poruszać się nieco po mieszkaniu, bo być może kilka metrów dalej sytuacja wygląda już inaczej i korzystniejszy będzie inny kanał. Pamiętajmy także, że aby sprawdzić zasięg sieci działających w paśmie 5GHz, musi być ono obsługiwane przez smartfon, na którym działa WiFi Analyzer.

Router stoi w piwnicy, a na strychu nie ma zasięgu – dlaczego?

Na zasięg domowej sieci bezprzewodowej mają również wpływ wszystkie fizyczne przeszkody: ściany, stropy, meble i nie tylko. Nie bez znaczenia jest również materiał, z których je wykonano. Aby zapewnić dobry zasięg na całej powierzchni mieszkania czy domu, nie trzeba od razu skazywać się na repeatery sygnału czy kolejne punkty dostępowe połączone z modemem kablowo. Rozwiązaniem może się okazać przestawienie routera w inne miejsce.

Aby ułatwić sobie to zadanie, tym razem warto skorzystać z innych podglądów w WiFi Analyzerze. Znajdziemy tu bowiem także typowy wskaźnik jakości sygnału oraz listę wszystkich punktów dostępowych w zasięgu smartfonu. Ten drugi ekran przyda się w szczególności w sytuacjach, kiedy posiadamy kilka punktów dostępowych w domu i chcemy wybrać ten, z którym połączenie w danym pomieszczeniu jest najkorzystniejsze. Wskaźnik zasięgu pozwoli natomiast zabawić się w poszukiwacza sygnału.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na ekranie pojawia się wówczas wskazówka, która informuje o jakości połączenia z wybraną z listy siecią. Teraz wystarczy już tylko poruszać się po mieszkaniu, aby sprawdzić, w których miejscach sygnał wyraźnie zanika lub wzrasta. Dla ułatwienia w programie można także włączyć sygnalizację dźwiękową – im lepszy zasięg, tym wyższa częstotliwość sygnałów.

Spacerując z tego typu wskaźnikiem po domu z pewnością szybciej, niż w jakikolwiek inny sposób, sprawdzimy jak na jakość połączenia wpływa lokalizacja routera. Być może wystarczy przesunąć go o kilka metrów, by sygnał sięgał do pomieszczenia, gdzie dotychczas jedynym rozwiązaniem było przewodowe połączenie z Internetem.

WiFI Analyzer dla Androida jest dostępny do pobrania w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)