Wikipedysta z Francji zmuszony do skasowania artykułu, telewizja czeka na nakaz usunięcia filmu

09.04.2013 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Centralna Dyrekcja Wywiadu Wewnętrznego (Direction Centrale du Renseignement Intéieur, DCRI), zajmująca się kontrwywiadem i walką z terroryzmem komórka francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, uznała w marcu, że obecność na Wikipedii artykułu o wojskowej stacji radiowej Pierre-Sur-Haute (na zdjęciu) zawiera tajne informacje i należy go niezwłocznie usunąć. Tekst był dostępny od 2009 roku.

DCRI zwróciła się do Fundacji Wikimedia o zdjęcie artykułu. Adresat wniosku domagał się oczywiście podstawy, gdyż informacje zawarte w opisie stacji radiowej pochodzą z ogólnodostępnych źródeł — głównie z filmu dokumentalnego z 2004 roku. Właściciel lokalnej stacji TL7, która wyprodukowała dokument, spodziewa się teraz wniosku ze strony DCRI o usunięcie również filmu, który zawiera dużo więcej informacji, niż pechowy artykuł na francuskiej Wikipedii. W 2004 roku filmowcy otrzymali bez większego problemu pozwolenia na nakręcenie dokumentu, ale niektórych rzeczy nie mogli uwiecznić.

Wróćmy do Wikipedii. DCRI nie podała, które konkretnie fragmenty są jej zdaniem zagrożeniem i dalej domagała się usunięcia całego artykułu, co spotkało się z odmową Fundacji i nie wpłynęło na dostępność tekstu. DCRI zamiast tego odnalazła Rémi Mathisa — przewodniczącego Wikimedia Francja, który co prawda z artykułem nie ma nic wspólnego, ale ma odpowiednie uprawnienia, aby go usunąć. Mathis został wezwany do siedziby DCRI, co nie jest niezwykłe, gdyż organizacji wywiadowczej zdarza się potrzebować opinii biegłego lub wyjaśnień. Jednak mimo tłumaczenia, że „Wikipedia tak nie działa” i nie powinien ingerować w treść, grożono mu natychmiastowym aresztem i oskarżeniami, aż zgodził się usunąć tekst.

Rimbaud, CC, Wikipedia
Rimbaud, CC, Wikipedia

Christophe Henner, wiceprzewodniczący Wikimedia Francja, podkreślał, że gdyby DCRI przedstawiła konkretne podstawy, artykuł od razu by znikł. Zamiast tego komórka wywiadowcza porządnie wystraszyła kuratora biblioteki… Artykuł został nieco „oczyszczony” i przywrócony na łamy Wikipedii przez administratora ze Szwajcarii. Jeśli DCRI dostarczy odpowiednie dokumenty, artykuł zostanie na stałe zdjęty. Nie będzie to wyjątkowa sytuacja — Wikimedia usuwa z podobnych przyczyn kilkadziesiąt artykułów rocznie… jeśli ma odpowiednie podstawy. Przy okazji na Wikipedii francuskiej i angielskiej pojawiły się opisy przebiegu wydarzeń i odnośniki do artykułów w mediach.

Póki co, DCRI udało się osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego. Zanim sprawa uzyskała rozgłos, francuski artykuł dotyczący stacji radiowej Pierre-Sur-Haute odwiedzany był kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie. W ciągu ostatnich dni notuje się nawet 120 tysięcy wejść z całego świata i strona wpisała się już do historii jako doskonała demonstracja efektu Streisand, niestety nie wiadomo jak całe zamieszanie wpłynęło na oglądalność półgodzinnego filmu dokumentalnego. Ponadto, komórka wywiadowcza została oskarżona o cenzurowanie Wikipedii, wybieranie łatwego celu, zachowanie godne Chin czy Iranu.

Osobną kwestią są próby wywierania nacisku na Wikipedystów, których łatwo odnaleźć, czyli prowadzących aktywną działalność lub podpisujących się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Z takim problemem od ponad miesiąca boryka się także Benjamin Mako Hill. Institute for Cultural Diplomacy nalega, aby Hill zapewnił im przywrócenie wolnego od krytyki artykułu w Wolnej Encyklopedii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także