Windows 10 build 17046: emoji niczym pismo, a do tego Edge zapamięta formularze

Windows 10 build 17046: emoji niczym pismo, a do tego Edge zapamięta formularze23.11.2017 11:51
Windows 10 build 17046: emoji niczym pismo, a do tego Edge zapamięta formularze

Windows 10 zrobił wielki krok w stronę zastąpieniaprymitywnego pisma alfabetycznego nowoczesnym sposobem komunikacjipiktograficznej na bazie emoji. To jedna z najważniejszych zmian woddanym właśnie do testów członkom programu Windows Insiderbuildzie 17046, dostępnym zarówno w szybkim pierścieniuaktualizacji (Fast Ring), jak i dla tych, którzy kilka miesięcykliknęli przycisk Skip Ahead, przechodząc do gałęzi Redstone 4.Oczywiście to nie jest zmiana jedyna – zapraszamy do przeglądutego, co nowe w Windowsie.

Troszkę sobie zażartowaliśmy z tym zastąpieniem pismaalfabetycznego przez piktograficzne, ale jeśli wypróbujecie nowypanel emoji w Windowsie 10 (klawisz Windows + .), zobaczycie żepozwala on na swobodne wyszukiwanie i wprowadzanie całych ciągówemoji. Wprawny operator może w ten sposób pisać całe komunikatyza pomocą piktogramów, przerywając to dopiero naciśnięciemklawisza Esc. Uwaga: nowy panel emoji działa póki co tylko przyustawieniu amerykańskiej klawiatury (en-us).

To nie koniec ulepszeń związanych z emoji. Rozbudowano znacznielisty predykcyjne dla tych piktogramów na klawiaturze ekranudotykowego, tak by pojawiały się one w podpowiedziach przy pisaniutekstu nie tylko w języku angielskim. Wsparcie obejmuje obecnie 150języków, w tym polski. Pozostaje tylko napisać „jednorożec”czy „żółw” by zobaczyć odpowiedni obrazek.

Uważacie emoji za atrakcję dla przedszkolaków? Poczekajcie, ażnajmłodsze pokolenie przejmie władzę. Tymczasem Microsoft ma teżpożyteczne ulepszenie w interfejsie Windowsa. Po kliknięciu prawymprzyciskiem myszy na ikonce lub kafelku aplikacji uniwersalnej (UWP)w menu Start, zobaczycie nową opcję Ustawienia pod menu Więcej. Zjej poziomu można zarządzać aplikacją i jej dodatkami, naprawićją, czy sprawdzić listę programów uruchamianych przy starcie. Topo prostu skrót do Opcji Zaawansowanych aplikacji, ukrytychwcześniej głęboko w Ustawieniach systemu.

350206999415646145

Finalnie wprowadzono dwa ulepszenia dla przeglądarki Edge.Potrafi ona teraz zapamiętać dane wpisywane w webowe formularzekontaktowe i za ich pomocą automatycznie wypełniać takieformularze w przyszłości. Oczywiście przeglądarka Microsoftu pytao zgodę na zapisanie danych z formularza. W przyszłości mamyotrzymać możliwość wyboru informacji z rozwijanego menu.

Do trybu czytania (Reading View) dodano zaś regulację rozstawutekstu, tak samo jak wcześniej w przeglądarce książek EPUB.Microsoft zapewnia, że zwiększenie rozstawu pozwala przyspieszyćczytanie treści w Internecie.

Oprócz tych nowości, build 17046 przynosi łącznie 15 poprawek– w tym dotyczących menedżera plików, komunikacji z OneDriveblokowanej przez niektóre antywirusy, awarii gier korzystających zDirectX 12, resetowania układu menu Start po rozruchu systemu. Zpełną listą zmian zapoznacie się na blogu WindowsExperience.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)