Windows 10 może uczyć się od nowego Ubuntu jak się robi etyczną telemetrię

Windows 10 może uczyć się od nowego Ubuntu jak się robi etyczną telemetrię

Inżynierowie oglądają płytę główną z depositphotos
Inżynierowie oglądają płytę główną z depositphotos
07.05.2018 15:25

Kto miał zainstalować sobie najnowsze Ubuntu 18.04 LTS, ten jużpewnie to zrobił. A teraz wysyła całkiem sporo informacji do firmyCanonical. Niespodzianka? Na pewno nie. Kto śledził ostatnie pracedeweloperów Canonicala ten powinien pamiętać,że system znany pod nazwą kodową Bionic Beaver domyślnie włączatelemetrię dla nowych instalacji.

Producent Ubuntu zapowiedział to posunięcie już w lutym.Skonsternowani użytkownicy, pamiętający jeszcze aferę zeprzesyłaniem lokalnych wyszukiwań w środowisku Unity na serwerCanonicala (i to bez ich anonimizacji) mogli sądzić, że to kolejnepodejście do handlu ich danymi – Amazon na pewno by siępołakomił. A jednak nic z tego. Tym razem nowemu Ubuntu zarzucićnic nie można. Wręcz przeciwnie, firma Marka Shuttlewortha mogłabyuczyć ludzi z Microsoftu, jak należy wprowadzać etycznątelemetrię.

To prawda, podczas samej instalacji nie ma nigdzie możliwościzrezygnowania z telemetrii. Ubuntu Report, narzędzie gromadząceinformacje o systemie, startuje zaraz po uruchomieniu. Jednocześniejednak uruchamiane jest graficzne narzędzie wstępnej konfiguracjisystemu Witaj w Ubuntu. Pyta ono w pewnym momencie, czy chcemy pomócudoskonalić Ubuntu.

Czy pomożesz udoskonalić Ubuntu?
Czy pomożesz udoskonalić Ubuntu?

Pomoc ta polega na wysyłaniu Canonicalowi informacji o sprzęcie,zainstalowanych pakietach i przybliżonej lokalizacji (ustawieniachjęzykowych i czasowych). Domyślnie zaznaczony jest przycisk radio„Tak, wyślij informacje o systemie do Canonical”. By zrezygnowaćz telemetrii należy przełączyć na „Nie wysyłaj informacji osystemie”.

Możemy też kliknąć przycisk „Pokaż pierwszy raport” izobaczyć, co wysłane zostanie. Jak widać, to prosty plik JSON,zawierający zrozumiale opisane informacje o sprzęcie. Obok znajdujesię też przycisk „Informacja prawna”, który otwiera Firefoksaze stroną opisującą politykę prywatności Canonicala.

Mały prosty JSON z raportem dla Canonicala
Mały prosty JSON z raportem dla Canonicala

Zaprezentowanie w ten sposób informacji o telemetrii wydaje sięlepszym rozwiązaniem, niż pytanie o to w instalatorze Ubiquity, wktórym użytkownicy klikają tylko Dalej, dalej, by jak najszybciejzakończyć instalację i jej nudny pokaz slajdów. Tutaj już pouruchomieniu znacznie trudniej ominąć wzmiankę o telemetrii, tymbardziej że program powitalny zaczyna od ciekawych komunikatów:przedstawia ważne nowości w interfejsie Ubuntu 18.04 i pozwalawłączyć aktualizacje kernela bez restartów.

wersjaUbuntu\r\npartycjedysku\r\n
producentsprzętu\r\ninformacjeowyświetlaczu\r\nmodelkomputera\r\nstanautologowania\r\nwersjaBIOS\r\nstanautomatycznegołatania\r\nprocesorgłówny\r\nśrodowiskograficzne\r\nprocesorgraficzny\r\nserwergrafiki\r\nilośćRAM\r\nstrefaczasowa\r\n

Informacje zbierane za pomocą telemetrii Ubuntu ReportCo Canonical zrobi z tymi wszystkimi zbieranymi danymi? Służyćmają przede wszystkim do poprawienia jakości systemu. Wiedząc najakim sprzęcie i z jakim oprogramowaniem pracują użytkownicy,deweloperzy i testerzy firmy będą mogli skupić się na tym conajpilniejsze i najpopularniejsze. Canonical nie jest przecieżMicrosoftem, nie jest w stanie jednocześnie i w równym stopniuzająć się wszystkim.

Telemetria w Windowsie to zupełnie inna bajka
Telemetria w Windowsie to zupełnie inna bajka

A jak to robi Microsoft? Użytkownicy Windowsa 10 mogą skorzystaćjuż z oficjalnej Przeglądarki danych diagnostycznych, którądoinstalować trzeba z Microsoft Store, a następnie włączyć wUstawieniach, w panelu Prywatność > Diagnostykai opinie. Tu też jak widać wysyłane są pliki JSON… ale codokładnie jest w nich zawarte, tego chyba nikt poza specjalistami zRedmond nie wie. Co więcej, widać wyraźnie, że nie można całkiemwyłączyć tej tajemniczej telemetrii: w najlepszym razie możemyograniczyć jej intensywność, przełączając opcję diagnostyki zPełnej na Podstawową.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)